Општо: Помош околу Linux

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Изгледа не знае да ги инсталира.
--- надополнето: 28 август 2012 во 08:51 ---
ama ne mozam da gi instaliram :(
Батали Линукс, стави Виндовс. Колку што гледам, сама не знаеш да го преинсталираш компјутерот, па затоа прашај некој пријател или роднина да ти го преинсталира(да ти стави Виндовс) или однеси го негде на мајстор да ти го среди. Ти викам да си ставиш Виндовс пошто гледам со Линуксов тешко ти оди.
 

Milla*

100% Milla
Член од
15 јуни 2009
Мислења
254
Поени од реакции
41
Jas samo prasav ako znae nekoj da mi kaze KAKO da gi instaliram?!
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Jas samo prasav ako znae nekoj da mi kaze KAKO da gi instaliram?!
Види дали некаде ќе најдеш "Software Center". Најчесто е во "System Tools". Таму треба да ги има сите апликации, и нели ќе си бараш во "search" што ти треба.
 
П

Паган-др

Гостин
Хромот на убунту 12.04 обична инсталација беше кога го инсталирав. Идеш на хром страната, бираш што оперативен систем имаш, симнуваш, отпакуваш, инсталираш и whoala.

Треба да биде исто за се што може на убунту да се инсталира.

Ако имаш стара верзија на убунту, стај ја најновата.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
sudo apt-get install google-chrome-stable
просто ко пасуљ
не знам зашо се замарате со сајтови и глупости и не стабилни верзии на апликации
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Jas samo prasav ako znae nekoj da mi kaze KAKO da gi instaliram?!
Сусето има YaST Software Management - преку ова снимаш програми, пакети и слчини работи. Доколку овој програм ти изгледа комплицирано, пробај да ги симнеш програмите од нивните веб страни ако имаат линукс верзии (.rpm пакети) . Инаку ОпенСусе не е наменето за почетници, пред се е за администрација, ако можеш некако некој да ти сними Убунту 12.04 - рај за обичниот корисник :) ПС Сними си ги од тука Скајп (во download одбери си OpenSuse 32bit), Гугл Хром (во download одбери си OpenSuse 32bit или 64bit во зависност што користиш).
--- надополнето: 3 септември 2012 во 22:03 ---
sudo apt-get install google-chrome-stable
просто ко пасуљ
не знам зашо се замарате со сајтови и глупости и не стабилни верзии на апликации
Девојчето праша за OpenSuse
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Сусето има YaST Software Management - преку ова снимаш програми, пакети и слчини работи. Доколку овој програм ти изгледа комплицирано, пробај да ги симнеш програмите од нивните веб страни ако имаат линукс верзии (.rpm пакети) . Инаку ОпенСусе не е наменето за почетници, пред се е за администрација, ако можеш некако некој да ти сними Убунту 12.04 - рај за обичниот корисник :) ПС Сними си ги од тука Скајп (во download одбери си OpenSuse 32bit), Гугл Хром (во download одбери си OpenSuse 32bit или 64bit во зависност што користиш).
--- надополнето: 3 септември 2012 во 22:03 ---

Девојчето праша за OpenSuse
sudo zypper in google-chrome-beta
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
1
Ако немаш големо познавање од областа на информатиката не вреди да се обидуваш.Терминалот е забранет од секаде, од кај професорот преку италк неможеш админ да станеш.Решение има, јас успеав да станам админ но одлучив да не го објавувам на форум за да не го поправат за брзо време.
Часе засега нема, ке чекате некој добар да се појави и да објави јавно.
и на мене ми треба за иста тема ако мозе да ми казес во инбокс usbface@hotmail.com e-mail mi e ova
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
dali moze da rabotis na win programi pod linuks
Primer sakam da instaliram ubuntu linuks ama da mozam da rabotam so programite dreamweaver, photophop i filezila eden mi rece deka e mozno ......
iskreno povece sakam da rabotam so linuks ama mi gi trebaat ovie programi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom