Општо: Помош околу Linux

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Па не може, тоа е проблемот. Ниту од копчињата, ниту од опциите, ниту од терминал..:unsure:

sudo gedit /etc/default/grub
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

ова задново смени го во ова
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux"

после тоа sudo update-grub и рестартирај.
 
S

Sagan

Гостин
Знае ли некој како можам да го наместам убунтуво (12,04) да не ми бара пасворд секогаш кога ќе инсталирам програма од software center?
Како да ги наместам media keys да ми функционираат? Спуштив banshee, ако знае некој добра програма за музика, слободно препорачајте.
Банши го заменија со Ритмбокс како дифолт... Клементина (бре имињава) е сличен, а мене најмногу мерак ми прај Audacious. Еве зш:


Едноставно, практично, Winamp-like и најважното, вади супер звук.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Ме интересира зошто кога инсталирам IDE на Ubuntu 12.04, независно дали е Eclipse, CodeBlocks или некое друго, дур го куцам кодот не прави highlight на некои резервирани зборови како int, float, double, class, кога ставам хедери #include - от не го бои, кога ќе отворам загради после циклус (for, while) не ги става сам заградите, додека пак на Windows 7 се тоа автоматски се случува. Треба јас да мењам нешто у options, се прави воопшто ова или во нешто друго е проблемот?
--- надополнето: 14 јуни 2012 во 16:57 ---
И да, не знам зошто, дур куцам има некој delay, и кога куцам некогаш пребрзо се случува да не ми испечати 2 букви од 10 внесени. Каде да сетирам delay time, има нешто такво воопшто?
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
сакам да ве прашам, инсталирав Virtual Box све е подесено како што треба, наместени се подесувањата на мрежните картици, но кога ке го ботувам бектракот 4 и кога во терминал ке пишам airmon-ng не го наога ниту вифито ниту мрежната. некое чаре?? а доколку го пуштам директно од усб све е ок. некоја идеја??
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
сакам да ве прашам, инсталирав Virtual Box све е подесено како што треба, наместени се подесувањата на мрежните картици, но кога ке го ботувам бектракот 4 и кога во терминал ке пишам airmon-ng не го наога ниту вифито ниту мрежната. некое чаре?? а доколку го пуштам директно од усб све е ок. некоја идеја??
Виртуелната машина нема директен пристап до хардверот, кернелот на бектрекот ти се извршува во виртуализирана околина, затоа и се вика виртуелна машина. :)
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Инсталирав Убунту 12.04 ама го заборавив пасвордод(ваљда од нервоза :D). Читав по интернет како се сменува ама се утепав од работа и пак ништо. Може ли некој да ми каже како да го сменам? Моментално само се логирам како гостин(Guest). :D
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Инсталирав Убунту 12.04 ама го заборавив пасвордод(ваљда од нервоза :D). Читав по интернет како се сменува ама се утепав од работа и пак ништо. Може ли некој да ми каже како да го сменам? Моментално само се логирам како гостин(Guest). :D
Во терминал:
passwd user(го наведуваш името на корисникот)
 

Milla*

100% Milla
Член од
15 јуни 2009
Мислења
254
Поени од реакции
41
Kupiv laptop i ima suse linux operativen osven mozilata koe drugo mozam da instaliram i kako?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Прашањето е кои други програми можеш да ги инсталиураш и како, или сакаш да си исталираш windows ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom