Општо: Помош околу Linux

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
помош во школо ставив 10.04 и сега само тоа на главниот работи друзите не
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Во школо.. 7.04.. или 7.10.. му мавнав унинстал.. и не работат.. ме нервираше тоа дека неможеше флешот да преработи..
Инаку.. ако се инсталира пак 7.04 ќе може ли да работи(воедно и другите а не само главниот)?
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Во школо.. 7.04.. или 7.10.. му мавнав унинстал.. и не работат.. ме нервираше тоа дека неможеше флешот да преработи..
Инаку.. ако се инсталира пак 7.04 ќе може ли да работи(воедно и другите а не само главниот)?
Тури 10.04, ne 10.04.1/.2 nego 10.04.Симни од ncomputing.com за х550, инсталирај, имаш упатства таму како, и ќе работат, само кога инсталираш 10.04 кабелот за нет изваден и НИКАКВИ апдејти не турај, после откоа ќе инсталираш сите апдејти освен тие за кернел тури ги, и ќе работи.
 
S

StormRage

Гостин
Народе иам проблем со BackTrack 5 R1...
го инсталирав на VirtualBox на Dell Inspiron N5110 лаптоп, работи супер и сеа ми треба madwifi пошо добив некој информации дека најверојатно тие драјвери ќе работаат за wifi картата... е сеа иам проблем со инсталацијата на madwifi само не сум сигурен дали не е компитабилен со кернелот или е некој скроз друг проблем...
некоја идеја случајно?
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Инсталирав линукс убунту најнова верзија преку wubi Инсталерот во локал диск Е. Кога го пуштам комп. да бутира во убунту ми се покажува Load NTFS.. Уствари се’ уште го немам инсталирано ама откако се симна преку инсталерот го рестартирав комп. за почне инсталацијата и се покажа ова load ntfs. Шо да правам?
 
Член од
5 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Si kupiv laptop Aser TravelMate ama so operativen sistem Linux(ama voopsto ne mi se dopajga) pa sakam celosno da go izbrisam i da instaliram Win 7 64 bit. Dali nekoj moze da mi pomogne!!!!!
Fala, pozz
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Si kupiv laptop Aser TravelMate ama so operativen sistem Linux(ama voopsto ne mi se dopajga) pa sakam celosno da go izbrisam i da instaliram Win 7 64 bit. Dali nekoj moze da mi pomogne!!!!!
Fala, pozz
Епа избриши ја таа партиција на која имаш Линукс и инсталирај си Win 7 на нејзино место.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Значи работава е што на компјутерот на училиште (оние главните до куќиштата што се) некој чепкал и влегол во далечинска конекција преку XDMCP од логин страната. И од таму нема излез. Откажи копче не работи. Рестарт и тоа ништо. Чаре???
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.432
Поени од реакции
4.028
Во школо ни ги преинсталираа компјутерите и сега е едубунту 7.10 но нема терминал...Има ли некое чаре?
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Во школо ни ги преинсталираа компјутерите и сега е едубунту 7.10 но нема терминал...Има ли некое чаре?
Имаш терминал само не е во апликејшнс, би требало да биде во System/Utilities едно од тие е, ако го нема таму:

ALT-F2

gnome-terminal и стискаш ентер.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Вака сега. Инсталирав Убунту 10.4 преку виртуал бокс и сега ми треба да инсталирам една програма за работа во него и оваа е постапката за инсталација:

1. Да се превземат бинарните(binary) и изворните(source) фајлови од официјалниот веб сајт:
http://www-asim.lip6.fr/pub/alliance/distribution/5.0/
Тоа се фајловите:
· alliance-5.0-20090901-i386-sl5soc.i386.tar.gz
· alliance-5.0-20090901.tar.gz


2. Да се инсталира libmotif3 и libmotif-dev:
Код:
sudo apt-get install libmotif3
sudo apt-get install libmotif-dev

  • Воедно се креира симболичка врскана следниот начин:
Код:
sudo ln -s /usr/lib/libXm.so.3.0.2 /usr/lib/libXm.so.4


3. Да се екстрахира изворната верзија:
Код:
tar xzf alliance-5.0-20090901.tar.gz


4. Влезете во папката alliance и конфигурирајтеја изворната верзија на следниот начин:
Код:
cd alliance-5.0
export ALLIANCE_TOP=/opt/alliance-5.0
./configure --prefix=$ALLIANCE_TOP


5. Се екстрахира бинарната верзија во root директориум:
Код:
sudo tar xzf alliance-5.0-20090901-i386-sl5soc.i386.tar.gz -C /


6. Се копира alc_env.sh (или alc_env.csh) фајлот од изворната во бинарната верзија (ако сте сместени во alliance-5.0 папката од изворната верзија):
Код:
sudo cp distrib/etc/alc_env.sh /opt/alliance-5.0/etc/
sudo cp distrib/etc/alc_env.csh /opt/alliance-5.0/etc/
Но, уште на првиот чекор кај libmotif3 i libmotif-dev заглавувам. Имено ми го дава ова:



Чаре?
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
зошто не ми работи Убунту Софтвер Центарот кога стискам инстал несака да ми даде да го напишам пасвордот за да се инсталира .. нема функција кога стискам Install . Како да го средам ова!?
Инаку ја користам најновата верзија на убунту 11.10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom