Општо: Помош околу Linux

Член од
22 јули 2009
Мислења
58
Поени од реакции
2
како можиме на професорите да му се спротиставиме кога ќе ги заклучат компјутерите преку iTALC, ве молам за помош....:helou:
 
I

Intex

Гостин

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Леле како се нервирам со Линуксов. Значи префрлам Word документ со екстензија .doc од компјутер со Windows на компјутер со Linux. И таму сакам да го отворам со OpenOffice и не се отвора. Помош!!
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Леле како се нервирам со Линуксов. Значи префрлам Word документ со екстензија .doc од компјутер со Windows на компјутер со Linux. И таму сакам да го отворам со OpenOffice и не се отвора. Помош!!
Ваљда ти јавува некаква си ерор порака или пак нешто се дешава кога ќе пробаш да го отвориш .doc документот, такада ако кажеш што точно се дешава кога ќе се обидеш да го отвориш документот можеби би можел да ти помогнам, ама вака на празно... :toe:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Сакам на лаптопот да инсталирам Ubuntu 9.10 но имам искуство со претходните верзии кога пробував да ги инсталирам се работеше само неможев графичката да ја инсталирам и имаше 800x600 резолуција. Никако неможев да најдам драјвери за оваа пуста тупа графичка што ја има овој лаптоп, а верувајте потрошив многу време пробувајки да ги инсталирам сите драјвери што ги најдов на интернет на секој можен начин и пак неможев да ја инсталирам. Ако има некој ист notebook како мојов и ако успешно ја инсталирал графичката ( доколку ни се исти нормално ) да ми објасни со едно кратко туториалче што и како треба да направам за да ја инсталирам графичката. Ииии да, да не заборавам, лаптопот е FujitsuSiemens V5535 а има графичка SiS Mirage 3 Graphics - 672 Series интегрирана:toe::jaj:Инаку сигурен сум дека постојат драјвери и начин како да се инсталира оваа графичка, пошо во неколку ИТ продавници каде што го имам гледано, овој лаптоп се продава со веќе инсталиран Ubuntu, ја има и истата графичка како мојот. Однапред благодарам за помошта.
 
I

Intex

Гостин
@ iksi_str
Кога ја имав претходната верзија на Убунту 8.10 не можев да инсталирам драјвер за графичката, ама успеав да го средам со Envy GT. Сеа на 9.10 неам проблем, така да, могуќе е да има драјвери и за твојот лап топ. : )
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ваљда ти јавува некаква си ерор порака или пак нешто се дешава кога ќе пробаш да го отвориш .doc документот, такада ако кажеш што точно се дешава кога ќе се обидеш да го отвориш документот можеби би можел да ти помогнам, ама вака на празно... :toe:
Се јавува порака нешто слично на ова: МIME: не може да се отвори "application/msword"
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Се јавува порака нешто слично на ова: МIME: не може да се отвори "application/msword"
На линукс треба со word processor да го отвориш, не со msword. И изгбегнувај такви работи, не баш се компатибилни програмите. Бап вчера правев семинарска и табелите и формулите ми се изгубија кога префрлав од open office во ms office.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Aj pomos.
Eden drugar so ucit so mene na cel klas mu izigravase hacker i ni vlegvese vo kompjuterive preku terminal.Da mi kazit kako mozam da vlezam i jas vo drugi,nesto trebelo ip adresa(to lesna rabota)i nesto portoj da se pisat nekako nz tocno aj kazejte mi nacin kako da vlezam vo dr pc.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Aj pomos.
Eden drugar so ucit so mene na cel klas mu izigravase hacker i ni vlegvese vo kompjuterive preku terminal.Da mi kazit kako mozam da vlezam i jas vo drugi,nesto trebelo ip adresa(to lesna rabota)i nesto portoj da se pisat nekako nz tocno aj kazejte mi nacin kako da vlezam vo dr pc.
Епа треба ип адресата од другите компјутери да ја напишиш. Почнува 192.168.ХХ.Х:X. Но, нели имате попаметна работа на школо од влегување во други компјутери ? :uvo:
 

x7Monster

kajgAnster!
Член од
4 декември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
6
Da mi kazete kako da go UNNNINSTALIRAM UBUNTU 9.10, go instalirav pod windows xp podrska so cedeto od shipit.ubuntu.com..Kako da go deinstaliram, toa od xp-to od kontrol panelata go izbrisav linux, ali pak stoi na boot, da selektiram xp i linux!
 
I

Intex

Гостин
Da mi kazete kako da go UNNNINSTALIRAM UBUNTU 9.10, go instalirav pod windows xp podrska so cedeto od shipit.ubuntu.com..Kako da go deinstaliram, toa od xp-to od kontrol panelata go izbrisav linux, ali pak stoi na boot, da selektiram xp i linux!
Не можеш на boot-от да го едитираш менито за boot т.е. да не излегува да има у Ubuntu и XP. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom