Општо: Помош околу Linux

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Zdravo.Prvo da vi cestitsm praznici na site.pa da ve prasam za mojot problem.Instalirav Ubuntu no nemozam da najdam drajveri za grafickata MSI NVIDIA 9800gt-512.Moze li nekoj da pomogne.Inaku tapa sum za Linuks vcera prvpat go instalirav.
Хмм... ами тој сам треба да си најде драјвери... иди вака:
System > Administration > Hardware Drivers и тука активирај ги NVIDIA драјверите (мислам дека ќе ти побара и рестарт... рестартирај го компјутерот)

Или па иди вака:
System > Administration > Synaptic Manager и тука во Search Bar-от пиши NVIDIA и види што ќе ти најде...

Одкако ќе ги активираш NVIDIA драјверите иди вака:
System > Preferences > Appearance > Visual Effects и тука штиклирај го тоа "Extra" мислам дека беше (третото).

Види вака и кажи што ќе направиш.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Среќни празници на сите и да ви се исполнат сите желби. Е сега сакам вие мене да ми исполните една желба...:toe::vozbud:
Или помогнете ми да ја инсталирам wireless картичката и графичката на Linux Ubuntu најновиот 8.10 ( плус и апдејтиран ) Wireless: Atheros AR5007EG Графичка: SiS Mirage 3 Graphics 672series или кажете ми како да го избришам Linux-ов нацело ( на едната партиција имам Виста а на другата ми е Linux-от ) сакам да го избришам без да ја форматирам Вистата ( ако може така )
И една информација: Се што најдов на гугл за инсталација на wireless-от и на графичката не ми помогна. Изгледа јас правам нешто грешка или нешо Linux-от ме зеза. Значи ве молам помагајте оти ми истекоа сите нерви, 2 недели се нервирам по тоа. Фала однапред и чекам ПОМОШ!!!!:toe::kesa::kesa:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Среќни празници на сите и да ви се исполнат сите желби. Е сега сакам вие мене да ми исполните една желба...:toe::vozbud:
Или помогнете ми да ја инсталирам wireless картичката и графичката на Linux Ubuntu најновиот 8.10 ( плус и апдејтиран ) Wireless: Atheros AR5007EG Графичка: SiS Mirage 3 Graphics 672series или кажете ми како да го избришам Linux-ов нацело ( на едната партиција имам Виста а на другата ми е Linux-от ) сакам да го избришам без да ја форматирам Вистата ( ако може така )
И една информација: Се што најдов на гугл за инсталација на wireless-от и на графичката не ми помогна. Изгледа јас правам нешто грешка или нешо Linux-от ме зеза. Значи ве молам помагајте оти ми истекоа сите нерви, 2 недели се нервирам по тоа. Фала однапред и чекам ПОМОШ!!!!:toe::kesa::kesa:
Друже, за ваерлесот незнам колку би завршило работа да пробаш со Windows драјвери со ndiswrapper... на тебе оставам да одлучиш дали ќе го пробаш следново:

Палиш терминал и пишуваш

Код:
wget http://blakecmartin.googlepages.com/ar5007eg-32-0.2.tar.gz
Код:
tar -xvzf ar5007eg-32-0.2.tar.gz
Код:
sudo aptitude update
Код:
sudo aptitude install linux-headers-$(uname -r) build-essential
Код:
echo “blacklist ath_pci” | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist
Код:
pushd ndiswrapper-*/
sudo make uninstall
make
sudo make install
popd
Код:
pushd */ar5007eg/
sudo ndiswrapper -i net5211.inf
popd
Код:
sudo modprobe ndiswrapper
echo “ndiswrapper” | sudo tee -a /etc/modules
...и рестартирај го компјутерот.

(уште еднаш ќе напоменам ова го оставам твој избор, дека не сум 100% сигурен дека би работело).

A за графичкава ти најдов нешто ама незнам на кој јазик е ништо не разбирам :vozbud:

Еве види тука за графичката.

Иначе разгелдај на Google поубаво имаш милион линкови кои водат до решение на твоиве проблеми. Би ги пишал јас сите до еден али не е тоа работата... најубаво е сам да си видиш што и како е.

Вака барај на Google:

- Atheros AR5007EG Ubuntu
- SiS Mirage 3 Graphics 672series Ubuntu

Ќе ти извади доста линкови само нема некој најсоодветен :/

А доколку се одчучиш за да го бришеш линуксот мислам дека би можел со виста CD, само така не сум сигурен што би се десило со вистата, да не се деси некоја беља па после сме свршиле работа... Разгелдај ги опциите на Partition Magic можеби некоја би ти завршила работа.
 
Член од
1 април 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Прво, Sis се лајно невидено. Драјвери само 2D, значи Compiz - jok!
Еве линк сосе детални упаства за инсталација на Sis 671/672

http://ncc-1701a.homelinux.net/~linux-sis/index.php?page=OfficialDrivers

За Atheros, имаш опции:
Или Madwifi:
http://madwifi-project.org/ticket/1192
(треба да ги компајлираш)
Или ndiswraper со драјверите за windows

Искрено, мафни го линуксот, стај си Xp, и ако ти е до линукс, инсталирај си VirtualBox или сл. без проблем ке ти работи.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Друже, за ваерлесот незнам колку би завршило работа да пробаш со Windows драјвери со ndiswrapper... на тебе оставам да одлучиш дали ќе го пробаш следново:

Палиш терминал и пишуваш

Код:
wget http://blakecmartin.googlepages.com/ar5007eg-32-0.2.tar.gz
Код:
tar -xvzf ar5007eg-32-0.2.tar.gz
Код:
sudo aptitude update
Код:
sudo aptitude install linux-headers-$(uname -r) build-essential
Код:
echo “blacklist ath_pci” | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist
Код:
pushd ndiswrapper-*/
sudo make uninstall
make
sudo make install
popd
Код:
pushd */ar5007eg/
sudo ndiswrapper -i net5211.inf
popd
Код:
sudo modprobe ndiswrapper
echo “ndiswrapper” | sudo tee -a /etc/modules
...и рестартирај го компјутерот.

(уште еднаш ќе напоменам ова го оставам твој избор, дека не сум 100% сигурен дека би работело).

A за графичкава ти најдов нешто ама незнам на кој јазик е ништо не разбирам :vozbud:

Еве види тука за графичката.

Иначе разгелдај на Google поубаво имаш милион линкови кои водат до решение на твоиве проблеми. Би ги пишал јас сите до еден али не е тоа работата... најубаво е сам да си видиш што и како е.

Вака барај на Google:

- Atheros AR5007EG Ubuntu
- SiS Mirage 3 Graphics 672series Ubuntu

Ќе ти извади доста линкови само нема некој најсоодветен :/

А доколку се одчучиш за да го бришеш линуксот мислам дека би можел со виста CD, само така не сум сигурен што би се десило со вистата, да не се деси некоја беља па после сме свршиле работа... Разгелдај ги опциите на Partition Magic можеби некоја би ти завршила работа.
Не знам дали напишав на претпоследниот пост ама ако веруваш секој можен начин што го најдов на гугл за да ја инсталирам wireless картичката и графичката ги пробав и не ми успеа ниту еден. Ќе пробам уште еднаш со ова ти што го напиша ако успее (дај боже) ок, ако не го бришам Linux-от од лап топ и никогаш повеќе не го ставам. Ќе си го ставам само на PC-то пошто таму се си инсталира самиот и немам никакви проблеми. Anyway фала на помошта. Ако направам нешто ќе пишам.

Прво, Sis се лајно невидено. Драјвери само 2D, значи Compiz - jok!
Еве линк сосе детални упаства за инсталација на Sis 671/672

http://ncc-1701a.homelinux.net/~linux-sis/index.php?page=OfficialDrivers

За Atheros, имаш опции:
Или Madwifi:
http://madwifi-project.org/ticket/1192
(треба да ги компајлираш)
Или ndiswraper со драјверите за windows

Искрено, мафни го линуксот, стај си Xp, и ако ти е до линукс, инсталирај си VirtualBox или сл. без проблем ке ти работи.
Друже знам дека нема 3D драјвери за SiS графичките, односно има драјвери ама SiS Corporation не ги пушта во употреба за Linux корисниците а никој не знам зошто. Им ги имаат предадено на дистрибутерите што работат со нив и единствено од производителот на твојот laptop/pc компјутер можеш да ги добиеш ако ги побараш или ако ги платиш, ама не зависи се од тоа, треба да одлучат дали ќе ти ги дадат или не. Ова го прочитав синоќа напишано на една страна од човекот што работи во SiS и кој е задолжен за правење на драјверите и за нивната дистрибуција. Инаку не користам повеќе Windows XP само Vista и Linux. :salut::toe:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Не знам дали напишав на претпоследниот пост ама ако веруваш секој можен начин што го најдов на гугл за да ја инсталирам wireless картичката и графичката ги пробав и не ми успеа ниту еден. Ќе пробам уште еднаш со ова ти што го напиша ако успее (дај боже) ок, ако не го бришам Linux-от од лап топ и никогаш повеќе не го ставам. Ќе си го ставам само на PC-то пошто таму се си инсталира самиот и немам никакви проблеми. Anyway фала на помошта. Ако направам нешто ќе пишам.
Друже, абе ако би почнале од самите почетоци на Линукс, па се до ден денес, Линукс не е за употреба како што е Windows-от. Линукс најпрвин бил започнат како тест програма (на никој ни на крај не му паднало дека од таа тест програма денес тој ќе биде најбезбедниот оперативен систем) кој потоа се развил во тоа што е денес. Поради неговата најака страна (безбедноста) луѓето кои работат во развојот на линукс дистрибуциите се посветени да направат оперативниот систем да покаже максимум во областа на безбедноста. Значи линукс е строго наменет за серверски намени во што и сите инвестиции во неговиот развој одат во подобрување на безбедноста и серверските намени.
Со ова горе сакав да кажам дека џабе ќе се мачиш со Линукс доколку стварно немаш потреба од него (затоа и постојат Live CD). Сеуште немаат доволно развиена компонентска поддршка (освен онаа за областа на безбедноста и серверите), а ни во скоро време не би имало којзнае колкав напредок на тоа поле, особено не во графичкиот дел (што значи дека те ограничува многу во игрите).
Такада мој совет ти е ако немаш потреба од Линукс батали го (вози го само на Live CD).
 

Ladies'_Man

Страхотен пич
Член од
31 декември 2008
Мислења
156
Поени од реакции
12
Pomos mi treba okolu Linux Ubuntu ,prvpat se sretnuvam so ovoj operativen sistem.Malku pomos okolu instalaciite ako moze,zatoa sto ne mozam da instaliram nitu Java Script,ni pak nekoja programa kako Adobe Flash Player.


Ajde informaticari.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Pomos mi treba okolu Linux Ubuntu ,prvpat se sretnuvam so ovoj operativen sistem.Malku pomos okolu instalaciite ako moze,zatoa sto ne mozam da instaliram nitu Java Script,ni pak nekoja programa kako Adobe Flash Player.


Ajde informaticari.
1. Ne sfakam sto sakas da kazes.
2. Otvori terminal (applications > accessories > terminal) i pisi : sudo apt-get install flashplugin-nonfree
 

KevinM

PC YODA MASTER
Член од
5 септември 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Da ne znae nekoj dali moze Bactrack 3 live cd-to da se bootira bez dos?I ako moze kako?
P.S. probav da go bootiram nejke vo cd-to ima dva foldera boot i BT3.
Fala odnapred
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Da ne znae nekoj dali moze Bactrack 3 live cd-to da se bootira bez dos?I ako moze kako?
P.S. probav da go bootiram nejke vo cd-to ima dva foldera boot i BT3.
Fala odnapred
Како бе 2 фолдера ? Кај мене има 19 фолдери. :/ Види дали ти е симнат целосно... 700MB зафаќа некаде.
 

KevinM

PC YODA MASTER
Член од
5 септември 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Како бе 2 фолдера ? Кај мене има 19 фолдери. :/ Види дали ти е симнат целосно... 700MB зафаќа некаде.
Da be bt3-final.iso vo nego ima boot i bt3.
Ok, a tvojot e live cd?
Ako e daj na pp od kaj da go simnam.
Fala
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Da be bt3-final.iso vo nego ima boot i bt3.
Ok, a tvojot e live cd?
Ako e daj na pp od kaj da go simnam.
Fala
Види како го имаш изрежано, доста другари така се зезнале, лошо да го изрежаат само не ми текнува сеа во моментов каде точно грешат (после ќе прашам еден другар исто така имаше проблем и ќе ти пишам ПП каде точно грешат сите).
Значи ако е .iso формат треба да го моунтираш или распакуваш како сакаш и да го изрежаш во "нормални" фајлови и после тоа кога ќе го ставиш CD-то ќе наместиш оперативниот систем подигањето да го изврши преку CD/DVD Rom-ом и тоа е тоа.

Иначе мојот е Live CD, кога ќе рестартирам местам подигањето на OS-от да се изврши преку DVD Rom-от и се подига BackTrack-от.

Немора да симнуваш друг затоа што веќе го имаш ти, само треба правилно да се изрежа и ќе немаш проблеми.

Пробај така да наместиш подигањето на OS да се изврши праку CD/DVD Rom, ако несака ни така ондак или изрежај го убаво или па причекај до вечер ќе ти кажам точно каде ти е грешката.
 

KevinM

PC YODA MASTER
Член од
5 септември 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Види како го имаш изрежано, доста другари така се зезнале, лошо да го изрежаат само не ми текнува сеа во моментов каде точно грешат (после ќе прашам еден другар исто така имаше проблем и ќе ти пишам ПП каде точно грешат сите).
Значи ако е .iso формат треба да го моунтираш или распакуваш како сакаш и да го изрежаш во "нормални" фајлови и после тоа кога ќе го ставиш CD-то ќе наместиш оперативниот систем подигањето да го изврши преку CD/DVD Rom-ом и тоа е тоа.

Иначе мојот е Live CD, кога ќе рестартирам местам подигањето на OS-от да се изврши преку DVD Rom-от и се подига BackTrack-от.

Немора да симнуваш друг затоа што веќе го имаш ти, само треба правилно да се изрежа и ќе немаш проблеми.

Пробај така да наместиш подигањето на OS да се изврши праку CD/DVD Rom, ако несака ни така ондак или изрежај го убаво или па причекај до вечер ќе ти кажам точно каде ти е грешката.

Abe se toa go imam napraveno na cd-to nemam iso file tuku dva folderi vidi da ne treba bez folderi.Inaku za toa znam poso sum imal i mandriva na iso i freedos(freedos poso vo boot folderot za live cd vika preku dos da go pustam) znam kako ide.
Aj prasaj go i pisi na pp, fala mn!:wink:
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
96
Поени од реакции
13
Da ne znae nekoj dali moze Bactrack 3 live cd-to da se bootira bez dos?I ako moze kako?
P.S. probav da go bootiram nejke vo cd-to ima dva foldera boot i BT3.
Fala odnapred
Како тоа без DOS, кога тоа ти побара при бутирање ?
Мислам дека знам каде грешиш.
Да не замарам многу со теорија види само ова .......а PC can boot from a CD-Rom if the PCs BIOS supports the El Torito Bootable CD-ROM Format Specification v1.0. The ISO-9660 defines that a "Primary Volume Descriptor" must reside at sector 10h (16 decimal), relative to the start of the session. The El Torito specification uses a Boot Record Volume Descriptor. This Boot Record must be located at sector 11h (17 decimal) in the last session of the CD.............
За да системот се крене од Цд овај ( има и други, не е за тоа муабетот ) услов мора да биде исполнет, односно Цд-то нема да биде препознаето како бутабилно и нема да се бутира од него.
Најчеста грешка ( тоа мислам дека е случај кај тебе ) е да се распакува ISO архивата и потоа да се реже. Така ќе добиеш цд со иста содржина ама нема да биде бутабилно.
ISO фајлот се реже само како таков без да се распакува. Најверовано користиш Неро, старувај го оди во File->Open i покажи го ISO фајлот, толку. Добиваш бутабилно Цд. ( нормално ако тој што ја правел компилацијата наместил така )
Ако сам си правиш бутабилно Цд само одбери ја опцијата CD- ROM (boot)
и сега префрли ги фајловите во компилацијата.
За крај во една реченица ISO фајл не распакувај не маунтувај, само режи како таков.
Нормално смени во BIOS да системот се крева од ЦД. Ако не е така нема да се бутира ниту од бутабилно ЦД.
 

KevinM

PC YODA MASTER
Член од
5 септември 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Како тоа без DOS, кога тоа ти побара при бутирање ?
Мислам дека знам каде грешиш.
Да не замарам многу со теорија види само ова .......а PC can boot from a CD-Rom if the PCs BIOS supports the El Torito Bootable CD-ROM Format Specification v1.0. The ISO-9660 defines that a "Primary Volume Descriptor" must reside at sector 10h (16 decimal), relative to the start of the session. The El Torito specification uses a Boot Record Volume Descriptor. This Boot Record must be located at sector 11h (17 decimal) in the last session of the CD.............
За да системот се крене од Цд овај ( има и други, не е за тоа муабетот ) услов мора да биде исполнет, односно Цд-то нема да биде препознаето како бутабилно и нема да се бутира од него.
Најчеста грешка ( тоа мислам дека е случај кај тебе ) е да се распакува ISO архивата и потоа да се реже. Така ќе добиеш цд со иста содржина ама нема да биде бутабилно.
ISO фајлот се реже само како таков без да се распакува. Најверовано користиш Неро, старувај го оди во File->Open i покажи го ISO фајлот, толку. Добиваш бутабилно Цд. ( нормално ако тој што ја правел компилацијата наместил така )
Ако сам си правиш бутабилно Цд само одбери ја опцијата CD- ROM (boot)
и сега префрли ги фајловите во компилацијата.
За крај во една реченица ISO фајл не распакувај не маунтувај, само режи како таков.
Нормално смени во BIOS да системот се крева од ЦД. Ако не е така нема да се бутира ниту од бутабилно ЦД.
Sea svativ, mi trebase dva pati da go procitam tekstot na ang., koga gi stavas samo fajlovite ne se reze nekoja informacija, bit, set od bitovi ili kako veke vo toj odreden sektor na cd-to i toa cd ne e butabilno a, so nero koga ke mu namestis da reze ke ti napravi takvo buatbilno cd.So mozelo da bide.Nikad nemase na pamet da mi padne

Aj ke probam koa ke kupam cd veke deset gi izrezav za ova ne znaev nz so mi bese obicno preku nero gi rezam.
A ti go imas na cd, ako go imas kazi mi dali go imas kako dva folderi boot i bt3 ili imas drugo neso.:salut:Thx a lot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom