Општо: Помош околу Linux

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ако имаш Ubuntu ондак вака пробај:

За интернетот види тука а за резолуцијата иди вака:

System > Preferences > Screen Resolution и тука пробај да смениш резолуција, доколку неможеш тука да ја ставиш соодветната резолуција иди вака:

System > Preferences > Appearance > Visual Effects и тука штиклирај го последното "Extra", само за ова да можеш да ги штиклираш мислам дека ќе треба да идеш вака:

System > Administration > Hardware Drivers и тука кога ќе ти се отвори прозорот треба да ги активираш драјверите за графичка. Одкако ќе го направиш ова иди System > Preferences > Screen Resolution и намести си која резолуција сакаш.

Се надевам дека ќе завршиш работа :)
Сега ќе пробам и ќе пишам дали сум направил нешто...И уште нешто имам проблем, како да ја инсталирам Wireless Картичката - Atheros AR5007EG?

BTW имам кабелски интернет и сега, кога ќе го ставам модемот преку ethernet кабел на лаптопот на мрежната не подига интернетот, а кога ќе го ставам рутерот подига и има интернет. Ама не ми е тоа финтата несакам по цел ден да седам на стол сакам да ја инсталирам wireless картичката и да можам да си се конектирам на мрежата...
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Сега ќе пробам и ќе пишам дали сум направил нешто...И уште нешто имам проблем, како да ја инсталирам Wireless Картичката - Atheros AR5007EG?

BTW имам кабелски интернет и сега, кога ќе го ставам модемот преку ethernet кабел на лаптопот на мрежната не подига интернетот, а кога ќе го ставам рутерот подига и има интернет. Ама не ми е тоа финтата несакам по цел ден да седам на стол сакам да ја инсталирам wireless картичката и да можам да си се конектирам на мрежата...
Вака, чим имаш кабелски ондак мора самото да си најде све што му треба и автоматски да си се конектира на нет по самото стартување на OS-от, само што сега има малце фрки кај твојов случај. Ти сакаш ваерлес, а јас како прво послабо стојам со лап топ, малце време имам поминато користејки лап топ, а уште помалце па ваерлес такада јас неможам многу да ти помогнам околу тоа. Исто како продолжение на тоа, еден другар има интернет на телекабел, има лап топ и знам дека ми кажуваше дека неможел да среди со ваерлесот, никако неможел да подеси све како што треба за да има конекција, незнам дали е до него проблемот или па до OS-от или штознам...
Бидејки имаш кабелски интернет, најверојатно имаш статична IP адреса и сетинзите треба да ти се наместени на Automatic самото да си ги среди тие работи, види во сетинзите за интернет како ти е наместено, намести да биде све на Automatic па види дали ќе имаш конекција, друго чаре да ти кажам незнам, како што кажав лап топ... ваерлес... слаби страни ми се тоа, неможам околу тоа многу да ти помогнам. :/
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Вака, чим имаш кабелски ондак мора самото да си најде све што му треба и автоматски да си се конектира на нет по самото стартување на OS-от, само што сега има малце фрки кај твојов случај. Ти сакаш ваерлес, а јас како прво послабо стојам со лап топ, малце време имам поминато користејки лап топ, а уште помалце па ваерлес такада јас неможам многу да ти помогнам околу тоа. Исто како продолжение на тоа, еден другар има интернет на телекабел, има лап топ и знам дека ми кажуваше дека неможел да среди со ваерлесот, никако неможел да подеси све како што треба за да има конекција, незнам дали е до него проблемот или па до OS-от или штознам...
Бидејки имаш кабелски интернет, најверојатно имаш статична IP адреса и сетинзите треба да ти се наместени на Automatic самото да си ги среди тие работи, види во сетинзите за интернет како ти е наместено, намести да биде све на Automatic па види дали ќе имаш конекција, друго чаре да ти кажам незнам, како што кажав лап топ... ваерлес... слаби страни ми се тоа, неможам околу тоа многу да ти помогнам. :/
Тоа ок, ама јас не знам дали е инсталирана ваерлес картичката, ми излегува тоа hardware drivers (мислам дека беше) и ми покажува два драјвери за ваерлесот и вика дека се IN USE. Е сеа тоа ме мачи мене, зошто ако на пример Linux-от сам си ги инсталирал драјвери за вазерлесот тогаш зошто не ми работи, зошто немам интернет? Мене тоа ме нервира..А тоа за графиката прееска што ми кажа ништо не направив, неможам да ја сменам резолуцијата ни од Screen Resolution ниту пак можам да го направам тоа Extra....:toe::toe:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Тоа ок, ама јас не знам дали е инсталирана ваерлес картичката, ми излегува тоа hardware drivers (мислам дека беше) и ми покажува два драјвери за ваерлесот и вика дека се IN USE. Е сеа тоа ме мачи мене, зошто ако на пример Linux-от сам си ги инсталирал драјвери за вазерлесот тогаш зошто не ми работи, зошто немам интернет? Мене тоа ме нервира..А тоа за графиката прееска што ми кажа ништо не направив, неможам да ја сменам резолуцијата ни од Screen Resolution ниту пак можам да го направам тоа Extra....:toe::toe:
Хмм... за тоа со ваерлесот незнам, да видам можеби би можел да се снајдам, али ти кажав, не сум чепкал многу многу околу тоа. И доста ми се имаат пожалено за проблеми со ваерлесот на линукс... незнам дали е до нив проблемот или до самиот линукс :toe: Можеби ова би ти помогнало нешто.

Иначе за тоа со резолуцијата... најпрвин треба во System > Administration > Hardware Drivers да го активираш драјверот за графичката (барем кај мене е така) и кога ќе го активира би требало да можеш да смениш резолуција и да ги активираш "Extra" визуелните ефекти.

Еве една слика кај мене како е:





Едит: Или па иди во System > Administration > Synaptic Manager и тука во search напиши што ти треба (некој од драјверите), ако најде нешто инсталирај го тоа и види што и како... :toe:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Тоа ок, ама јас не знам дали е инсталирана ваерлес картичката, ми излегува тоа hardware drivers (мислам дека беше) и ми покажува два драјвери за ваерлесот и вика дека се IN USE. Е сеа тоа ме мачи мене, зошто ако на пример Linux-от сам си ги инсталирал драјвери за вазерлесот тогаш зошто не ми работи, зошто немам интернет? Мене тоа ме нервира..А тоа за графиката прееска што ми кажа ништо не направив, неможам да ја сменам резолуцијата ни од Screen Resolution ниту пак можам да го направам тоа Extra....:toe::toe:
Aj ako ne te mrzi pak objasni go problemot so WiFi karticata, ne te sfativ ubavo Inace ako sakas direktno od modem da se povrzes idi vaka: System > Preferences > Network Configuration. Odberi tab DSL i idi Add. Tuka vnesi Username i Password od internet vrskata. Service moze i prazno da go ostavis. Koga ke sakas da se povrzes na internet ke ja odberes taa vrska (DSL connection 1 e default ime). Ako nesaka, idi pak isto do DSL, odberi ja vrskata i klik na Edit. Vlezi vo posledniot tab i iskluci "authentication". Mislam deka vaka ke mozes da se povrzes i so kabel i bez, wireless router-ot ne mi e tuka da probam WiFi. Vidi pa pisi.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Eve sega go instalirav Linux-ot na PC-to i odma se e sredeno, i graficka instalirana i extra effects napraveni, i internet ima i se...A sto e problemot so lap topot pojma nemam ama ok e neka si e na Vista on ne mi e tolku potreben Linux-ot na nego...BTW nekoj da mi kaze kako da instaliram Makedonska podrska pls?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
е ова стварно ме изнервира. Не толку што постои баг. туку поради што ми заеба многу важна работа...

Ова е поентава. Добивам документ .doc од усб или емаичл. Семинарска е документов, го земам и додадав 3-4 страни во Опен Офис. Мавам сејв. И го испраќам документот....
на друг комјутер НЕ ГИ ПОКАЖУВА ИЗМЕНИТЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Земам, го копирам пак, и пак и пак.. Пак во ворд не ги кажува измените што сум ги напрал во Оупен Офис. Инаку документот кога ќе го отворам на убунту со опен офис го чита сосе измени.

За да тестирам го аплоадирав и во Гугл Докс. И таму го прикажува без измените а кај мене све среден како што треба.

Вика document contains formating that can not be saved in MS Word/97/xp...

Епа како open office компактибилен со Ворд ??????
Никако!!!!!!!!!!!

Се убив за семинарската.. на крајот морав експорт во пдф да прам...



а ако приметев грешка пред печатење во печатница ??? како ќе корегирам пдф ???

глупости!
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Друже, незнам баш околу ова не сум експериментирал многу... ѕирна на google некоја опција како .odt file in word или така нешто ?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Друже, незнам баш околу ова не сум експериментирал многу... ѕирна на google некоја опција како .odt file in word или така нешто ?
Пробав да го аплоадирам како одт и да го даунлоадирам како док

Прави полоша конверзија одколку да му напрам копи пејст во ноутпед.

Не е тоа поентата...

Финтата е што оупен офис ме разочара.. не е компактибилен.... а нема шанси да го користам ако не можам да експортирам во ворд документи....
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Пробав да го аплоадирам како одт и да го даунлоадирам како док

Прави полоша конверзија одколку да му напрам копи пејст во ноутпед.

Не е тоа поентата...

Финтата е што оупен офис ме разочара.. не е компактибилен.... а нема шанси да го користам ако не можам да експортирам во ворд документи....
Мислам дека сега е решен проблемот :)
Пишувај што ќе пишуваш, иди на File > Save As и ќе ти се отвори прозорец како на сликата, намести кој формат да го зачува и тоа е тоа.

 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Мислам дека сега е решен проблемот :)
Пишувај што ќе пишуваш, иди на File > Save As и ќе ти се отвори прозорец како на сликата, намести кој формат да го зачува и тоа е тоа.
колку не ееееееее...

Вака значи...

Отварам Ворд документ со оупен офис. 19 страни е документот. Правам измени, додавам текст го средувам за печатање.

Документот сега е 23 страни и среден за печатење. Пробувам да го снимам како Ворд документ и ми вика дека некои измени се неприфатливи за ворд и затоа дел од податоците не можат да се снимат... викакм ок.. мора да е форматирањето, ако ќе го средам пак во ворд форматирањето...

го снимам документот и кога го отварам на друг компјутер во ворд 3те страни ги нема!!!!
Истиот .doc документ на кој што фалат 3те страни отворен со ворд, кога ќе го отвориш со оупен офис 3те страни се тука!
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
колку не ееееееее...

Вака значи...

Отварам Ворд документ со оупен офис. 19 страни е документот. Правам измени, додавам текст го средувам за печатање.

Документот сега е 23 страни и среден за печатење. Пробувам да го снимам како Ворд документ и ми вика дека некои измени се неприфатливи за ворд и затоа дел од податоците не можат да се снимат... викакм ок.. мора да е форматирањето, ако ќе го средам пак во ворд форматирањето...

го снимам документот и кога го отварам на друг компјутер во ворд 3те страни ги нема!!!!
Истиот .doc документ на кој што фалат 3те страни отворен со ворд, кога ќе го отвориш со оупен офис 3те страни се тука!
Пробај .txd ... мислам дек ќе мо*зј*е
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
61
Поени од реакции
0
Zdravo.Prvo da vi cestitsm praznici na site.pa da ve prasam za mojot problem.Instalirav Ubuntu no nemozam da najdam drajveri za grafickata MSI NVIDIA 9800gt-512.Moze li nekoj da pomogne.Inaku tapa sum za Linuks vcera prvpat go instalirav.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom