Општи совети (без глупости молам)

Член од
5 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
Имам 20 год, доста пиздарии во последно време поминав, многу мислења ке прочитам тука ама ај зашто да не пробам. Студирам на еден од приватните факултети супер ми оди ама надвор од тоа катастрофа. Зависен сум од кладилница и апарати последно време намалив баш. Изгубив многу повеќе од само пари верувајте. После све не ми е баш криво најбитно ми е да излезам од овој лавиринт. Прашањето е следно- Кој е најдобриот начин да го вратам долгот кон еден другар кој се задолжив, не многу 100е. Секој совет и мислење е добродојдено...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.148
Поени од реакции
3.677
Имам 20 год, доста пиздарии во последно време поминав, многу мислења ке прочитам тука ама ај зашто да не пробам. Студирам на еден од приватните факултети супер ми оди ама надвор од тоа катастрофа. Зависен сум од кладилница и апарати последно време намалив баш. Изгубив многу повеќе од само пари верувајте. После све не ми е баш криво најбитно ми е да излезам од овој лавиринт. Прашањето е следно- Кој е најдобриот начин да го вратам долгот кон еден другар кој се задолжив, не многу 100е. Секој совет и мислење е добродојдено...
Друже 100 евра се ситна пара. Со еден месец работа се враќаат парите.

Другиот дел е поопасен т.е коцката. Не знам каква ти е финансиската ситуација дома ама штом си на приватен факутет ваљда немаш којзнае какви проблеми.

Доколку имаш поддршка од твоите дома зборувај со нив и побарај помош од психијатар што побрзо толку подобро пошто во иднина може неколку кратно да ти се влоши ситуацијата.

Коцката е/може да биде сериозна болест. Причините можат да бидат разни, а најчесто се поврзани со одредени проблеми или незадоволство кои ги има особата па пробува да избега од нив, а всушност само си ја влошува состојбата.

П.С Ти прв чекор си направил т.е признаваш дека имаш проблем тоа е најчесто натешкиот дел.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.764
Поени од реакции
3.432
Имам 20 год, доста пиздарии во последно време поминав, многу мислења ке прочитам тука ама ај зашто да не пробам. Студирам на еден од приватните факултети супер ми оди ама надвор од тоа катастрофа. Зависен сум од кладилница и апарати последно време намалив баш. Изгубив многу повеќе од само пари верувајте. После све не ми е баш криво најбитно ми е да излезам од овој лавиринт. Прашањето е следно- Кој е најдобриот начин да го вратам долгот кон еден другар кој се задолжив, не многу 100е. Секој совет и мислење е добродојдено...
@smihajlo многу коректно ти кажа се што треба...Најважно е да не помислуваш да ги вратиш парите со повторно одење во кладиница. Почни со работа во некој кафиќ, ќе ги вратиш за еден месец, ќе бидеш со луѓе, ќе ти отгнат внимание од кладилници. Тоа е сериозна работа, за секоја пофалба е што си свесен и што бараш помош.
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
@smihajlo многу коректно ти кажа се што треба...Најважно е да не помислуваш да ги вратиш парите со повторно одење во кладиница. Почни со работа во некој кафиќ, ќе ги вратиш за еден месец, ќе бидеш со луѓе, ќе ти отгнат внимание од кладилници. Тоа е сериозна работа, за секоја пофалба е што си свесен и што бараш помош.
@smihajlo многу коректно ти кажа се што треба...Најважно е да не помислуваш да ги вратиш парите со повторно одење во кладиница. Почни со работа во некој кафиќ, ќе ги вратиш за еден месец, ќе бидеш со луѓе, ќе ти отгнат внимание од кладилници. Тоа е сериозна работа, за секоја пофалба е што си свесен и што бараш помош.
Проблемот е што дома никој не смее да знае за ова, пошто веќе еднаш го направив истиот проблем. Поентата е што сум свесен што направив. Неможам никако да најдам работа кај што ќе ме примат само за 1 месец работа. Ако знаете така некое место предложете. Психијатар горе-доле и не помага баш...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.764
Поени од реакции
3.432
Проблемот е што дома никој не смее да знае за ова, пошто веќе еднаш го направив истиот проблем. Поентата е што сум свесен што направив. Неможам никако да најдам работа кај што ќе ме примат само за 1 месец работа. Ако знаете така некое место предложете. Психијатар горе-доле и не помага баш...
Не мора да се изјаснуваш дека ќе работиш само еден месец..Еднаш почни, можеби ти е едно од решенијата и да работиш паралелно (па и само за викенди). Не ми текнува во моментов ама мислам дека во Тренд бараа луѓе за работа. Твоја одлука дали ќе кажеш на твоите, ако сметаш дека можеш сам да се избориш, пробај. Многу е тешко, воопшто не е шега ова што ти се дешава и треба многу сила и самодисциплина.
Единствен начин е да се посветиш на факултетот, да подработуваш и со тоа да се дефокусираш.
Кога ќе имаш заработени пари повеќе ќе си го почитуваш трудот и парите и нема така лесно да ги фрлаш во ветер :)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.297
Поени од реакции
28.936
Добиваш ли џепарац нешто? Наместо да ги фрлаш на автомати и кладилници, тргај ги на страна или давај ги на пријателот. Кажи му дека ќе оди побавно враќањето. И освести се, аман. Не си ниту првиот, ниту последниот што е на пат да си го сјебе животот со ова. Што побрзо сфатиш дека системот е таков што едноставно не можеш да победиш, толку подобро за тебе.
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
Добиваш ли џепарац нешто? Наместо да ги фрлаш на автомати и кладилници, тргај ги на страна или давај ги на пријателот. Кажи му дека ќе оди побавно враќањето. И освести се, аман. Не си ниту првиот, ниту последниот што е на пат да си го сјебе животот со ова. Што побрзо сфатиш дека системот е таков што едноставно не можеш да победиш, толку подобро за тебе.
Џепарац горе доле преку викенд, преку недела послабо. Проблемот се најискрено парите, гледам некако да завршам што побрзо и да почнам се од почеток...
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.297
Поени од реакции
28.936
Џепарац горе доле преку викенд, преку недела послабо. Проблемот се најискрено парите, гледам некако да завршам што побрзо и да почнам се од почеток...
Па тука ти е проблемот уствари :) Ти мислиш дека проблемите можат да се решат „што побрзо“ и „магично“. Затоа и си навлечен на коцкањево, нели. Не, полека, помири се дека проблемот нема да се реши на полесниот начин, дека нема да се реши утре и дека нема да се реши ако пробаш „уште еднаш за да си ги вратиш парите“.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
736
Поени од реакции
381
Колку време одиш по апарати и кладилници или у казино ,и по колку време играш на ден ,например ако одиш секој ден ,и ако играш на апарат или рулет по минимум еден сат , се појавува зависност , со клдилница не толку . заебан е тој филм треба да се затворат кладилницицте и казината како во Албанија.
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
Колку време одиш по апарати и кладилници или у казино ,и по колку време играш на ден ,например ако одиш секој ден ,и ако играш на апарат или рулет по минимум еден сат , се појавува зависност , со клдилница не толку . заебан е тој филм треба да се затворат кладилницицте и казината како во Албанија.
Не седам многу обично уплаќам или играм и си излагам не дремам внатре. Останав на минимална бројка на пријатели не се како што некогаш било, ама за тоа пак не ми е толку жал. Жал ми е што морам и себе и тие околу мене да ги малтретирам. Затоа прашувам некој начин на заработување за месец дена да вратам долг..
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
164
Поени од реакции
174
Не седам многу обично уплаќам или играм и си излагам не дремам внатре. Останав на минимална бројка на пријатели не се како што некогаш било, ама за тоа пак не ми е толку жал. Жал ми е што морам и себе и тие околу мене да ги малтретирам. Затоа прашувам некој начин на заработување за месец дена да вратам долг..
Проблемот ти е што имаш нула дисциплина и потреба за инстант гратификација. Научи да ја насочиш енергијата продуктивно. Ако сакаш да заработаш за месец дена оди како келнер работи и вратиго долгот. Факултетот ти е губење време фокусирајсе на работа а на факс во слободно време. Изгради здрави навики почни да вежбаш тегови, трчање или ако имаш омилен спорт. Натпреварувајсе со други и станувај подобар за да ја замениш потребата од допамин преку коцкање, пробај да ја добиеш на природен начин преку спорт и работа.

Животот не е спринт туку маратон, почни од денес.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.764
Поени од реакции
3.432
@Colucci, каква чест имаш не знам дали си свесен :) Вакви сериозни совети и одговори без трунка префрлање и несериозност е вистински куриозитет. Ја имаш сета поддршка од сите нас, само напред!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.571
Поени од реакции
3.153
Не седам многу обично уплаќам или играм и си излагам не дремам внатре. Останав на минимална бројка на пријатели не се како што некогаш било, ама за тоа пак не ми е толку жал. Жал ми е што морам и себе и тие околу мене да ги малтретирам. Затоа прашувам некој начин на заработување за месец дена да вратам долг..
Во Доминос бараат работници. Ако можеш таму да се вработиш, за да вратиш долг, а и зошто да не си продолжиш со работата ако ти прија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.127
Поени од реакции
11.685
Во Доминос бараат работници. Ако можеш таму да се вработиш, за да вратиш долг, а и зошто да не си продолжиш со работата ако ти прија.
ти стварно мислиш дека некој што студира на приватен факултет, кисне по кладилници и казина ќе работи у доминос за 14 илјади? нему му треба брз кеш човече, брза кинта, јер такав је живот, нема време за работа само брза пара.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
736
Поени од реакции
381
ти стварно мислиш дека некој што студира на приватен факултет, кисне по кладилници и казина ќе работи у доминос за 14 илјади? нему му треба брз кеш човече, брза кинта, јер такав је живот, нема време за работа само брза пара.
air max tike kajla oko vrata bembara se vozi,od blata do zlata dizel fazon :),ja rasipaja mladinata :)
 
На врв Bottom