Општи дискусии за игри

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Pratite lo slucuvanja so skandalot na Activision Blizzard, bruki i sramota.
Ne znam zosto e tolku tesko da ne bidat seljaci i da bidat profesionalni na rabotno mesto. Ko 90% od svetot se normalni, profesionalni na rabota.

Kako ironicno, edna od najwoke firmite ispadna e prepolna so seljacista i manijacista.
Глумењето woke е најтертардисина и НАЈ фекјкерска ствар што може фирма да прави. Кога бирам алат, ако фирмата ми вика не биди расист кон не знам, зулу ли, значи дека куп зулули што не фатиле штрафцигер во животот им се побитни како странки од мене. Дека зулул културата на марихуана, мет , рап и незнам што е побитна од мојата(работење за разлика од денгубење). Тоа ги прави
А)лоши со ПР
Б) не неутрални политички
В)Алчни
Г)Глупи
Ц)Очајни
Не знам за тебе, ама било кој 2 од овие се прилично добри за одвраќање на странки. Сега woke-хајв-мајндот
можда ќе прави притисоци-ама се што треба е :this does not concern me.
Исто и со гејминг компаниите-сумњам дека хајв мајндот има толкаво учество во било која player base на warcraft, CoD, destiny, или секако Overwatch(што мислам дека има повеќе Woke фенарт него играчи) , што значи дека не знам на кого пробуваат да шиткаат таква опојна дрога. Реалноста е дека woke хордата се малцинство, ама сварно ебано гласни. Проблемот е што е не може да се заќутат оти јавноста ги штити...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Близард задњиве пар години тонат у говна. WoW е во најлоша состојба икад. Наместо нови игри вадат ремастери на стари игри и мобилни игри. Фактот што WoW Classic им е најиграна игра кажува многу. Оваа пиздарија ќе биде само последната шајка во ковчегот.
 

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
275
Поени од реакции
196
Близард задњиве пар години тонат у говна. WoW е во најлоша состојба икад. Наместо нови игри вадат ремастери на стари игри и мобилни игри. Фактот што WoW Classic им е најиграна игра кажува многу. Оваа пиздарија ќе биде само последната шајка во ковчегот.
Реално во последните 2 години Activision-Blizzard искочија толку многу срања на виделина (Што јас како 15 години играч) сум кренал раце од нив.

И скандалите настрана да се тргнат како студио за игри се више тапа и old news.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
Pratite lo slucuvanja so skandalot na Activision Blizzard, bruki i sramota.
Ne znam zosto e tolku tesko da ne bidat seljaci i da bidat profesionalni na rabotno mesto. Ko 90% od svetot se normalni, profesionalni na rabota.

Kako ironicno, edna od najwoke firmite ispadna e prepolna so seljacista i manijacista.
Во најголем дел од тие компании што го фураат тоа помодарство е да се спасат од јавно линчување а не дека се согласуваат целосно.
Мислам ги прецени со овие 90%, можеби е обратен процентот. А до некаде и дрес кодот е доста сменет и постојано се оди кон скудно...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Во најголем дел од тие компании што го фураат тоа помодарство е да се спасат од јавно линчување а не дека се согласуваат целосно.
Мислам ги прецени со овие 90%, можеби е обратен процентот. А до некаде и дрес кодот е доста сменет и постојано се оди кон скудно...
Помодарство е жените да бидат вреднувани и плаќани исто како и мажите? Damn bro.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Неколку часа во Assassins Creed 3. Кратки фпечатоци- се до плот твистот добро е напишано, контролите се мех. Се утепав играње мица и фанорана. The rest has been CRINGE
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Ја завршив Death Stranding на ПС4 ПРО минатата недела, еве пар реченици за неа.

Главниот проблем на играта е што пробува да биде многу работи истовремено. Од тука потекнува и проблемот со лошиот маркетинг пред да излезе, односно незнаеја како да ја дефинираат и презентираат играта на купувачите, дали е хорор, дали е карго симулатор, дали е шутер, дали е стелт, итн.

Кога излезе приказната дека Конами за време на креирањето на Metal Gear Solid V пробувале да го усмерат, калибрираат "мастермајндот" Хидео Коџима, партали ги направија, незнам угнетен бил, му го ускратувале талентот, сакаат да го уништат, а он уствари доста знаел да залута со своите идеи, башка ги довел и до банкрот. Без такво "насочување" ја правеше Death Stranding и направи полоша игра од Metal Gear Solid V, што е доста трагично е дека на таква креативност и визионерство он уствари портнал 50% од MGSV во DS. Е тука барем не се потпишува после секоја успешно испорачана пратка како што правеше пред секоја нова мисија во MGSV.

Hands down, човекот може најјака помпа да створи за игра, или бар така гледаат на тоа неговите фанови. DS изобилува со познати ликови, режисери и актери вметнати во играта, Гиљермо дел Торо, Матс Микелсен, Леа Сејду, Маргарет Куали,... и секако Трој Бејкер.

Приказната е просечна, "subvert expectations" е една од главните алатки за креирање интересна приказна во било што (книга, филм, игра), тука мајсторот има subvert expectations не на квадрат, не на трета, туку на стота, незнаеш кај тера, се познава расеаност, без права идеја и без права насока, впрочем и самиот незнаеше како да ја претстави и дефинира играта.

Музиката е солидна, креираниот свет исто така но баш во момент кога ќе се внесеш, фокусираш и ќе почне песна да свири додека одиш од точка А до точка Б при тоа внимавајќи на теренот и уживајќи во околината, на сцена стапуват BT (натприродни битија (гњаватори :))) и мулињата односно луѓе кои крадат пратки и кои се исто така непријателски настроени кон тебе. Значи ваквите непријатели во играта да биле ставени малку понастрана, играта полесно би се дефинирала и повеќе би се уживало во неа.

Би им се допаднала на оние кои уживаат во сим игри, на другите баш и не би им ја препорачал.
Коинцидентно и јас неодамна ја финиширав, и имам поинакви импресии...
Настрана дел од трејдмарк Коџимизмите како напоменатите пуштање на криптични промо материјали, ликот нема таков it беграунд како пример фаци од типот на Маер,Гејбен,Ромеро,Мијамото,Хауард, и уште на самите почетоци до сеа, претежно други мислеле како да му го вклопат плотот во разумен гејм-дизајн, кога тоа им идело од рака го имаш расплетот во МГС3, а кога не имаш катцена од саат и кусур во МГС4... разврската и конфликтот со Конами е посложен од тоа што наведе али не би навлагал сеа.

Малку пиша за самата игра... прво околу тоа дека портнал 50% од мгс5, ако би знаел да наведеш 2-3 ствари, а тоа да не е брифинзи на мисии, скор и преглед од мисии, мени-менаџмент и некои од гаџетите, зошо ова сè се итерации на ствари што му се провлекуваат уште од првиот му наслов дури, што ја претходи цела мгс ко таква.
Приказната без навлагање, исто ги содржи типичните за него бизарни концепти, хеви експозиции, мета-коментари на курентни стања... али во овој случај не би рекол дека проблемот е со субвертирање и твистови зошто постојат рани форшеднати хинтови, туку со кашата на преобјаснување на концепти преку пренагласени експозиции(плус текстуално) што на крајот вршат контра-интуитивност за да буричкаш во нивната смисла.
Се на се, просечна можеби, во неговата антологија и подпросечна.

Е сеа, ако приказната сама по себе е проблематична, ондак како е преведена во гејмплеј е многу блиску до стеларна, во споредба со многу други кои не ни се обрнуваат на интерната логика во игра и на тоа што се нарекува лудонаративност.
Користење на телесните флуиди ко оружје, убивање мобови и нивно не согорување праат војдаутс, рејнфолот оштетува градби/предмети периодично и практично цел онлајн моуд што рефлектира на главниот плотлајн на праење конекции.
Верувам не ти била онлајн иначе ќе наведеше, ради што е најсилниот аспект во играта, ко веќе проценти ставаме ондак за некои 40% би рекол дека го збогатува синглплеерот, што всушност му доаѓа како енхансмент него засебен моуд, со слични елементи од игри ко Journеy, инвазиите и пораките во ДС и некои од ко-оп сим игрите.
Јак е филингот на допамин раш ко ќе дигнеш сам неколку блока автопат, комплетираш нечива туѓа пратка, доповрзеш мрежа на зиплајнс или случајно налеташ на твој терминал или мост што си го дигнал пред 3 дена, а сеа има 300 лајка.
Покрај ова и траверсингот е вреден за споменување, во зависност од временските прилики и екипирани алатки, теоретски и најстрмните предели се можни за искачување, слично ко кај јужуал саспектот Botw, само овде со три пути поише полигони за процесирање и даунсајт од тоа што повремено се дешаваат janky анимации.

Ова може изглеа ко препорака али сепак се бара од играчот да е во одредено изолационо медитативно стање зошо цел гејмплеј обесхрабрува акционен комбат и гемифицирани/фан механики, у спротива данки.
Ja najdov eftina denovive plus za 10eu update za ps5ka mi se vide pristapna. Plus, komentarite a i samiot trailer paaaartaliiii ama nesto me demotiviraat vasite komentari. Ke videme pocnuvajki Ponedelnik. :D

:drk::drk::drk::drk:

 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
Ja najdov eftina denovive plus za 10eu update za ps5ka mi se vide pristapna. Plus, komentarite a i samiot trailer paaaartaliiii ama nesto me demotiviraat vasite komentari. Ke videme pocnuvajki Ponedelnik. :D

:drk::drk::drk::drk:

Ние пристапивме професионално и темелно, лесно се наоѓаат замерки така ;)
Во секој случај знај дека вреди за тие пари. Без разлика на се Death Stranding сепак пружа уникатно искуство.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
30 декември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
1
decki imam kupeno akaunt preku internet za ps4 ama neznam kako da go povrzam. toj sto mi go prodade mi vika deka treba da napravam nov ps4 nalog i da go povrzam so epicgames. se obiduvam ama nikako ne mi uspeva. ve molam ako moze nekoj da me iskontaktira vo dm za da se razbereme. blagodaram najmnogu...
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Ja najdov eftina denovive plus za 10eu update za ps5ka mi se vide pristapna. Plus, komentarite a i samiot trailer paaaartaliiii ama nesto me demotiviraat vasite komentari. Ke videme pocnuvajki Ponedelnik. :D

:drk::drk::drk::drk:

Јас ја пробав одамна на РС неколку саати и ептен добар впечаток ми остави. Посебно музиката на почетокот, беше феноменална и ептен внесува. Ама дефинитивно е игра која треба да ја играш во вистински момент за да ти се погоди. Би сакал понатаму да ја изиграм, со тригерите на Дуалсенс би требало уште подобро да е контролирањето.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Јас ја пробав одамна на РС неколку саати и ептен добар впечаток ми остави. Посебно музиката на почетокот, беше феноменална и ептен внесува. Ама дефинитивно е игра која треба да ја играш во вистински момент за да ти се погоди. Би сакал понатаму да ја изиграм, со тригерите на Дуалсенс би требало уште подобро да е контролирањето.
Sega e sansata. Bez 50 saati talkanje ne veruvam da pominam. Uste subsciption da pustam za online i taman. :D

Screenshot_2021-09-22-22-01-09-186_com.miui.home.jpg
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Јас ја пробав одамна на РС неколку саати и ептен добар впечаток ми остави. Посебно музиката на почетокот, беше феноменална и ептен внесува. Ама дефинитивно е игра која треба да ја играш во вистински момент за да ти се погоди. Би сакал понатаму да ја изиграм, со тригерите на Дуалсенс би требало уште подобро да е контролирањето.
Jas sum nekade na kraj na episode 3 i ja obozavam. Napikaj cudni, unikatni, ludi idei i sum prodaden.

Ogromna preporaka. Pogotovo so online momentot na pomaganje od/na drugi...

Returnal

За мене апсолутно најдобра игра оваа година и маст плеј за секој со РЅ5.
Me hajpna ama uste e 80$ koi ne mi se davaat, osven ako nekoj so ima zemeno prvite bundles na ps5ki pa da ja shitka/trampa, nemam fb i ne sum videl so se desava u grupata za ps4/5.

Ovaa Deathloop kakva e? Me vleci poso citav skoro This is how you lose the time war i mnogu me potseka na nea, enemies turned to lovers u time travel setting ama akcijata ko so dzirnav ic ne mi e dobra.

Mislev ke docekam jan/feb dur dojdat horizon zero i elden bez da potrosam pari na drugo ama izgleda ke se mora. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom