Општи дискусии за ТВ серии

B

Beginner

Гостин
Стигнав до 4 сезона 4 епизода на Лост и стварно не го разбирам толку големиот хајп за серијата. Веќе ми стана досадна и со sci-fi претераа. Добра серија ама ништо повеќе. И кој би гледал реприза серија каде што во 4 епизода одат по вода за во 5тата да се напијат од неа :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.201
Поени од реакции
41.176
Стигнав до 4 сезона 4 епизода на Лост и стварно не го разбирам толку големиот хајп за серијата. Веќе ми стана досадна и со sci-fi претераа. Добра серија ама ништо повеќе. И кој би гледал реприза серија каде што во 4 епизода одат по вода за во 5тата да се напијат од неа :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Не го разбираш хајпот зашто ја гледаш сега, 2020, Лост сама по себе е најуникатната серија која го поременти целиот интернет како ниедна серија до сега, најблиску до неа беше ГОТ, ама кој гледаше лост епизода по епизода како излага серијата може многу лесно да ја повлече паралелата и со ГОТ, и нема равна и тоа е факт.

Целиот интернет свет беше едно после секоја епизода што до тогаш беше невидено, 200 блогови имаше кои стварно вредеа да се посетуваат, луѓе стварно се трудеа редовно да ги ажурираат и да ги полнат со квалитетна содржина (морам да го посочам и македонскиот блог на лостич, кој го памти знае за што зборам), 20 форуми, ебаната lostpedia, стандард после секоја епизода се изместуваше нетот, до најситен детал се анализираа сите епизоди, теориите беа прича за себе, доста уникатен период да се живее беше тоа кога е у прашање една тв серија. ГОТ беше по книги праена, лесно се спојлнуваа луѓе, не беше тоа тоа, никад нема да биде тоа тоа. :)
Лост искуството беше 40 минути епизода, и уште 3 саати читање содржини на нет за истата.
Контрадикторно звучи али тоа и ја усра серијата зашто беа пробиени па импровизираа, плус ги поеба и штрајкот со сценаристите, може боље беше ко 24 да паузираат цела година а не да кратат сезони и дополнително да тераат со импровизации.

Али што е тука е, од тој аспект лост засекогаш ќе остане број 1, има многу бољи серии ама таквo интернет обединување ко што праеше лост никад нема да има, хајп за секоја епизода, од 20 букмаркс,19 за лост ми беа, а и да, денешниве генерации никад нема да знаат каква неизвесност владееше кога симнуваш епизода од emule и се молиш да не е подметната порка, а и ако веќе е порка се молиш да не е бар геј порка. :tvg:

Него зашо дојдов на темава, DEFENDING JACOB, мој совет за серијава, чекајте ја цела да искочи ( има уште 2 епизоди ), преспора е, преразвлечена е, серија која можеше комотно да трае 4 епизоди, максимум 5, ебано фрустрирачко спора серија мајката да и ја изнаебам.
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
Не го разбираш хајпот зашто ја гледаш сега, 2020, Лост сама по себе е најуникатната серија која го поременти целиот интернет како ниедна серија до сега, најблиску до неа беше ГОТ, ама кој гледаше лост епизода по епизода како излага серијата може многу лесно да ја повлече паралелата и со ГОТ, и нема равна и тоа е факт.

Целиот интернет свет беше едно после секоја епизода што до тогаш беше невидено, 200 блогови имаше кои стварно вредеа да се посетуваат, луѓе стварно се трудеа редовно да ги ажурираат и да ги полнат со квалитетна содржина (морам да го посочам и македонскиот блог на лостич, кој го памти знае за што зборам), 20 форуми, ебаната lostpedia, стандард после секоја епизода се изместуваше нетот, до најситен детал се анализираа сите епизоди, теориите беа прича за себе, доста уникатен период да се живее беше тоа кога е у прашање една тв серија. ГОТ беше по книги праена, лесно се спојлнуваа луѓе, не беше тоа тоа, никад нема да биде тоа тоа. :)
Лост искуството беше 40 минути епизода, и уште 3 саати читање содржини на нет за истата.
Контрадикторно звучи али тоа и ја усра серијата зашто беа пробиени па импровизираа, плус ги поеба и штрајкот со сценаристите, може боље беше ко 24 да паузираат цела година а не да кратат сезони и дополнително да тераат со импровизации.

Али што е тука е, од тој аспект лост засекогаш ќе остане број 1, има многу бољи серии ама таквo интернет обединување ко што праеше лост никад нема да има, хајп за секоја епизода, од 20 букмаркс,19 за лост ми беа, а и да, денешниве генерации никад нема да знаат каква неизвесност владееше кога симнуваш епизода од emule и се молиш да не е подметната порка, а и ако веќе е порка се молиш да не е бар геј порка. :tvg:

Него зашо дојдов на темава, DEFENDING JACOB, мој совет за серијава, чекајте ја цела да искочи ( има уште 2 епизоди ), преспора е, преразвлечена е, серија која можеше комотно да трае 4 епизоди, максимум 5, ебано фрустрирачко спора серија мајката да и ја изнаебам.
Најверојатно во право си за ова ама во серијата има такви срања sci fi епизоди/моменти што незнам како ќе ја истерам до крај ама ќе ја изгледам ме интересира крајот.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.493
Поени од реакции
62.253
Стигнав до 4 сезона 4 епизода на Лост и стварно не го разбирам толку големиот хајп за серијата. Веќе ми стана досадна и со sci-fi претераа. Добра серија ама ништо повеќе. И кој би гледал реприза серија каде што во 4 епизода одат по вода за во 5тата да се напијат од неа :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Eве, ја ја репризирав The Wire пред 2-3 недели, и ништо не може да ти остави впечаток како првиот пат гледана серија, гледано во своето време. Можеби зошто ја гледав во време каде што пејџери беа уникатни, и времето технолошки е премногу напреднато денес, па е полесно да ја глорифицираш. Едноставно, ако ја гледаш денес, мора да си ставиш во глава дека серијата е снимана пред 18 години, за да ја доловиш генијалноста од технолошки аспект. Глумата стое :D.

Lost и Prison Break се први серии што се гледаа по CD-а, па CD-то изгребано, па пцуеш мајки и шајки зашто нема од каде да најдеш копија. Кога другар ми даде папка со Prison Break, реакцијата беше:
- Ај бе иди бегај, кој гледа серие на цедеа...

Беше време во кое филмовите доминираа, за разлика од денес. И беа, според мене, 2 серии кои ја сменија перцепцијата за гледање серии и доминацијата на филмовите. Затоа и ке си имаат оправдан хајп. Засекогаш.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Доминацијата на сериите пред филмовите ја смени само една серија, а тоа е ГоТ.
Огромна популарност, и кај луѓе што немаа 3 серии изгледано, доба на нет насекаде, попристапна, огромен буџет дотогаш невиден за серија.
Пред 10 години Џулија Робертс или Мерил Стрип секако дека ќе се заинтересираа да глумат во серија. Сега во скоро секоја серија имаш холивудско име кое сигурно било со кренат нос над колегите кои се сметале само ко тв актери.
Ова носи квантитет, еден куп серии има, не можеш да одлучиш што да гледаш попрво. А квалитет е друга работа.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.819
Поени од реакции
24.175
Зашто сите се понашате како да не постои Сопранови?
Ако некој сменил нешто или направил некаква револуција во ТВ сериите тоа е дефинитивно Сопранови,
Какви LOST, какви Prison Break, каква Game of Thrones.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Сопранови почнаа во 1999 година, Lost 2004, кај нас стана популарна некаде 2006-2007, таман се поклопува со периодот кога ние почнавме да добиваме побрз интернет. Лично мене, Lost ми беше прва серија која сум ја гледал маратонски, која едвај сум чекал да излезе на торент (5x350мб во месецот беа наменети за LOST), за која сум читал теории и сл. Се сеќавам кога ја гледав втората сезона, ја изгледав во 2 дена, едвај станав од креветот. Поради LOST се навлеков на серии, претпоставувам дека и поголем дел од членовите на форумов од тоа време го имаат истото чувство.
Секако дека на крајот почнаа да забегуваат, како за секоја серија која трае повеќе од што треба.
Сум пробал пак да ја гледам, ама ја баталувам уште на првата епизода, ама претпоставувам дека е до мене, не практикувам да повторувам серии.

Него зашо дојдов на темава, DEFENDING JACOB, мој совет за серијава, чекајте ја цела да искочи ( има уште 2 епизоди ), преспора е, преразвлечена е, серија која можеше комотно да трае 4 епизоди, максимум 5, ебано фрустрирачко спора серија мајката да и ја изнаебам.
Имаше добар стар серијава, се надевам нема да ја сјебат, ама некако кон таму ми оди.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.740
Поени од реакции
17.438
Сопранови си имаше влијание врз оние да речеме поквалитетни серии. Ама хајпот за Лост може да се спореди само со последните сезони на ГОТ. Пред некоја година ја изглеав уште еднаш, и сеуште со е ремек дело за мене. Нешто невидено у поглед на приказна, со супер уклопени карактери. Лично не би рекол дека е подобра од The wire i sopranos, двете серии се без грешка а обработуваат доста комплексна тема. Меѓутоа дур искачаше лост беше врв, поготово првите 3 сезони. Не пропуштав епизода за било што.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.201
Поени од реакции
41.176
Зашто сите се понашате како да не постои Сопранови?
Ако некој сменил нешто или направил некаква револуција во ТВ сериите тоа е дефинитивно Сопранови,
Какви LOST, какви Prison Break, каква Game of Thrones.
Друго е муабетот, не за стандардот на квалитет, Сопранови е топ серија и влага у групата на најдобри сериии ever, реков, има многу подобри серии од ЛОСТ ама тоа што се дешаваше у светов додека траеше серијава беше нешто уникатно и невидено до тој момент, од старт, до крај на истата. Затоа само ГОТ ја спомнав во тој контекст чисто да доловам поента, једина серија после лост што пак така го обедини интернетот. Повеќето тука се помлади и не знаат што точно тој период се дешаваше, кога немаше торенти, постоеа блогови на нет и слично, такво искуство до сеа за серија неам сретнато генерално гледано, истото важи и за посветеноста на фановите нарочито тие што модерираа блогови и сајтови специјално за серијата во пакет со т.н Lostpedia која до ден денес си тера.

Кај нас имаше едно дете од корчагин, лостич, имаше блог стриктно само за Лост и можда беше едно од најдобрите места на нетов кај нас стриктно, заедно со тогаш, on.net.

Конкретно со ГОТ проблем беа и книгите, фрчеа спојлери на сите страни, не знаеш што е теорија што намерен спојлер вметнат у наводните теории, многу луѓе избегнуваа и сајтови за дискусија и све баш ради тоа, со лост тој проблем го немавме иако имаше фрикови што се обидуваа да украдат дел од сценариото или да се инфилтрираат на сетот па да пуштаат инсајдерски информации. Све тоа изглеаше како еден интернет култ на кој сите бевме подадени.

Така да од еден ваков аспект, лост практично и нема конкуренција, и прашање е кога пак ќе искочи некоја ваква серија на која фан базата ќе и посветува толку многу време и внимание.

п.с. dark имаше таков потенцијал, ама нетфликс ти вади све наеднаш и не те остава да мислиш и да се замараш освен после крајот на сезоната која ја глеаш у рок од 2-3 дена.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Кај нас имаше едно дете од корчагин, лостич, имаше блог стриктно само за Лост и можда беше едно од најдобрите места на нетов кај нас стриктно, заедно со тогаш, on.net.
Мислам дека детето уште не беше ни средно - син му на Зевзекманија.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.201
Поени од реакции
41.176
Мислам дека детето уште не беше ни средно - син му на Зевзекманија.
Да да мал беше, ама прилично убеден сум дека у корчагин учеше али можно е блогот да го почна у основно.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.524
Поени од реакции
21.374
Jas samo prva sezona. Dobra e.

Vredi vtora?
Да. Повесела е. :)
Втора некако има поголем фокус на останатите ликови. Се убацуваат интересни ликови а и другиве повеќе доаѓаат до збор.
А и 6 епизоди по 25 мин. се. Пред заспивање се завршува.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Нема да ја заебат Defending Jacob и не се премногу епизоди за приказната
 

Kajgana Shop

На врв Bottom