Општи дискусии за ТВ серии

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.707
Поени од реакции
12.092
Сигурно ги немаш гледано и Oz, the shield, sons of anarchy, band of brothers, justified, hell on wheels,deadwood ...
Ги неам, искрено ваков тип на серии не ме привлекуваше (барем досеа), конкретно шо ми се свиѓа во серијава е шо е прикажано колку нишо не функционира позади завесите.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.416
Поени од реакции
7.106
Little Things

A cohabiting couple in their 20s navigate the ups and downs of work, modern-day relationships and finding themselves in contemporary Mumbai.

1ва сезона е полесна, после станува малку посериозна и поквалитетна.. кој е расположен за тематикава, нема да згреши... ја има на нетфликс
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.155
Поени од реакции
27.420
Нема полошо од серија што револвира околу 1 лик у неколку сезони и на крај поради Х причини тој актер не е дел веќе од серијата. И место да ја прекинат си тераат со нови сезони. Прво со Спејси и House of Cards, сега со Луис во Billions. 5та сезона заврши одлично за крај на серијата ама неееееееее дај ќе тераме без него иако ја возеше цела серија. Хк, пу.Колку ли само серии се уништени.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.481
Поени од реакции
4.275
Незнам тука кој гледал последно време или има импресии да сподели... но почнав да ја чепкам од време на време The X-Files , ај саундтракот на сите ни е познат ама засеа ми е таман ..од први впечатоци после десетина епизоди Мулгер и Скали се одлична пар хемија за заговор и скептик луѓе , женската се си мислам дека е правена по калап на Џоди Фостер од The silence of the lambs 2 години претходни ..така спремна FBI жена агент.
Епизодите ако продужат вака ќе се различни со посебен случај и немора секогаш да се прати по тек.. шо ми се допаѓа кај серии,нешто како кај Менталист каде има главна митологија/нишка и многу разни интересни филери.

Ќе видам дали ќе имам трпение годинава да ја истерам или ќе ми помине мерак набрзо.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.122
Поени од реакции
3.243
Незнам тука кој гледал последно време или има импресии да сподели... но почнав да ја чепкам од време на време The X-Files , ај саундтракот на сите ни е познат ама засеа ми е таман ..од први впечатоци после десетина епизоди Мулгер и Скали се одлична пар хемија за заговор и скептик луѓе , женската се си мислам дека е правена по калап на Џоди Фостер од The silence of the lambs 2 години претходни ..така спремна FBI жена агент.
Епизодите ако продужат вака ќе се различни со посебен случај и немора секогаш да се прати по тек.. шо ми се допаѓа кај серии,нешто како кај Менталист каде има главна митологија/нишка и многу разни интересни филери.

Ќе видам дали ќе имам трпение годинава да ја истерам или ќе ми помине мерак набрзо.
Одлична во поголем број од сезоните, таму на крајот од 7ма до 9та опаѓа квалитетот, делумно и поради откажувањето на Духовни да продолжи со серијата, а во последните сезони и женската се поретко се појавува и не е то то.
И да точна ти е претпоставката за неа, градена е по модел на Кларис од јагнињата. Ако те интересира тематиката продолжија обавезно, не е само научна-фанстастика, туку како шо кажа повеќето епизоди се т.н. monster of the week неповрзани со главната митологија од кои и произлегоа најдобрите епизоди, некои се шокирачки за тоа време, па дури и за денес. Имаше и забрана за емитување на една таква од шо беше настрана и вознемирувачка.
Имаш и завери, тајни влади, такви работи, да не ти откривам ќе си видиш. А од втора сезона па натаму има барем по една комична епизода, некои се посмешни и од комедии.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.722
Поени од реакции
15.677
tier 3

what we do in the shadows
prekinata, ne se luti 1307, filmot podobar, ona ne cini. Edna los espokys ja zasenuva.

fleabag
prekinata, ne ti preporacuvam kako must, ne mi legna kako i na maja (najslicen vkus za serii do sega :D)

orange is the new black
ne znam kolku gledav, 3-4 sezoni koga bese ultra popularna, tier 1, ne ti preporacuvam oti e cringe

unbreakable kimmy schmith
gimmicky, zabavno na pocetok epten no mnogu brzo pagja i najvisoka tocka ke ti bide vovednata spica

:D
Да ти кажам ова за вкусот, ме замисли еднаш со Емили во Париз кога пиша дека си ја гледал, си реков може пропуштам нешто чим вот решил да прати, ама она од трејлерот кога го видов знаев дека нема да го можам, дури ни за лајт забава. :D
Јас ја догледав Флибег, дека не беше нешто долга, ама ги прекинав исто после неколку епизоди овие двете што си ги пишал после нејзе. На листа за гледање ми е What we do in the shadows, баш дека ми беше добар филмот, ама штом не ја бива ...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.265
Поени од реакции
29.937
Midge: Are you okay?
Joel: I killed him. I killed my father.
Midge: Joel, no.
Joel: Yes. Yes, I'm like that guy, uh...
Joel: Who was it?
Midge: Who was who?
Joel: The guy in the Bible that killed his father.
Midge: I don't know. Uh, Abraham?
Joel: No. He was the one who almost killed his son.
Midge: Absalom?
Joel: No. It didn't start with an "A."
Joel: Uh, Oedipus?
Midge: That's not the Bible.
Joel: But he killed his father.
Midge: And married his mother.
Joel: Well, other than that, I'm that guy.
:pos::pos::pos:

I'm done, folks! Беше ова едно убаво патување. Серијава, иако признавам дека со пад во квалитетот по третата сезона, беше вистинско откритие за мене и требаше претходно да им верувам на сите освоени награди, пофалби, чуда и порано да ја гледам. Ништо, ќе чекаме за некоја недела да излезе уште последната сезона, а некогаш, зошто да не - и ќе се репризира. Најтопла препорака до сите! Нема да зажалите!
1679999649115.png

ОК, ќе направам мала пауза со комедииве сега, зашто почна последната сезона на Succession, не ми е гледана последната сезона од His Dark Materials, а излезе и цела 2 сезона на Shadow & Bone. Ако ми фали нешто комично, почна и Ted Lasso нова сезона, а кога се тоа ќе заврши - таман излегува последната сезона на The Marvelous Mrs. Maisel.

Од 2/46, стигнав до 8/46. Уште е лош скор, ама барем се подобрува!
 
Член од
16 март 2023
Мислења
4
Поени од реакции
0
Вреди ли да се гледаат spin-off серииве од Тhe walking Dead, последните сезони беа катастрофа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.265
Поени од реакции
29.937
Вреди ли да се гледаат spin-off серииве од Тhe walking Dead, последните сезони беа катастрофа.
Fear the Walking Dead некаде до 4 сезона беше супер, вреди да се гледа до таму. Според мене дури и далеку подобра од цела The Walking Dead беше до тогаш. Ама после направија една глупост со што тотално не само што ја уништија серијата, туку направија еден парадокс за цел универзум кој го креираа со кој не можат уште да се извадат зашто не знаат како. Цела среќа што и таа завршува, сезонава што треба да излезе (осма, инаку) ќе биде последна и за нив.

World Beyond е meh. Повеќе е детска, отколку сериозна серија, плус е со 300 woke срања во неа. Ама и таа е завршена, само 2 сезони имаше.

Tales of the Walking Dead е anthology минисерија, значи секоја епизода со различни ликови. За неа не знам да ти кажам, не ми е гледана.

Другите не се излезени уште. Мислам дека во јули годинава излегува минисеријата со Меги и Ниган - Dead City.

Daryl Dixon треба да излезе во 2023, исто, ама се уште нема датум за премиера.

Серијата за Рик и Мишон уште нема ни наслов. Таа треба некаде 2024 да се појави.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.457
Поени од реакции
2.172
оваа новава на нетфликс ја фалат The Night Agent, ја изгледа некој, мислења?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.155
Поени од реакции
27.420
оваа новава на нетфликс ја фалат The Night Agent, ја изгледа некој, мислења?
6та епизода сум, добра е. Ме потсеќа малку на Bodyguard. Не очекувај нешто спектакуларно, класика холивуд, шпиони, малку мистерија и акција, спасување свет и слично. Веќе видена приказна.
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.085
Од кај можам да ја симнам серијава или па онлајн, со подобар квалитет.
Стил The Wire е + има многу познати актери од таму.

btw. сега ја изгледав Black Bird. Маестрална глума. Само 6еп.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom