Општи дискусии за ТВ серии

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Јас ја почнав Fringe едно време, изгледав 7-8 епизоди. Не дека е слаба туку некако не ми иде со серии во кои секоја епизода бркаат друг негативец и слично... повеќе ги сакам оние скоро-сапуници :) Како и да е, Fringe ја имам при рака па можно е да ја продолжам.

Иначе муабетиве ако ги снема од овде да знаете дека сум ги префрлил во некоја тема во Серии, штом ќе го вратиме муабетот тука на филм...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Јас ја почнав Fringe едно време, изгледав 7-8 епизоди. Не дека е слаба туку некако не ми иде со серии во кои секоја епизода бркаат друг негативец и слично... повеќе ги сакам оние скоро-сапуници :) Како и да е, Fringe ја имам при рака па можно е да ја продолжам.

Иначе муабетиве ако ги снема од овде да знаете дека сум ги префрлил во некоја тема во Серии, штом ќе го вратиме муабетот тука на филм...
Исто бев и јас, како криминална серија беше. Али потоа се има смисла. Втората сезона е врв. Еве трета малце ја тупат, ја комплицират со ептен јаки ствари како лост за кои нема да има многу одговори осеќам. :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Да не ми беше гледано се не кукав :)
Шала, имам по дома стари филмови за гледање, само некогаш ми се гледа нешто ново ама од 20 обиди само еден филм ми го задржува вниманието, и тој е обично тежок просек. Не знам дали јас станав пребирлив или стварно не чинат. Jacobs Ladder го гледав пред некој месец... Од Breaking Bad имам 7-8 епизоди некаде, штом ги ископам ќе почнам да ја гледам. Среќа GOT ми фати око иначе немаше ништо за гледање.
Гледај ја серијата Hustle. Ocean's 11, 12 и 13 али во вид на серија.

--- надополнето ---

Слабо напнавте со серииве :)

Вреди ли да се гледа Поаро, од тоа што успеав да читнам за филмот изгледа како по мој вкус, а и зашто глеам Дарлинг само него го спомнува кај ќе стигне :icon_lol: (како јас OFAH)
Не да вреди.... Топ е серијата, јас се заразив, сега сум до деветта сезона. Долгометражните епизоди ми се поубави од тие што траат по 40 минути.

--- надополнето ---

Јас ја почнав Fringe едно време, изгледав 7-8 епизоди. Не дека е слаба туку некако не ми иде со серии во кои секоја епизода бркаат друг негативец и слично... повеќе ги сакам оние скоро-сапуници :) Како и да е, Fringe ја имам при рака па можно е да ја продолжам.
Леле и јас го имам сосема истово мислење за Фринџ. Као си реков ќе биде замена за Лост, ама ме нервира тоа што секоја епизода е приказна за себе, и ја прекинав.

--- надополнето ---

Tој од 1989 или има некој нов?
Мене ме бендиса новата серија Шерлок во наше време исто се по саат ипол една епизода досега има 3 искочено, ако сакаш такви погледни ја
Ова ќе биде ново.
Сценаристот на Gosford Park, кој има земено оскар, е дел од проектот.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
И овде ќе се цитирам, и така е поприкладна темава. Ве молам за мислење, петти пат се јавувам. :)
Многумина (посебно критичарите) ја сметаат за најдобра серија било кога направена, две-три сезони даваа и на МТВ лани.
Јас го гледав само почетокот на една епизода (режирана од Милчо Манчевски) и не ми се допадна нешто посебно, можеби зошто не се вклопив добро во приказната.
 
B

Blacks

Гостин
Би ја препорачал некој Carnivale? Ми ја имаат кажано но само во стилот : "гледи ја многу е јака", а не сакам да барам низ интернетов пошто многу пати така се имам спојлерисано хехе.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Би ја препорачал некој Carnivale? Ми ја имаат кажано но само во стилот : "гледи ја многу е јака", а не сакам да барам низ интернетов пошто многу пати така се имам спојлерисано хехе.
Да, јас ја гледав пред 2 години негде, нема да ти одземе време затоа што се само 2 сезони со многу мал број на епизоди. Е сега, колку што се сеќавам секоја епизода беше по 50 минути отприлика.
Серијата е бавна, ако сакаш брзо дејствие нема да ти се свиѓа. Ама ако сакаш интересна напната приказна со многу ликови и различни дејствија (одликите на HBO), гледај ја. Ќе се поврзуваш со многу приказни, ќе ти треба внимание за да ги следиш и ќе ти биде тешко да разликуваш добро од лошо затоа што како и кај другите HBO серии, треба субјективни гледишта околу тоа.

Мене ми е една од најдобрите серии кои сум ги гледал така да... дај и шанса.
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Мислете си дека Фринџ е секоја епизода посебна приказна. На почетокот можда да, но потоа се склопуваат коцките од мозаикот и сите тие посебни серии даваат многу одговори. Можеби најдостојниот заменик на Лост.

Туку, Iosonospojlerista, последните неколку серии кои ми ги препорача (кои си ги гледал) немаат најави за продолжување, така да те молам немој да продолжиш со Фринџ, барем да дознаеме некој одговор. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Деновиве изгледав два глупи пилот од нови серии кои е препорачливо да ги скокнете.
Alphas
и
Web Therapy

Ме мрзи да пишам, али првата е сај фај, али ипак шаблонски како 50% од сериите, криминалистичка со специјален тим кој решава "посебни" случаеви. Плус еден тон дупки има серијава кои нема да ги пишам дека се спојлер, али ако сте сај фај фрикови и ви се гледа нешто као Heroes, полицајци со супермоќи и не ви пречи клише лесната приказна, дајте и шанса.

Втората е со Lisa Cudrow, Фиби од Пријатели и затоа и дадов шанса. Човече, колку е несмешна дури болеше. Потоа видов дека има истоимена серија од 2008 па изгледа ова е некое продолжение. Никако за гледање, барем според мене, освен онака, да имате аргумент дека Рејчел е била посмешна во Friends all along. Ugh, најлошото нешто изгледано годинава. Обид за фузија на некој си интелигентен хумор и површниот карактер на Фиби кога експериментираше со секакви професии уште во Friends.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Torchwood, anyone?

Ја знае некој или не? Интересна на имдб ми се виде.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Torchwood, anyone?

Ја знае некој или не? Интересна на имдб ми се виде.
Да завршам со Супернечрл и следни за симнување ми се таа или Фринџ.
Добра оценка има, изгледа интересно па ќе видиме шо и како.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Torchwood, anyone?

Ја знае некој или не? Интересна на имдб ми се виде.
Добра е.Заедно со Doctor Who ми дојдоа како добро освежување после Battlestar Galactica.Doctor Who е авантуристички ес еф,додека Torchwood е повеќе наклонет кон трилер и има помрачна атмосфера+има помалку епизоди.Мислам дека имаше едно 20-30,не ми текнува баш најдобро.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Завршив со freaks and geeks. Добра глума, одлични ликови, но не ми беше смешна. 6/10 Bill ми е омилен лик.

Имам тешкотии со разбирање на Британскиот акцент, навикнат сум премногу на Американскиот. А баш го сакам Британскиот хумор. Ќе биде некогаш, за некое време ќе се навикнам и на тој акцент. Отидов далеку од темава многу :)... Прашањето ми е, дали вреди Extras да ја гледам со Англиски превод? Направив вака за Монти Пајтон, бидејќи серијата знаете сите колку е добра и смешна.
Имам повеќе серии на лагер, кажете ми дали вреди extras колку што вреди пајтон? И некои слични Американски серии на неа? Колку да се определам во врска со каков хумор има серијата.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Да не ја ѕирна некој бугарскана ТВ серија што ја пуштија на канал 5 пред 3 дена - Стаклен Дом?
Случајно изгледав половина епизода, доста интересна ми се виде. Нешто како драма-трилер иди.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
Да не ја ѕирна некој бугарскана ТВ серија што ја пуштија на канал 5 пред 3 дена - Стаклен Дом?
Случајно изгледав половина епизода, доста интересна ми се виде. Нешто како драма-трилер иди.
Јас изгледав 2 епизоди и мене интересна ми е.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
во оваа стаклен дом дали има жешки блгарки? па одвреме на време да ѕирнам оти не гледам турски, индиски, недај Боже шпански,бразилски, хрватски, српски, пакистански и не знам уште какви а сега веќе и бугарски перачки на мозок серии

да прашам нешто за американските серии

оваа на сител шо ја даваа до пред некој ден Navy или Ncis беше? и која сезона беше?
таман во понеделникот почнав да ја гледам и заврши ЈБГ - оти сител не ни гледам а не дека а1 ја гледав кој знај колку ама поради 2 и пол мажи,ЦСИ сите три и терминатор вредеше да се гледа

а оваа новата на сител Brothers & Sisters дали вреди да се гледа (читам драма дека е)

фала однапред (и одназад) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom