Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Возам 25-622. Перфектно за мене. Разиката меѓу 25 и 28 е минимална како во потрошувачка на енергија, така и во самата дебелина на гумите. 25-622 е полесна за 30 грама по гума.
Како за споредба
Continental GP5000 25mm тежи 215g
Bontrager R3 28mm 230g

Идеален притисок за 25 е 7 бари, а за 28 6 бари (да претпоставиме дека имаш нормална тежина). Возев прво 25мм, осетив разлика во комфор кога преминав на 28.

За тие 30 грама помалце ако мислиш дека вреди, тогаш во бидонот повеќе ти препорачувам да штедиш грамажа (место 500мл, стави 470мл вода).
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Каде можам да најдам прстен за заден лежај на тркалото, од страната каде е касетата и куглици исто така?
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Едно гледам на сликата, друго е наведено во опремата на вториот. Да помислиш дека има 11-51 касета, но 11-32 8 брзинец... не ја оправдуваат цената, не си фрлај пари. За 10 000 помалку од таа цена имаш многу подобар.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Едно гледам на сликата, друго е наведено во опремата на вториот. Да помислиш дека има 11-51 касета, но 11-32 8 брзинец... не ја оправдуваат цената, не си фрлај пари. За 10 000 помалку од таа цена имаш многу подобар.
Не ми отвора ништо. Може уште еднаш линкот? Благодарам.
 
O

onefifty

Гостин
Изгледа го заебав запчаникот.
Во поголеми брзини, 8, 9 , 10 кога ќе вртам, ми превртуваат педалите и како да глават, истотака и кога ќе пробам наназад со педалите, не врти туку го витка ланецот. Дали го заебав запчаникот или до нешто друго е проблемот?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Изгледа го заебав запчаникот.
Во поголеми брзини, 8, 9 , 10 кога ќе вртам, ми превртуваат педалите и како да глават, истотака и кога ќе пробам наназад со педалите, не врти туку го витка ланецот. Дали го заебав запчаникот или до нешто друго е проблемот?
Ваљда си го „потрошил“. Јас имав таков проблем летово со 9 и 10, па го сменив. Неколку пати ми се има случено да тргнам на 2х9/10(ко најголем идиот) и да се слушне звук на „пукање“, што придонесе на вртење на тие два запчаника да потскокнува ланец.

Ако е така, ќе ти треба нова касета, а успат провери си го и ланецот, дали е ок, или е потрошен и тој.
 
O

onefifty

Гостин
Ваљда си го „потрошил“. Јас имав таков проблем летово со 9 и 10, па го сменив. Неколку пати ми се има случено да тргнам на 2х9/10(ко најголем идиот) и да се слушне звук на „пукање“, што придонесе на вртење на тие два запчаника да потскокнува ланец.

Ако е така, ќе ти треба нова касета, а успат провери си го и ланецот, дали е ок, или е потрошен и тој.
Дада тоа е тоа, значи да си барам нова касета и ланец.
Сега ми текна дека истово ми се деси и мене, како идиот некој тргнав во 9та. Тоа е тоа, на здравје бричење, се надевам не е скапо. :D

Истотака заборавив, препорака за касета, поквалитетена? Се работи за trinx M-1000 Pro.
Од кај да набавам касета, точаков е со 10 брзини а гледам дека на velosiped.mk немаат на залиха.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Дада тоа е тоа, значи да си барам нова касета и ланец.
Сега ми текна дека истово ми се деси и мене, како идиот некој тргнав во 9та. Тоа е тоа, на здравје бричење, се надевам не е скапо. :D

Истотака заборавив, препорака за касета, поквалитетена? Се работи за trinx M-1000 Pro.
Од кај да набавам касета, точаков е со 10 брзини а гледам дека на velosiped.mk немаат на залиха.
Зошто ја менуваш 11-36? Ги имаш најдобрите комбинации без да има големи скокови.

Истата ја користи Деоре. Јас не би мрдал од тие заби. Комбинацијата 22х36 ми е брзина поспора од пешачење (туркање), а комбинацијата 44х11 како да возам друмски точак.
 
O

onefifty

Гостин
Зошто ја менуваш 11-36? Ги имаш најдобрите комбинации без да има големи скокови.

Истата ја користи Деоре. Јас не би мрдал од тие заби. Комбинацијата 22х36 ми е брзина поспора од пешачење (туркање), а комбинацијата 44х11 како да возам друмски точак.
Кај да набавам исто, нема никаде на залиха, затоа..
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Кај да набавам исто, нема никаде на залиха, затоа..
Алиекспрес од некоја поверодостојна продавницa. Предлог
007Bike Store
 
O

onefifty

Гостин
Алиекспрес од некоја поверодостојна продавницa. Предлог
007Bike Store
Да не ги царинат овие според тежина? Мислам дека не би требало.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Да не ги царинат овие според тежина? Мислам дека не би требало.
Над 45 евра би царинеле, ама на Али и за 1000 евра да купиш, на пакетот ќе внесат дека си платил 10 долари (можеш да се договориш со продавницата).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom