Општи вело муабети, прашања, совети

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Земав половен но екстра сочуван Cannondale CAAD12 алиминиум со карбон вила и карбон елементи. Мавик бандажи со целосна Ultegra 6800 групсет. Диск варијантата !

Чудово е ултра лесно, пердув. Гуми Continental GranPrix 5000 напред назад.

Бомбона.
Од Струмица?! :D
Топ машина!
Создравје да си го возиш и многу километри да поминеш.
Cannondale Caad и SupersixEvo сериите едни од најлесните алу велосипедски рамки моментално на пазаров - рамо до рамо се со карбоните. Едвај 1кг+- им тежи само рамката.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Дечки едно прашање, каде можам да најдам гуми за пони велосипед, ми треба или крем или бела боја. Во план сум да го реставрирам точачето :)
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
14
Поени од реакции
1
Здраво дечки едно прашање имам тектро хидроулични кочини на мојот велосипед (МТБ) сакам да ги сменам гледав понуди сакам да земам шимано дали може да се монтираат шимано кочници на тектро ротори и тектро адаптер за шепа. Предниот ротор ми е 180мм задниот 160мм. Благодарам поздрав.:)
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Од Струмица?! :D
Топ машина!
Создравје да си го возиш и многу километри да поминеш.
Cannondale Caad и SupersixEvo сериите едни од најлесните алу велосипедски рамки моментално на пазаров - рамо до рамо се со карбоните. Едвај 1кг+- им тежи само рамката.
Да од Струмица. Го знаеш дечкото? Си направив фин муабет со него, ми изгледа доста сериозно. Кажа го сервисирал ланска сезона и го возел се на се 7 пати за овие две години. Немал време за возење и затоа го продавал. Изгледа како газда човек. Не сакаше да пушти на цена многу, изгледа си го цени бајкот. Се најдовме сепак на "заеднички јазик".
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Да од Струмица. Го знаеш дечкото? Си направив фин муабет со него, ми изгледа доста сериозно. Кажа го сервисирал ланска сезона и го возел се на се 7 пати за овие две години. Немал време за возење и затоа го продавал. Изгледа како газда човек. Не сакаше да пушти на цена многу, изгледа си го цени бајкот. Се најдовме сепак на "заеднички јазик".
Не, не го знам, само во исто време кога ти пиша дека си купил он стави по групите на ФБ дека го продал. Го пратев инаку низ огласите и претпоставив дека баш за тој бајк се работи.
Да знаеш дека не си згрешил. Отприлика таа е реалната цена за тој модел и правиот потег е купување на половен велосипед со одлична опрема наспроти нов со просечна опрема во тој ценовен ранг.
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
Здраво на сите, ве молам некој да ми препорача добар сервисер низ Скопје-во за Амортизер. Ми се зафркна амортизерот на МТБ, па ми треба некој кој што навистина знае и се разбира во оваа работа. Ваши предлози, мислења и сл. Фала ви !!
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Здраво на сите, ве молам некој да ми препорача добар сервисер низ Скопје-во за Амортизер. Ми се зафркна амортизерот на МТБ, па ми треба некој кој што навистина знае и се разбира во оваа работа. Ваши предлози, мислења и сл. Фала ви !!
Раде Ристевски Velo RIZ во Автокоманда барај го
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Здраво дечки едно прашање имам тектро хидроулични кочини на мојот велосипед (МТБ) сакам да ги сменам гледав понуди сакам да земам шимано дали може да се монтираат шимано кочници на тектро ротори и тектро адаптер за шепа. Предниот ротор ми е 180мм задниот 160мм. Благодарам поздрав.:)
Адаптерите ако се со IS стандард ќе мојт, исто немет гајле и роторите, само на нив треба да се запази за каков тип на пакни се (постојат различни во зависност од производителот).

Имаше во Номад од Нортвејв без ракави бејслејер
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Да ве прашам нешто. Сеа откога отворив нова сезона со точакот приметив дека механичката диск кочница доле како да потфаќа дури возам и се слуша како нежно гребење. Дали ова некако може сам да го решам или на точкар да го однесам?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Да ве прашам нешто. Сеа откога отворив нова сезона со точакот приметив дека механичката диск кочница доле како да потфаќа дури возам и се слуша како нежно гребење. Дали ова некако може сам да го решам или на точкар да го однесам?
Ако се потрудиш да ја исцентрираш позицијата на диск-плочките, ќе го решиш проблемот, но перформансите на кочењето ќе ти се намалат. Веројатно дискот е малку искривен (или помалку веројатно бандажот). Слободно заврти ја гумата (во воздух), па доколку забележиш дека брзо успорува, мораш да го решаваш проблемот, а доколку се врти долго време, нема потреба да чепкаш.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Никој нема искоментирано за ова. Цените на скоро сите нови точаци во оваа 2021 година се ненормално високи, посебно тие марките. Shimano Tourney групата ви ја продаваат за 600 евра, алооо. Вие продолжете да трчате по марки, па догодина и за 1000 евра ќе ви ја продаваат.

Кај думските велосипеди, тие со Кларис група до лани не се продаваа повисоко од 45 000, а сега најефтиното е 52 000... Добро размислете се пред да инвестирате во нов велосипед...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Па цените се минимум +150 еур споредено со пред година и пол. Наводно не може да се постигне со продукција. Но, времињата се менуваат, сега е моментот да искористат, но ќе си легнат на брашното.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Нема врска класичен муабет, видоа се се покачува, па удрија и на ова. На страна и што народот со коронава почна повеќе да вози велосипед.

П. С. Да е до продукција нема во Србија да бидат поефтини велосипедите, да не се лажеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom