Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.105
Поени од реакции
4.603
Еве да бидам појасен од која причина го поставив прашањето...
Имам 2 велосипеди од кои едниот го користам а другиот не. Тој што не го користам е mountain и нормално со подебели гуми. Ширината на гумите од од двата велосипеди е 42 со 54.
Па размислував за размена и дали би бенефитирал од тоа. Дали би бенефитирал доколку користам 54-622 наместо 42-622 во road cycling ?
И не знам дали ова би дошто narrow vs wide tire battle, или actually wide vs wide :icon_lol:
Ќе добиеш поголема удобност а во врска со триењето се зависи кој тип на гуми се подебелата и потенката и каков отпор создаваат на тркалање затоа што има подебели гуми кои имаат помал отпор од потенките.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Има некој возено од Велестово према Трпејца по сртот?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
Едно прашање до поискусните.На велосипедот кај средната осовина ми се појави луфта (ми се појавува одвреме навреме некој звук тк-тк).Се јавив на сервис ми рекоа следната недела да го однесам.Па сега прашањето ми е дали ако одам на водно би можело да ми се јави некој поголем проблем(да ја оштетам осовината) или пак не би имал никаков проблем.Инаку треба само да се затегне осовината но неам соодветен алат па морам да чекам на сервис.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Едно прашање до поискусните.На велосипедот кај средната осовина ми се појави луфта (ми се појавува одвреме навреме некој звук тк-тк).Се јавив на сервис ми рекоа следната недела да го однесам.Па сега прашањето ми е дали ако одам на водно би можело да ми се јави некој поголем проблем(да ја оштетам осовината) или пак не би имал никаков проблем.Инаку треба само да се затегне осовината но неам соодветен алат па морам да чекам на сервис.
Најверојатно е дека треба да се отвори,исчисти и затегне. Ама ова е најчесто така што не дека нема исклучоци и да се лоши лагерите и полни со ѓубре.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
Ако го извозам за викенд на водно ќе му биде нешто(да се оштети осовината или др. )?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Ако го извозам за викенд на водно ќе му биде нешто(да се оштети осовината или др. )?
Дај сликни или кажи која средна осовина ја имаш? Ако го извозиш може ќе му биде може не, не верувам дека некој ќе ти кажи точно , на две е работата
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
211
Поени од реакции
621
Можеби ќе се зголеми луфтата, поголема штета не би требало да има. Сепак прва прилика среди ја луфтата.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
Средна осовина: Патрон 5-дела вака пишува во спецификациите
А инаку не се чуствува на секое вртење туку повремено
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Средна осовина: Патрон 5-дела вака пишува во спецификациите
А инаку не се чуствува на секое вртење туку повремено
Слика не можеш да најдиш? Слаб сум со македонски поими за делови. Патрон 5 дела ама ништо не ми значи...
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Едно прашање до поискусните.На велосипедот кај средната осовина ми се појави луфта (ми се појавува одвреме навреме некој звук тк-тк).Се јавив на сервис ми рекоа следната недела да го однесам.Па сега прашањето ми е дали ако одам на водно би можело да ми се јави некој поголем проблем(да ја оштетам осовината) или пак не би имал никаков проблем.Инаку треба само да се затегне осовината но неам соодветен алат па морам да чекам на сервис.
Јас извесно време откако го купив имав луфта, но ме мрзеше да го отворам и чистам и само го затегнував. По неколку извозени километри повторно се појавуваа звуци па решив конечно да го отворам, исчистам и подмачкам.
Имав проблем при отворањето на осовината, внимавај добро ако се решиш сам да оперираш!
Јас не внимавав и го уништив винтот од едната страна на осовината.

Подмачкав сѐ и дополнително ставив threadlocker на штрафовите (не знам колку помогна али.. )
А претерав и со торкот знам, ама морав пошо претходно ја заебав работата.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Дечки едно прашање. Дали знаете каде во Македонија може да го измерат рамот на велосипедот за центрираност, т.е. дали е свиткан некаде, дали е центриран. Се работи за алуминиумски МТБ хардтеил
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки едно прашање. Дали знаете каде во Македонија може да го измерат рамот на велосипедот за центрираност, т.е. дали е свиткан некаде, дали е центриран. Се работи за алуминиумски МТБ хардтеил
Нема такво нешто. Земи конец и центрирај го. Конецот ке покаже дали е прав.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Нема такво нешто. Земи конец и центрирај го. Конецот ке покаже дали е прав.
Пробано. Измерив од цевката кај што влегува седлото до конецот од двете страни ид од една покажа повеќе 5 милиметри така да изгледа рамот е крив. Среќа точакое е под гаранција, па ќе пробам да го решам тоа со продавачите
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Дечки кое масло за ланец да го користам? Се работи за мтб точак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom