Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Јас со Shimano Tourney ги возам истите рути што ги возат и тие со 'јаките вилушки'. Кажи ми што ќе ми смене ако на многу каменлив терен извозам 2-3 минути покасно, а главната цел ми е рекреација?

Нај на крај и тие 'јаките' марки не знаеш дали ќе ги начекаш во функционална состојба. Ако има проблеми вилата, поисплатливо ти е да го продадеш точакот и на ново целиот процес со наоѓање нов точак.


Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Лол ке прснам од смеа.

Две прашања до тебе штом препорачуваш Tourney .

1. Колку км си поминал досега на велосипед?
2. Колку км вртиш годишно во сезоната?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Од продавницава на кајгана, има некој добар велосипед за на планина? Не се разбирам воопшто од велосипеди.... Некој совет?
Пиши ми порака, сподели информација околу тоа колку си висок, колкав ти е планираниот буџет и дали некој модел ти фаќа око. Ќе ти дадеме препорака :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Лол ке прснам од смеа.

Две прашања до тебе штом препорачуваш Tourney .

1. Колку км си поминал досега на велосипед?
2. Колку км вртиш годишно во сезоната?
Мислам дека не му ја разбра поентата.Сака да ти каже дека 90% зависи од бајкерот дали ќе ја помине турата а само 10% од самиот велосипед слично како во фотографијата кога професионален фотограф со идиот од 100 евра ќе направи подобра фотографија отколку аматер што знае само копче да стиска со фотоапарат 10 па и 20 пати поскап.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Лол ке прснам од смеа.

Две прашања до тебе штом препорачуваш Tourney .

1. Колку км си поминал досега на велосипед?
2. Колку км вртиш годишно во сезоната?
Не планирам да ти докажувам. Неколку форумџии ме следат, знаат какви рути возам и по колку возам.

@Partizanen banditen можам како најдобар пример да ти го потенцирам. Вози точак што нема ни 5000 денари вредност, а 12 000км годишно прави.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Последно уредено:

pw1

Член од
20 април 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, да не знае некој каде има да се купи минерално масло за кочници во Скопје?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Дечки касетата ми е за менување па гледав на моменталнава пишува 12-36т. По нетов низ мк гледам одат 11-32... Колку има разлика и дали ќе се осети?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Здраво, да не знае некој каде има да се купи минерално масло за кочници во Скопје?

A сигурно и во Nomad имаат, тие мислам се најопремени со опрема за одржување...
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Дечки касетата ми е за менување па гледав на моменталнава пишува 12-36т. По нетов низ мк гледам одат 11-32... Колку има разлика и дали ќе се осети?
Ќе се осети, ќе имаш помалце range за заебани угорници, исто така зависи и напред каков пренос имаш ама ја не би идел испод тоа што го имаш, или исто или со поише, зависи од мењачот и преносот и колку/што возиш.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Дечки касетата ми е за менување па гледав на моменталнава пишува 12-36т. По нетов низ мк гледам одат 11-32... Колку има разлика и дали ќе се осети?
Ќе осетиш и тоа како , најдобро тоа ке го почувствуваш на уорница. Ја возам со 12/28 , што на угорница се осеќамногу, 14% нагиб (угорница) искачувам со 28 забци т.е. со најголемата звезда на касетата, некокаш и на втора одам 26 заби итн. Со редовно возење ке совладаш се , само вози и вози :)

Ќе се осети, ќе имаш помалце range за заебани угорници, исто така зависи и напред каков пренос имаш ама ја не би идел испод тоа што го имаш, или исто или со поише, зависи од мењачот и преносот и колку/што возиш.
Тешко дека ке најде иста односно 12-36 :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Wide(r) or narrow tires?
Брзина, комфор, заштеда на енергија...
Искуства од поискустните?

Road rider btw.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Wide(r) or narrow tires?
Брзина, комфор, заштеда на енергија...
Искуства од поискустните?

Road rider btw.
25mm :love:
Можеш и 28мм (таа ширина ја преферираат на Tour de France поради комфорот).

Колку пошироки гуми, толку повеќе комфор на сметка на брзината :D Тие нерамните патишта ми се непријател број 1, а во главно ги одбегнувам. Ако треба 5км сегмент да возам, одбирам алтернативна рута со подобри услови и до истото место стигам со 5-10км повеќе :pos:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
25mm :love:
Можеш и 28мм (таа ширина ја преферираат на Tour de France поради комфорот).

Колку пошироки гуми, толку повеќе комфор на сметка на брзината :D Тие нерамните патишта ми се непријател број 1, а во главно ги одбегнувам. Ако треба 5км сегмент да возам, одбирам алтернативна рута со подобри услови и до истото место стигам со 5-10км повеќе :pos:
И јас така мислев (до скоро)... поширока гума = комфор > брзина.
Али ете наводно тоа било мит и не било точно. Наводно со широки гуми си штедел енергија на долги рути поради фактот што си уживал повеќе комфор за разлика од танките..
:cautious:
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
И јас така мислев (до скоро)... поширока гума = комфор > брзина.
Али ете наводно тоа било мит и не било точно. Наводно со широки гуми си штедел енергија на долги рути поради фактот што си уживал повеќе комфор за разлика од танките..
:cautious:
Пошироко = на помалку барови пумпаш + дополнителна тежина поради повеќето материјал (не дека нешто ќе ни сменат тие 20-30 грама ако сме рекреативци :D :D )... Релативна е енергијата.

Btw кога ставив MTB седиште на друмскиот, дупките ми станаа покомотни.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Вака,ако ги земеме како пример Continental Ultra sport II 25-622 кои се пумпаат до 8.3 бари максимум во однос на Continental Ultra Sport II 28-622 кои се пумпаат до 7.5 бари максимум предност има пошироката 28-622 бидејки со вакви вредности во притисокот би имале ист отпор на триење односно иста снага за одредена брзина им е потребна и на двете со тоа што со пошироката се добива удобност.Еве на машина со електричен погон колку вати трошат енергија Continental Grand Prix 5000 при одреден притисок неколку ширини на истиов модел:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Пошироко = на помалку барови пумпаш + дополнителна тежина поради повеќето материјал (не дека нешто ќе ни сменат тие 20-30 грама ако сме рекреативци :D :D )... Релативна е енергијата.

Btw кога ставив MTB седиште на друмскиот, дупките ми станаа покомотни.
Еве да бидам појасен од која причина го поставив прашањето...
Имам 2 велосипеди од кои едниот го користам а другиот не. Тој што не го користам е mountain и нормално со подебели гуми. Ширината на гумите од од двата велосипеди е 42 со 54.
Па размислував за размена и дали би бенефитирал од тоа. Дали би бенефитирал доколку користам 54-622 наместо 42-622 во road cycling ?
И не знам дали ова би дошто narrow vs wide tire battle, или actually wide vs wide :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom