Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Не тропај глупости жити се. Подолу си се исправил ти самиот донекаде.
ама првава реченица што си ја пишал е прав хумор.
Си слушнал за Global Cycling Network? Ако не подобро ке биди да го гледаш видеото и првите реченици од него, ако не разбираш добро пушти превод па се ке ти стане јасно. Неможеш против докажани професионалци од најдобрата велосипедска глобална мрежа, гледај и ке ти стане јасно ;)
 
Член од
17 август 2018
Мислења
33
Поени од реакции
5
Кој вози зимно време да ми каже дали јакнава ќе заврши работа на 3-4 степени возење?

Иначе овие бајкстоп делуваат најпристапни со цени за квалитетна опрема, да не знаете некои други а да не се номад, проспорт, пробајк и сл.?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Си слушнал за Global Cycling Network? Ако не подобро ке биди да го гледаш видеото и првите реченици од него, ако не разбираш добро пушти превод па се ке ти стане јасно. Неможеш против докажани професионалци од најдобрата велосипедска глобална мрежа, гледај и ке ти стане јасно ;)
И тие ова го велат или ти?

"Нема некоја огромна огромна разлика.Како што кажува и самиот збор СПРИНТЕРКИ, можеш да направиш побрз и појак спрнит"

Едно е што зборат, друго е како ти го разбираш тоа.

Извини само, не ти делува малку смешно болдираново.

Не те карам. Само се обидувам да ти помогнам, дека во реченицата погоре ништо ама баш ништо не е точно.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
И тие ова го велат или ти?

"Нема некоја огромна огромна разлика.Како што кажува и самиот збор СПРИНТЕРКИ, можеш да направиш побрз и појак спрнит"

Едно е што зборат, друго е како ти го разбираш тоа.

Извини само, не ти делува малку смешно болдираново.

Не те карам. Само се обидувам да ти помогнам, дека во реченицата погоре ништо ама баш ништо не е точно
Нема некоја огромна огромна разлика. И тие го велат тоа, студијата тоа им го покажала, а за тоа со спринт ајде можеби е така како што ти велиш , ете уз брзање и непромислено сум го пишал тоа. А тоа подолу што го пишав е тоа е она вистинското :) Ке те замолам кажи за твое лично искуство
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Кој вози зимно време да ми каже дали јакнава ќе заврши работа на 3-4 степени возење?

Иначе овие бајкстоп делуваат најпристапни со цени за квалитетна опрема, да не знаете некои други а да не се номад, проспорт, пробајк и сл.?
Зависи што носиш под јакната. Јакна како јакна не е доволна за ладното.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
33
Поени од реакции
5
Зависи што носиш под јакната. Јакна како јакна не е доволна за ладното.
Што треба освен dry fit на долги и евентуално мешот на кичма од прерамките на биб шорцот? Имам исто и греачи за раце, онакви од зглоб до рамо
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Што треба освен dry fit на долги и евентуално мешот на кичма од прерамките на биб шорцот? Имам исто и греачи за раце, онакви од зглоб до рамо
Ќе ти вршат работа. Иначе мисли ги и нозете, најпроблематични се за ладното ако ги немаш добро затворено :D
 
Член од
17 август 2018
Мислења
33
Поени од реакции
5
И ја мислам дека ќе заврши работата, 5 илјади за јакничка за точак свака им част, уште и да не заврши. Ќе видиме, ќе идам да видам. Ме ебе само моментот дека е модел 2015-18, не се продава више 3 години, да видам у шо стање е

Иначе за нозе над биб шорцот хеланки за трчање, исто така драј фит. Не им давам 150€ за биб шорц на долги шо сака нека биде. Ќе апгрејтнам груп сет попрво
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
И ја мислам дека ќе заврши работата, 5 илјади за јакничка за точак свака им част, уште и да не заврши. Ќе видиме, ќе идам да видам. Ме ебе само моментот дека е модел 2015-18, не се продава више 3 години, да видам у шо стање е

Иначе за нозе над биб шорцот хеланки за трчање, исто така драј фит. Не им давам 150€ за биб шорц на долги шо сака нека биде. Ќе апгрејтнам груп сет попрво
Да не испадне не сум ти кажал, мисли ги најмногу патиките :pos:

Јас покрај добро облеченото, не обрнав внимание на тој дел, и замрзнав.
 
Член од
17 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако може помош од поискусниве возачи.Земав вилушка пред некое време,ми изгледа на дирт вилушка,доста е цврста али е 120мм со блок на 100мм,а сакам да возам дх со нејзе,па ако некој знае како да ја подигнам барем 140мм нека пише.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Дечки некој да не има искуство со префарбување точак кај нас во градов? Ми треба некој за пескарање на боја, а и совет при бирање на бои шо се достапни кај нас. Гледав некои видеа на јутјуб ама се е тоа за европско/амерички пазар кај што имаат избор, кај нас баш не знам каква е ситуацијата.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Кој вози зимно време да ми каже дали јакнава ќе заврши работа на 3-4 степени возење?

Иначе овие бајкстоп делуваат најпристапни со цени за квалитетна опрема, да не знаете некои други а да не се номад, проспорт, пробајк и сл.?
Би требало да заврши работа. Помини во треска спорт ако сеуште не си земал.
Автоматски споено мислење:

Искуства ваши, совети , сугестии за Спринтерки, што е основната цел на возењето со спринтерки, некој што добро ја разбира оваа работа нека објасни. Основни разлики од обични пуми (патики) Позитивни страни, негативни и сл. Ајде една општа дискусија околу ова
Нема негативни страни. Се е позитивно :) Педалирањето е далеку поефикасно. Загубите на пренесувањто на силата се многу мали. Негативна страна е што е малку скапо да возиш со спринтерки за разлика од обични патики.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Нема негативни страни. Се е позитивно :) Педалирањето е далеку поефикасно. Загубите на пренесувањто на силата се многу мали. Негативна страна е што е малку скапо да возиш со спринтерки за разлика од обични патики.
Со какви клитови возиш (Црвени, Жолти, Плави) и за кои мислиш дека се најдобра варијанта, најоптимална? Мислам со Шимано клитови или Лоок ? :)
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Со какви клитови возиш (Црвени, Жолти, Плави) и за кои мислиш дека се најдобра варијанта, најоптимална? Мислам со Шимано клитови или Лоок ? :)
Моментално возам со црни (0 агол). Имам сиви (4.5 агол) и планирам да ги ставам нив кај и да е па ќе ти кажам. Ма да од туѓо искуство, сите ги претпочитаат сивите 4.5 агол, на средина. Иако јас и со црниве немав проблем да се адаптирам но сепак не ги препорачувам за почетници.
Инаку лоок пред шимано затоа што се покомпатабилни со повеќе брендови.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Моментално возам со црни (0 агол). Имам сиви (4.5 агол) и планирам да ги ставам нив кај и да е па ќе ти кажам. Ма да од туѓо искуство, сите ги претпочитаат сивите 4.5 агол, на средина. Иако јас и со црниве немав проблем да се адаптирам но сепак не ги препорачувам за почетници.
Инаку лоок пред шимано затоа што се покомпатабилни со повеќе брендови.
Ја возам со Shimano, жолти (6 агол) Добри се, засега немам намера да менувам, здравје боже ке видам понавака :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom