Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
конкретно за вој модел, кјуб аналог 29ка 2018 година.
zemen e od odglas btw
vredi za 500 eur?
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
@DACIA Лично мислење, не повеќе од 400е.
Ланецот ми делува за менување но од слика многу не може да се заклучи, треба да се провери при возење.
Ако веќе го имаш земено со здравје да го возиш простор за апгрејд има многу.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Дечки, како постигнувате 100% чист ланец?
Значи го вадам, го прскам со спреј разредувач, го чистам ептен детално со четка, сушам - подмачкувам и по 10 км црнила од него излегуваат...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Дечки, како постигнувате 100% чист ланец?
Значи го вадам, го прскам со спреј разредувач, го чистам ептен детално со четка, сушам - подмачкувам и по 10 км црнила од него излегуваат...
После подмачкување вишокот го вадиш ли со крпа а и какво масло користиш?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
После подмачкување вишокот го вадиш ли со крпа а и какво масло користиш?
Да, итоа гледам многу добро да го отстранам вишокот, дури да снема траги на крпата...

Вакво масло користам
1600547082004.png
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Да, итоа гледам многу добро да го отстранам вишокот, дури да снема траги на крпата...

Вакво масло користам
Прегледај го приврзокот 267157
Може да е до маслото штом така, искрено ти го препорачувам ова. Го користам подолг период без нималку од проблемот што го имаш.
1600547755121.png
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Може да е до маслото штом така, искрено ти го препорачувам ова. Го користам подолг период без нималку од проблемот што го имаш.
Прегледај го приврзокот 267160
Се сомневав во маслото, ама мислев дека е и до ланецот, мислев дека ми е за сменување.
Ќе го сменам маслото дефинитивно, ќе пробам со ова ако го најдам.

Само се размислував дали со стандардно масло (dry-wet) или со нешто вакво да пробам...
1600548146822.png

?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Едно прашање имам, што менува фактот дали ланецот ќе светка или пак ќе биде доволно исчистено за да се премачка? Секако по 3000-5000км се менува поради самите запци што го јадат со тек на возењето. Прашањето се однесува кон тие што не се занимаваат професионално со овој спорт :D

Јас сум сосема задоволен како ги одржувам ланците, а гледам што помалку време да губам (по 5-10мин отприлика). Не ми менува ништо дали ќе биде кристално чисто. Сум го чистел и до детали, а сум го чистел и површински, не сум осетил разлика.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Едно прашање имам, што менува фактот дали ланецот ќе светка или пак ќе биде доволно исчистено за да се премачка?
Мислам дека за 5 минути не можиш да го исчистиш доволно. Мене рецимо ме сташно ме нервира доколку слушам црцкање сред вожња. Мислам дека морам перфектно да го средам оти нема раат возење... :icon_mrgr:
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Мислам дека за 5 минути не можиш да го исчистиш доволно. Мене рецимо ме сташно ме нервира доколку слушам црцкање сред вожња. Мислам дека морам перфектно да го средам оти нема раат возење... :icon_mrgr:
Почнуваш да возиш по земјен пат, уште првиот километар ти црцка. Џабе толку труд вложен. Но ова ти е само мое размислување.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Почнуваш да возиш по земјен пат, уште првиот километар ти црцка. Џабе толку труд вложен. Но ова ти е само мое размислување.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
99% по асфалт се движам.

Но ќе пробам со друго масло, нема смисла секој ден да го чистам. А можеби и ланецот ми е прикрај...
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
дечки пошо со кочници нема играчка, на колку време се менува глицерин?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
дечки пошо со кочници нема играчка, на колку време се менува глицерин?
Еднаш годишно или вози додека не ослабат. Јас го возам 3 години без да менам. Функционалноста ќе биде иста со ново или старо само ако смениш ќе го продолжиш векот на целиот систем. Ќе се исчистат пистоните, цревото и можеби ќе бидат појаки доколку не ти се веќе. Пакните се менуваат со мерење на дебелина или ако имаш проблем со звуци или перформанси. Со здравје да го возиш точакот и мислам дека моментално вреди за 500евра. Изгледа зачуван, како да не е мн возен, касетата ми изгледа како да не е истрошена а за ланецот никој не може да ти каже додека не се измери. Оди до некоја продавница ќе ти го измерат ( или ако си од Скопје пиши да го побарам мерачот ќе поминиш ќе го измериме) и ќе знаеш дали е за менување. Гледам дека ти е чист само совет да не прскаш одмастувач директно на компонентите, прво на четка па после со неа чистиш. Со здравје да го возиш. Едит: немој да користиш глицерин за кола. Има масло за кочници за точак.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Гледам дека ти е чист само совет да не прскаш одмастувач директно на компонентите

HOLY SMOKES!
Јас па така го чистам ланецот, директно со спрејот :facepalm:
Мислам дека поинаку не би бил потполно чист...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom