Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
Тоа е веќе друго.Понатаму ќе смениш касета и ќе ставиш ваква:https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-tourney-mf-tz510-7-speed-multiple-freewheel-14-34-959832
Автоматски споено мислење:

Овој дуќан сега го држи Сем точкарот карши Рулет кафаната после железничка:https://www.google.com/maps/@41.9892621,21.4469933,3a,19.3y,41.43h,88.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1sOsdGHO5t2myT_MsERMsi1g!2e0!7i13312!8i6656
А кои би ми биле придобивките ако ја сменам касетата и каде можам да ја најдам бидејќи не се разбирам баш
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
А кои би ми биле придобивките ако ја сменам касетата и каде можам да ја најдам бидејќи не се разбирам баш
Со таа касета со 34 запци ќе можеш да искачуваш многу пострмни горнини.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
А кои би ми биле придобивките ако ја сменам касетата и каде можам да ја најдам бидејќи не се разбирам баш
На појаките угорници над 8% отпорот на педалите во најголемиот запчаник ќе ти биде многу помал во однос на оној од 28 запци.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
0
На појаките угорници над 8% отпорот на педалите во најголемиот запчаник ќе ти биде многу помал во однос на оној од 28 запци.
Каде може да ја најдам касетава во Скопје?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Можеби нема логика да се спојат, но би имало ли проблем кога би се користеле BR-M315, со RT-86 180mm одреден период, бар дур не се земат соодветни кочници?
И кои кочници би биле соодветни на горенаведените дискови(ротори)? Дајте повеќе опции доколку е можно.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Можеби нема логика да се спојат, но би имало ли проблем кога би се користеле BR-M315, со RT-86 180mm одреден период, бар дур не се земат соодветни кочници?
И кои кочници би биле соодветни на горенаведените дискови(ротори)? Дајте повеќе опции доколку е можно.
Најскапите се знае.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки некој со испорака преку DPD? Дерат како DHL во Македонија или нешо поарни се? Колку давачки имаат овие.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Што точно сакаш да купиш?
Повеќе работи. Пакни, масло, римут за фокс амортизер, гуми внатрешни итн.. значи повеќе работи (без некоја значајна тежина)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
Повеќе работи. Пакни, масло, римут за фокс амортизер, гуми внатрешни итн.. значи повеќе работи (без некоја значајна тежина)
Побарај ги од друг сајт кај што праќаат со обична пошта.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Можеби нема логика да се спојат, но би имало ли проблем кога би се користеле BR-M315, со RT-86 180mm одреден период, бар дур не се земат соодветни кочници?
И кои кочници би биле соодветни на горенаведените дискови(ротори)? Дајте повеќе опции доколку е можно.
Има логика бе другар зошто да не може....Јас на истиве ротори ги имам најновите XT од Shimano и можам да ти кажам дека се убедливо најдобрите кочници што сум ги користел некогаш а возам само МТБ цело време.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Има логика бе другар зошто да не може....Јас на истиве ротори ги имам најновите XT од Shimano и можам да ти кажам дека се убедливо најдобрите кочници што сум ги користел некогаш а возам само МТБ цело време.
На крај испаднаа RT-800 180мм, кои ќе бидат ставени за брзо, само да се најде кај има адаптери за нив.
RT-86 + XT кочници си? Тие се, ако не грешам „совршен“ пар. Ипак се двете XT серија.
Моево прашање испаѓа дали да се спојат Altus(така се водат мислам) кочници + XT ротори.

Роториве од Немачка ми испаднаа 5300, додека кај нас се 7000!
Слично може да се иде и со кочници, повторно од таму.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
На крај испаднаа RT-800 180мм, кои ќе бидат ставени за брзо, само да се најде кај има адаптери за нив.
RT-86 + XT кочници си? Тие се, ако не грешам „совршен“ пар. Ипак се двете XT серија.
Моево прашање испаѓа дали да се спојат Altus(така се водат мислам) кочници + XT ротори.

Роториве од Немачка ми испаднаа 5300, додека кај нас се 7000!
Слично може да се иде и со кочници, повторно од таму.
Спој ги слободно, јас од Aliexpress ги земав роторите 4900 денари а кочниците 9500 исто од Ali. Кај нас дупло ке ме кошташе се од ова.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Здраво на сите, дали некој кој е повеќе упатен во Велосипедизмот конкретно што има познавање околу тркала може да ми разјасни што е тоа G3 технологија кај бандаж (тркала) и како таа функционира, што е разликата помеѓу таа G3 технологија и традиционалните тркала? Компанијата Campagnolo прави ваков сет на тркала со G3 технологија, плетењето на жиците (спиците) на задното тркало е со таа G3 технологија, ве молам за мислења, дискусии, разлики и сл. Ајде една дискусија околу ова. Фала :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom