Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Па на старо го земав точакот така да...стара е сигурно. Не некој места е излижана. Ќе ја проверам утре. Големината е точна.
Случајно да не е потенка во ѕидовите кај вентилот и тука да е лабава па затоа да осеќаш како да не се пумпа тука. Пробај да ја ротираш.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Случајно да не е потенка во ѕидовите кај вентилот и тука да е лабава па затоа да осеќаш како да не се пумпа тука. Пробај да ја ротираш.
Ќе пробам утре, фала.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Дечки, прашав пред некој месец за точаков, висина сум 191 цм
Се ми одговараше, можев да го земам за околу 18.000 мкд, ама го немаа на залиха. Сега ги донесоа пак, ама и цените се поскапи, 20.000 мкд - и претходно ми беше надвор од буџет, ама сега веќе ми е скоро 100 еур+.

Ме интересира дали овој го бидува за цена од околу 11.500
Гледам тркалата се различна димензија но не ми е јасно што треба тоа да значи, последен пат точак возев пред 15 години.

Намена: Возење во град (до работа, на кеј).
И јас приметив дека ги зголемиле цените у бајк центар и тоа по мое мислење драстично затоа што за бајк од 300 евра 50 евра да накачиш без причина е многу не знам само по која логика така одеднаш сменети се цените и јас планирав да си купам точак кој беше 50€ поевтин од сегашната сума но не гледам причина зашто да ги частим со плус 50€ а баш проверив и во Србија дан се секаде случајно покачени цените но не таму си стои иста цена, кај нас накачена.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.475
Поени од реакции
16.086
И јас приметив дека ги зголемиле цените у бајк центар и тоа по мое мислење драстично затоа што за бајк од 300 евра 50 евра да накачиш без причина е многу не знам само по која логика така одеднаш сменети се цените и јас планирав да си купам точак кој беше 50€ поевтин од сегашната сума но не гледам причина зашто да ги частим со плус 50€ а баш проверив и во Србија дан се секаде случајно покачени цените но не таму си стои иста цена, кај нас накачена.
Ваљда дек е сезона за возење и купување точаци, нели на есен ги намалуваат цените, ама не знам, онака само давам одговор. :D
 
M

Macedon1um

Гостин
Поради коронава имаше одреден период застој во набавката на велосипеди од надвор, а и реално со ситуацијава има некој хајп за возење велосипеди. Се живо и диво почна да вози, да ми кажеше некој за одредени ликови пред ова дека ќе ги видам да возат велосипед немаше да верувам. Веројатно останува некој денар повеќе од избегавањето кафани, плус избегаваат теретани ради гужва па велосипедов испадна алтернативна опција и побарувачката сега е значително поголема :)
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.475
Поени од реакции
16.086
И јас приметив дека ги зголемиле цените у бајк центар и тоа по мое мислење драстично затоа што за бајк од 300 евра 50 евра да накачиш без причина е многу не знам само по која логика така одеднаш сменети се цените и јас планирав да си купам точак кој беше 50€ поевтин од сегашната сума но не гледам причина зашто да ги частим со плус 50€ а баш проверив и во Србија дан се секаде случајно покачени цените но не таму си стои иста цена, кај нас накачена.
Ваљда дек е сезона за возење и купување точаци, нели на есен ги намалуваат цените, ама не знам, онака само давам одговор. :D
Стана тренд да земеш точак и на водно да одиш.
Да не ја трујам темава, вчера околу 9-9 и пол баш многу имаше горе на врвот, а и доле на Средно имало многу ваљда бидејќи претекнав 15-20 души горе после Клинички.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Ваљда дек е сезона за возење и купување точаци, нели на есен ги намалуваат цените, ама не знам, онака само давам одговор. :D
Ако е за тоа и во Србија е сезона таму исти цените се останати и не беше на попуст пред месец дена кога го гледав цената беше фиксна, сега е накачена.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ваљда дек е сезона за возење и купување точаци, нели на есен ги намалуваат цените, ама не знам, онака само давам одговор. :D


Да не ја трујам темава, вчера околу 9-9 и пол баш многу имаше горе на врвот, а и доле на Средно имало многу ваљда бидејќи претекнав 15-20 души горе после Клинички.
Водно стана хаос од кога почна коронава, не само од велосипедисти туки општо од луѓе. Поготово средно водно, оти жичарата не работи и сите таму седат.

Порано се знаеше сабота недела е хаос, сега е секој ден. Средношколците и студентите се слободни и киснат таму, голем дел останаа без работа и тие киснат таму.

Ја прекинав да возам натаму уште пред 2 месеца, сметаат на пат луѓе, посебно за спуштање.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.475
Поени од реакции
16.086
Водно стана хаос од кога почна коронава, не само од велосипедисти туки општо од луѓе. Поготово средно водно, оти жичарата не работи и сите таму седат.

Порано се знаеше сабота недела е хаос, сега е секој ден. Средношколците и студентите се слободни и киснат таму, голем дел останаа без работа и тие киснат таму.

Ја прекинав да возам натаму уште пред 2 месеца, сметаат на пат луѓе, посебно за спуштање.
Пак да не трујам, за спуст вчера раце ме болеа од кочење, ем она кривините, ем луѓе одат на сред пат, ем дупкине. Значи не е хумано како се однесуваат. Инаку пробај иди на Козјак, Матка, гледам многу велосипедисти кои ги пратам на Страва одат таму. А нормално дека сите ке одат на Водно кога е блиску до градот. :D
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дечки едно прашање, овие навлаките за седиште со гел бркаат ли работа?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па делумно брка работа , јас го имам , купив кај Џамбо за 500 ден ама пак барем не ме боли газот . Не ми е јасно зошто такви седишта толку се неудобни за посилниот пол ,а за понежниот пол е тоа големо задоволство и ќе бега од сопрузи само да вози точак


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Пак да не трујам, за спуст вчера раце ме болеа од кочење, ем она кривините, ем луѓе одат на сред пат, ем дупкине. Значи не е хумано како се однесуваат. Инаку пробај иди на Козјак, Матка, гледам многу велосипедисти кои ги пратам на Страва одат таму. А нормално дека сите ке одат на Водно кога е блиску до градот. :D
Идам и натака, Матка ми е моментално замена за Водно.
Козјак идам некогаш ама не често, 90км имам во двата правца. Пола ден треба да го изгубам.
 
Член од
19 септември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
6
Здраво на сите,

добив на поклон "валиспет" TRINX м139 , многу убав црн со зелено и портокалово,

шала на страна, немам искуство од ко бев дете со точак, ама ми падна чудно шо како прво ко че кочам некако ми квичи кочницата, друго брзини не ми менува баш ко шо треба - блокира синџир, па треба да вратам назад брзина и сл.

дали е ова проблем оти е нов неразработен или? треба да одам кавга да фајчам?

демек има гаранција 1 година

фала,

поздрав
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.051
Поени од реакции
12.936
Предлог за добра кацига до кај 2к плус минус?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Вакви гуми на кој притисок треба да се пумпаат? За стандардна гума од ваков пони точак.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom