Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Дали некој го подмачкал предниот амортизер (велушката) со моторно масло? Искуства? Колку е паметно да се направи ова? :D
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Дали некој го подмачкал предниот амортизер (велушката) со моторно масло? Искуства? Колку е паметно да се направи ова? :D
Марка, модел?
Генерално не е препорачливо, освен ако е воздушна, и користи таков фабрички систем.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Како што претпоставував за 200 евра ти нуди Capriolo со челичен рам кој во Србија кошта околу 150 евра и опрема што ја имаат MAX кои се упола цена од овој модел.Еве што ти нудат за 200 евра:
А за тие пари далеку подобра опција ти е моделов доколку има XL рамка:
Еве на крај што зедов


Прво качување и паднав од него, ради високо седиште :cautious:.
Ако некој ме снимил, нека објави.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Еве на крај што зедов


Прво качување и паднав од него, ради високо седиште :cautious:.
Ако некој ме снимил, нека објави.
Кој велосипедист нема паднато уствари? Постои ли таков? :D
Ќе го навикнеш, извежбај ја техниката за брзо станување/седнување. Седиштето секако треба да ти е високо кренато за да имаш поудобно и поефикасно возење.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Еве на крај што зедов


Прво качување и паднав од него, ради високо седиште :cautious:.
Ако некој ме снимил, нека објави.
Најверојатно ти било повисоко поставено отколку што треба.За да знаеш точно како да ја наместиш висината ќе го поставиш прво на едно место и едната нога ќе ја испружиш скроз до педалата да видиш дали петата целосно може да лежи на неа.Ако со легната пета малку ногата ти е свиткана ќе го качиш ако петата не е легната добро ќе го спуштиш.Тука имаш детално објаснување:
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Кој велосипедист нема паднато уствари? Постои ли таков? :D
Ќе го навикнеш, извежбај ја техниката за брзо станување/седнување. Седиштето секако треба да ти е високо кренато за да имаш поудобно и поефикасно возење.
Дечките го отпаковаа, чесно и културно одма го наместија, стварно топ дечки, ама ја пошо ептен бев у брзање седнав на седиштето кое иако точакот има xl рам беше високо наместено и на првата дупка на тротоарот да застанам да не треснам на луѓето на тротоарот се залепив на улица. Не ми стигаа доволно до земја стапалата, превисоко беше.
За сефте :)
Автоматски споено мислење:

Најверојатно ти било повисоко поставено отколку што треба.За да знаеш точно како да ја наместиш висината ќе го поставиш прво на едно место и едната нога ќе ја испружиш скроз до педалата да видиш дали петата целосно може да лежи на неа.Ако со легната пета малку ногата ти е свиткана ќе го качиш ако петата не е легната добро ќе го спуштиш.Тука имаш детално објаснување:
Гзов ми знае хах
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
конечно некој што ме разбира тотално :cuc::cuc::cuc: ... "старото" кјубче го дадов па барам негова замена а ова ми изгледа прилично добро со опрема а и модел од 2016 е :D
p.s. Можда ќе треба да се пријавам во центар за лечење на зависници од cube, едноставно станав зависен од нив :D
Што е разликата меѓу Cube Attention и Cube Attention SL?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Кажете продавница во скопје освен бајк маркет и бајк центар каде што може да де најдат велосипеди скот?
Автоматски споено мислење:

Кажете продавница во скопје освен бајк маркет и бајк центар каде што може да де најдат велосипеди скот?
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Кажете продавница во скопје освен бајк маркет и бајк центар каде што може да де најдат велосипеди скот?
Автоматски споено мислење:

Кажете продавница во скопје освен бајк маркет и бајк центар каде што може да де најдат велосипеди скот?
Лари - BikeMarket
Дац - BikeCenter (истиот магацин - истите работи)
Вучко компани - со точаци и делови за точаци почнуваат околу март.

Само тие носат Scott на ново. На старо барај на огласи.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Кажете продавница во скопје освен бајк маркет и бајк центар каде што може да де најдат велосипеди скот?
Автоматски споено мислење:

Кажете продавница во скопје освен бајк маркет и бајк центар каде што може да де најдат велосипеди скот?
Ме интересира зошто баш Scott бараш во денешно време?Да го бараше до пред 10 и повеќе години ќе разберев ама сега кога 90% од рамките на сите фирми се прават во Giant и Merida бидејки Scott ги продаде 51% акции на тајванците не ми е јасно стварно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom