Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Во поглед на опремата и цената, според мене се исплати.
Превозот не знам колку ќе ти се исплати, и дали ќе ти прават проблем на царина.
Превозот не е проблем а за царина ќе треба да се распрашам
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Што мислите за овој одлично сочуван олдтајмер, ќе ме личи? :D

received_1939280629531323.jpeg received_2082974578664931.jpeg
received_615227105586129.jpeg
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Земав Bontrager од бајкстоп, 250ден шишенце од 59мл
Ги намалиле цените значи. Не сум земал одамна од таму. (y)[DOUBLEPOST=1552337706][/DOUBLEPOST]
Дали некој би можел да ми кажи проценка за овој велосипед колку би вредел тука кај нас на старо во фантастична состојба рамка S со 27.5 гуми

https://www.westbrookcycles.co.uk/bergamont-trailster-7-0-plus-full-suspension-mountain-bike-2017-p326796
Ако го продаваш, заинтересиран сум. :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не, нема потреба... пробај ова што ти го кажувам, ама силно трзај... ке се воодушевиш од резултатите, ке свети касетата како нова :) јас нон стоп ја чистам на тој начин и никогаш сум немал проблем
Само Фамин му е мајката


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
17 март 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, планирам да возам од Скопје до Битола со велосипед. Ако има некој со вакво искуство да ми предложи рута.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Здраво, планирам да возам од Скопје до Битола со велосипед. Ако има некој со вакво искуство да ми предложи рута.
Скопје, Кичево, Битола ... едноставно е :D
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.475
Поени од реакции
16.086
Мерачи на брзини колку чинат и кои се подобри? Од Алиекспес добри се?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.557
Мерачи на брзини колку чинат и кои се подобри? Од Алиекспес добри се?
Било кој модел да го земеш од SDING кинеските доколку го подесиш прецизно спрема реалниот лежечки круг на надворешната гума ќе биде точен.Единствена маана кај нив е што не се отпорни на дожд,влага и знае вода да навлезе внатре доколку е подолго време изложен на врнежливо време а пак на силно сонце доколку е во мирување дисплејот знае да поцрни и треба да почекаш околу 1 минута да се стабилизира. Како и кај поскапите знаат понекогаш сами да се ресетираат али ретко.Веќе неколку години ги користам и низ град и на подолги тури и тоа се моите искуства со нив.
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Екипо... има ли некој искуство со карбонско седло како на сликите подолу, конкретно за роуд бајк? Какви се за на возења од 50+ км?!
1.jpg 2.jpg
Боли ли задник и трнат ли машките гениталии :D
Моментално возам Selle со перниче и после секои 15-20 км мора да потстанувам од седло по малку, или да застанувам да правам пауза... а ова карбонското е изгледа само рамна пластика :cautious:
И има ли некаков самоделски начин (домашен асс-о метар :icon_mrgr: ) да одредам која точна ширина на седло ми одговара?
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
77
Поени од реакции
36
Ќе си земеш навлака добра со гел и обавезно велосипедски шорц со перниче. Инаку, газот како плескавица ќе ти биде. Инаку конкретно за седиштево, не знам што да ти речам.
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Нормално дека возам со велосипедски шорц со перниче - без тоа уште пострашно е :D
Понекогаш дури со гакици исто со перниче испод шорцот.

Значи немора да е прашањето конкретно за тоа седиште да нема забуна.... за таков или сличен модел - пошо едно е да седиш на меко а друго само на рамна цврста пластика.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Незнам со какви перничиња и навлаки возите ама тоа е најголема грешка затоа ви се јавуваат проблеми. Дупката на средина на седиштето е да не врши притисок на простатата и да не се јавува трнење. Но тоа не е доволно треба да се земе соодветна големина на седло и да се намести позицијата на истото. Само така ке имате удобно возење а со навлаки перничиња и останати работи само полошо правите може и сериозни здраствени проблеми да имате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom