Општи вело муабети, прашања, совети

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Дечки сигурно милион пати е објаснето поназад у темава али ај да се врти муабет :) па да ве прашам како ги чистите касетите и ланците по точаците, средство некое и начин. И после за подмачкуање шо употребуате?
Најмалку штетен начин на чистење касета е со слаб млаз жешка вода и детергент за садови. Од очигледни причини тоа не е и најпрактично.

Јас користам одмрснувач и четка за заби, и мијам со слаб млаз од ладна вода. Слабиот млаз е многу битен за да не ја пробие заштитата на лагерите - зошто ако ја пробие, и одмрснувачот ќе влезе таму и лоши работи ќе се случуваат.

Уште еден совет - чисти ги и предните запчаници, како и тркалцата на менувачот позади. Тие се најблиску до подлогата и најмногу нечистотија собираат. Чист ланец од таму се валка, а валкан ланец и цела касета ја валка. :)
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Во Бајкстоп, Bontrager млеко за гуми. Најефтино е во Скопје мислам. Ако ти е за во внатрешни, осигурај се прво дека ќе можеш да го отштрафиш вентилот. Ако не, терај. :)
Земав 2 шипенца, би требало да бидат доволни за 2×29?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Дечки сигурно милион пати е објаснето поназад у темава али ај да се врти муабет :) па да ве прашам како ги чистите касетите и ланците по точаците, средство некое и начин. И после за подмачкуање шо употребуате?
Најдобро се чисти со нафта, земи четка за заби ставија во нафта и потоа почни да трзаш :) т.е да ја чистиш касетата, резултатите се совршени , како нова ке биде, јас нон стоп така правам и топ е, бквално како нова касета . А за подмачување на ланецот користам машинско уље , може слободно да ставиш !!

Внимание: Кога ке ја чистиш касетата ти препорачувам на дисковите од кочниците да ставиш нешто, т.е. да ги покриеш за да не прсне од нафтата , прекриј ги со најлонска кеса и терај слободно !!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Најдобро се чисти со нафта, земи четка за заби ставија во нафта и потоа почни да трзаш :) т.е да ја чистиш касетата, резултатите се совршени , како нова ке биде, јас нон стоп така правам и топ е, бквално како нова касета . А за подмачување на ланецот користам машинско уље , може слободно да ставиш !!

Внимание: Кога ке ја чистиш касетата ти препорачувам на дисковите од кочниците да ставиш нешто, т.е. да ги покриеш за да не прсне од нафтата , прекриј ги со најлонска кеса и терај слободно !!
A da se isplakne so neshto naftata ili?
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
A da se isplakne so neshto naftata ili?
Не, нема потреба... пробај ова што ти го кажувам, ама силно трзај... ке се воодушевиш од резултатите, ке свети касетата како нова :) јас нон стоп ја чистам на тој начин и никогаш сум немал проблем
 
Член од
23 април 2014
Мислења
21
Поени од реакции
6
Дечки ако може помош... сакам да купам точак. Буџет до 20К
Што повеќе се исплати, нов, или половен, ги гледав Polar mirage od Bike market со Altus менувачи...17000, дали знае некој дали се добри?
Поздрав

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Дечки ако може помош... сакам да купам точак. Буџет до 20К
Што повеќе се исплати, нов, или половен, ги гледав Polar mirage od Bike market со Altus менувачи...17000, дали знае некој дали се добри?
Поздрав
Полар се солидни велосипеди, српско прозиводство... не се лоши, е сега за 17.000 денари може да се најде нешто половно со многу подобра опрема во споредба со Полар (опремата на Полар велиш дека е Shimano Altus- основно ниво на опрема т.е. Altus спаѓаат во најниска група на Shimano) Мислам дека нема да згрешиш и ако ја земиш таа Полар од 17.000 денари. Но мој совет е да не брзаш, гледај по огласи, распрашајсе , можеби за истите пари ке најдеш некоја со посолидна опрема .
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Каде да најдам течност за лепење гуми?
Течност што се става во гумата.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Кај пеџа во треска спорт е најефтино, 250мкд а во бајкстоп на bontrager е 350мкд, тоа ми е пробано и функционира одлично.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Кај пеџа во треска спорт е најефтино, 250мкд а во бајкстоп на bontrager е 350мкд, тоа ми е пробано и функционира одлично.
Земав Bontrager од бајкстоп, 250ден шишенце од 59мл
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
За тие што имаат искуство и што расклопувале виљушки, каква маст е препорачлива за Suntour виљушки? (Suntour SR 29 XCM HLO 100)

Потечна или погуста? Со каков сапун (калциум, литиум...)?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Планирам да земам точак. Намената ќе му биде за низ град и планински патеки ама не downhill туку полабави, немаатбетон ама и немаат цели планини на нив. Буџетот е околу 20к. Ми треба совет на што да обрнам внимание. Моментално нешто што го гледав е btwin rockrider 540.SUNTOUR XCR 100mm вила, преден менувач MICROSHIFT MS25, заден SHIMANO ALTUS, шифтери ALTUS M370, предна касета 22,32,44 ,,заби'', задна касета SHIMANO HG 200 од 11 до 34, B'TWIN by TEKTRO по 160 мм хидраулични. Цена 23к
https://www.decathlon.bg/mtv-rockrider-540-275--id_8379537.html

Според опремата мислам дека за парите се добар квалитет ама ајде да прашам некој за совет. Scott или specialized со истата опрема (без осовните) и преден менувач алтус се над 30к. Некој искуство со BTWIN за квалитет?
Фала
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Планирам да земам точак. Намената ќе му биде за низ град и планински патеки ама не downhill туку полабави, немаатбетон ама и немаат цели планини на нив. Буџетот е околу 20к. Ми треба совет на што да обрнам внимание. Моментално нешто што го гледав е btwin rockrider 540.SUNTOUR XCR 100mm вила, преден менувач MICROSHIFT MS25, заден SHIMANO ALTUS, шифтери ALTUS M370, предна касета 22,32,44 ,,заби'', задна касета SHIMANO HG 200 од 11 до 34, B'TWIN by TEKTRO по 160 мм хидраулични. Цена 23к
https://www.decathlon.bg/mtv-rockrider-540-275--id_8379537.html

Според опремата мислам дека за парите се добар квалитет ама ајде да прашам некој за совет. Scott или specialized со истата опрема (без осовните) и преден менувач алтус се над 30к. Некој искуство со BTWIN за квалитет?
Фала
Во поглед на опремата и цената, според мене се исплати.
Превозот не знам колку ќе ти се исплати, и дали ќе ти прават проблем на царина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom