Општи вело муабети, прашања, совети

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Што треба да знаете пред својата прва планинска велосипедска тура?
Планинскиот велосипедизам е подобар за вашето здравје. Возење во околина без возила кои испуштаат CO2 е многу подобро за вашите бели дробови. Планинските патеки често ве носат на мирни места каде што можете да комуницирате со природата да размислувате и уживате на отворено.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Батина , дај предложете некој велосипед подобар до кај 10 000 денари. Чисто за рекреативно возење да речеме најмногу за во град. Шо мислење имате како е подобро, да си земам на старо до таа цена, или да барам нов,јасно ми е дека нема нови квалитетни до оваa цена, ама да не знајте некој исклучок :) , ??? фала.
 
Член од
5 февруари 2016
Мислења
7
Поени од реакции
2
Батина , дај предложете некој велосипед подобар до кај 10 000 денари. Чисто за рекреативно возење да речеме најмногу за во град. Шо мислење имате како е подобро, да си земам на старо до таа цена, или да барам нов,јасно ми е дека нема нови квалитетни до оваa цена, ама да не знајте некој исклучок :) , ??? фала.
Влези во outdoor mk на улица Македонија, карши мекиците од стража. Имаат супер избор на велосипеди за секаков вкус и намена. Јас купив планински велосипед 55.000 и ич не ги жалам парите. Меѓутоа имаат и доста пониски цени за градски велосипеди. Слободно помини кога ќе можеш, мислам дека ќе најдеш тоа што бараш.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Влези во outdoor mk на улица Македонија, карши мекиците од стража. Имаат супер избор на велосипеди за секаков вкус и намена. Јас купив планински велосипед 55.000 и ич не ги жалам парите. Меѓутоа имаат и доста пониски цени за градски велосипеди. Слободно помини кога ќе можеш, мислам дека ќе најдеш тоа што бараш.
Со тие пари пумпа нема да може да земе али затоа Бијанки си газат

Пс-Малце смешно али ајде



Псссс-Браво за сопственикот и греота што го продава вака ефтино + ова не е за низ градските улици искрено
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Со тие пари пумпа нема да може да земе али затоа Бијанки си газат

Пс-Малце смешно али ајде



Псссс-Браво за сопственикот и греота што го продава вака ефтино + ова не е за низ градските улици искрено
Затоа барам совет од тука, значи не ми треба за сериозно навлегување во ова хоби и пентерење по планини затоа и ограничувам со пари, зошто знам и сигурен сум дека нема да го извозам ако тупнам многу пари а и времето ме гази преку цел ден ,и башка и не сум некој голем обожавател, едноставно ми е за до ваму до таму или поедноставно речено за низ град чат пат кога ке ми се отвори желба за со велосипед . Затоа и барам совет , да ми пуштите линк , или да предложете кој е така подобар за до 10, 12,000 до оваа цена на ново или на старо кога веќе ги давам парите.
Да не биди како на сликата и општо со слаби гуми, зошто ептем демоде ми е за низ град, барам малце помодерен.
 
Последно уредено:

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Батина , дај предложете некој велосипед подобар до кај 10 000 денари. Чисто за рекреативно возење да речеме најмногу за во град. Шо мислење имате како е подобро, да си земам на старо до таа цена, или да барам нов,јасно ми е дека нема нови квалитетни до оваa цена, ама да не знајте некој исклучок :) , ??? фала.
За тие пари другарче ни на старо нема а не нов. Сериозно, ако ги тргнеме на страна кинеските и македонските велосипеди нема нов за тие пари.
Еве еден City bike, и некаков си Road кој не изгледа лошо.
Еве два Mtb, Canyon и Cannondale
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
Дечки у двоумица сум меѓу овие 2 модела. Па секакви совети предлози и други понуди се добредојдени.
Буџетот ми е тој мах 30К. ( 28 -29К ) грубо се двава модела... Спецификациите се горе доле исти, е сеа муабетот е дека Specialized-ot е со 27.5 тркала а Trek-ot со 29 (што мене поише ми се свиѓа и ради тоа поише сум за трек) . Трекот нема локаут на амортизер (што пак ми е не голема фалинка).
Мислења од поискусни се добредојдени.

http://www.bikestop.com.mk/bikes.php?lang=2&mb=20&id=347
VS.
http://www.pro-sport.com.mk/Default.aspx?id=1365075c-766b-4ff0-b565-65b3cba8942a
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Трекот нема локаут на амортизер (што пак ми е не голема фалинка).
Ич не е мал недостаток ако фали локаут, посебно ако сакаш да качуваш угорници. Само ќе губиш сила т.е. ќе скапуваш на угорници. Многу корисна работа е, а ти како сакаш.
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
Ич не е мал недостаток ако фали локаут, посебно ако сакаш да качуваш угорници. Само ќе губиш сила т.е. ќе скапуваш на угорници. Многу корисна работа е, а ти како сакаш.
Јасно ми е за амортизерот.. али тоа е менлива ствар, постои опција понатака да му додадам подобар амортизер, муабетот ми е дали ок е покажан како модел Трекот во однос на Спешлајздот. Не сум голем поборник за Трек, али рамот ми е боље во однос на другиов и поголеми тркала има што пак е боље, а и Спешлајздот иде со пластични педаљи (голем - ).
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Јасно ми е за амортизерот.. али тоа е менлива ствар, постои опција понатака да му додадам подобар амортизер, муабетот ми е дали ок е покажан како модел Трекот во однос на Спешлајздот. Не сум голем поборник за Трек, али рамот ми е боље во однос на другиов и поголеми тркала има што пак е боље, а и Спешлајздот иде со пластични педаљи (голем - ).
Не би рекол дека 29 е боље од 27,5. А и локот ти игра голема улога. Викаш ќе замениш понатака друг амортизер, а гледаш како минус на пластични педаљи што можеш и на лице место да си ги смениш? Јас би ти препорачал на старо за таа цена, ќе земеш многу подобар и од 2та. :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Псссс-Браво за сопственикот и греота што го продава вака ефтино + ова не е за низ градските улици искрено
Колку го дава?
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
Momci, sakam da si kupam nekoj pocetnicki mtb hardtail do 300 evra. nekoja ideja, na staro, na novo??
Fala
 
Член од
5 февруари 2016
Мислења
7
Поени од реакции
2
Дечки у двоумица сум меѓу овие 2 модела. Па секакви совети предлози и други понуди се добредојдени.
Буџетот ми е тој мах 30К. ( 28 -29К ) грубо се двава модела... Спецификациите се горе доле исти, е сеа муабетот е дека Specialized-ot е со 27.5 тркала а Trek-ot со 29 (што мене поише ми се свиѓа и ради тоа поише сум за трек) . Трекот нема локаут на амортизер (што пак ми е не голема фалинка).
Мислења од поискусни се добредојдени.

http://www.bikestop.com.mk/bikes.php?lang=2&mb=20&id=347
VS.
http://www.pro-sport.com.mk/Default.aspx?id=1365075c-766b-4ff0-b565-65b3cba8942a
Зависи за што ти е точакот. За тој буџет и двата се добри, ама сепак зависи за која намена ти е. Трек-от со 29ки е во предност што ќе бидеш побрз како за нагорници така и за спуст. Додека Specialized-от со 27.5 ти е само подобар во тоа што ќе имаш подобра контрола во маневрирање доколку се најдеш на некоја Downhill патека и слично.

Јас купив Corratec X Vert 0.3 29" и сум презадоволен, добивам брзина и плус 1.93-4 сум висок и имам доста добра контрола врз точакот.
http://outdoor.mk/index.php?route=product/product&path=60&product_id=745
Ако си висок слободно земи го Трекот нема да зажалиш.

Јасно ми е за амортизерот.. али тоа е менлива ствар, постои опција понатака да му додадам подобар амортизер, муабетот ми е дали ок е покажан како модел Трекот во однос на Спешлајздот. Не сум голем поборник за Трек, али рамот ми е боље во однос на другиов и поголеми тркала има што пак е боље, а и Спешлајздот иде со пластични педаљи (голем - ).
Ако ти дозволува буџетот да додадеш уште 5000 денари, тогаш имаш опција за Bianchi Kuma 29" во outdoor mk (барем само за таму знам)

http://outdoor.mk/index.php?route=product/product&path=60&product_id=787
(за тој што зборам е црн, ист како овој само една година понов)

Да заклучиме, изборот е реално твој и можеш само ти да одбереш затоа што се работи за вкус. Мислења од други нема да ти сменат многу. Види седни, пробај ги и двата, сврти еден круг и ќе видиш. Јас лично сум за 29"ката да си го земеш и немаш гајле. Како и да е ни со едниот ни со другиот немошеш хард кор Downhill ( за тоа ти треба Full Suspension велосипед)
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Дечки у двоумица сум меѓу овие 2 модела. Па секакви совети предлози и други понуди се добредојдени.
Буџетот ми е тој мах 30К. ( 28 -29К ) грубо се двава модела... Спецификациите се горе доле исти, е сеа муабетот е дека Specialized-ot е со 27.5 тркала а Trek-ot со 29 (што мене поише ми се свиѓа и ради тоа поише сум за трек) . Трекот нема локаут на амортизер (што пак ми е не голема фалинка).
Мислења од поискусни се добредојдени.

http://www.bikestop.com.mk/bikes.php?lang=2&mb=20&id=347
VS.
http://www.pro-sport.com.mk/Default.aspx?id=1365075c-766b-4ff0-b565-65b3cba8942a
Јас би го зел Трекот макар и 50 евра поќе да кошта(а не помалце). Само тркалата ќе ти направат разлика каква шо нема да се спореди(Формула главини со Бонтраџер) со другиот. Шимано курблата е бонус.

А за тоа со локаутот, мене не би ми било ориентир. И со локаут и без, и двете вили се за аматерско возење. А со тоа угорниците и локаутот пуштен веќе неможам да се расправам, пошто незнам со кој планираш да се тркаш нагоре па да ти треба екстра реакцијата што тооооооооооолку ќе ти го промени возењето. Јас не го пуштам локаутот на угорници(така да, да - никогаш) - подобра ми е вожњата а и физички е по-предизвикувачки, што ми годи.

Седиштето е доста подобро на Спеш. ама најверојатно може и Трекот да се договориш таму да ти го продадат со друго седиште ако не ти е по кеиф. Гумите се исто така подобри на Спеш.(според мене) ама тоа не е веќе во игра кога би бирал.

Јас ти го препорачувам Трекот. Стварно има пониска класа(нијанса) амортизер, ама во друга опрема е далеку подобар. Би зел подобри тркала наспроти помалце мизерен амортизер секој дел од неделата.

Поз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom