Општи вело муабети, прашања, совети

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
пошто нели еден пример е доволен за да генерализираме :







и така натака
па според ова научно докажано е дека само макс рамките се неуништливи.
Муабетот ми беше распаѓање на рамката луфта на линкови клапнување на лагери и такви глупости не за кршење. Овие 90% се од пад скршени што ги прикачи. Инаку за пример го земав ДХ точакот зошто.кај нив има највеќе технологија и мислам дека кјуб птфрлија тука.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Муабетот ми беше распаѓање на рамката луфта на линкови клапнување на лагери и такви глупости не за кршење. Овие 90% се од пад скршени што ги прикачи. Инаку за пример го земав ДХ точакот зошто.кај нив има највеќе технологија и мислам дека кјуб птфрлија тука.
Колку што се сеќавам, ако не грешам, Иван скрши Cube DH точак за неколку вожњи, кој беше нов модел.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Како да ја најдам продавницата на Prosport најлесно. Не сум од Скопје.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Колку што се сеќавам, ако не грешам, Иван скрши Cube DH точак за неколку вожњи, кој беше нов модел.
Тоа што се скрши е капак, многу заебанции пред тоа. имаше ама дека ги тестираат многу затоа а башка и германско си е германско џони. Не е будала Иван што се префрли на рам :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Абе Иван нема нешто што нема скршено ама со кјубот матер му се еба, поише поправки и заебанции имаше со него одколку вожњи. Мада кога веќе го спомна дека скршил кјуб треба да се знае дека скршил и неколку РАМ-а само за мн подолго време од тоа што му требаше за кјубчето.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Абе Иван нема нешто што нема скршено ама со кјубот матер му се еба, поише поправки и заебанции имаше со него одколку вожњи. Мада кога веќе го спомна дека скршил кјуб треба да се знае дека скршил и неколку РАМ-а само за мн подолго време од тоа што му требаше за кјубчето.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Тоа сакав да кажам, ептен "тазе" беше точакот.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Дали видел некој кај нас да се продаваат вакви електро-тркала? Ги има ли воопшто во МК?


 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Да се уфрлам и јас , ако можеш ,најисплатливо ке ти испадне да си купиш Рам од некоја бугарска продавница , цените се малце пониски отколку кај нас и плус имаш шанса да го вратиш ддв-то и точакот да ти испадне бааги поефтино :)
Teшки глупаштини.
Царина,трошок и превоз до Бугарија,сервис каде ќе му го сервисираат?Во Софија ли?
Да се исплати ако земеш еден камион точаци

Глава во оган ставам дека подобро место во Скопје од кај Гоце Работилница во поглед на сервис,искуство и фер однос не постои.Незнам дали воопшто има ама барем некој,кој имал лошо искуство со работилница во сите овие години.Сега пак како што е на водно е топ.При одење си поминуваш.Си пиеш сокче или кафенце,Гоце ќе го штелне и правец нагоре.

Се друго е втора класа на продавници и услуги.
Пробајк и Проспорт речиси секој месец слушам по една две поплаки од луѓе.Не оди така.Денес да би купувал Гоце би ми бил прв избор a многу веројатно и единствен.

Лазе пробајк и проспорт би ги ставил најпоследени на листата.Нека ми извини лаки ама такво искуство имам.

За проспорт.Се би било добро но ако продавницата би продавала кондури за носење.
За велосипеди сепак треба и малку искуство,кое реално дечкиве во Проспорт го немаат
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Сосем ненамерно налетав на напис на нет,за дечко од Загреб кој од досада го средил стариот точак на другар му кој лежел на таван 20 и кусур години.И знаеш после како иде она "могу ја и боље бе" хе хе хе Според оние кои се разбираат појке од мене Рог изработувал многу поквалитетни рамови од Унис или Први Партизан и удрив барање на огласиве ама немав ксмет јбг да ми простиш :) Унисот го земав 2000 ден, и си функционираше ок ,комплетен со заварени педали нормално (или не хе хе хе ).За 2 саати од мерак истиот ден го растурив до џигер и полека почна да ме факја паника ...Потоа 3-4 дена шмирглање на рамот со водена шмиргла ,соооосема малку кит на 2-3 места,и 2-3 слоја боја во спреј.Најдобра варијанта би била пластифицирање во Златна Рака и ми рекоа не било скапо ама тоа во некој следен проект.Имав среќа кај стар точкар најдов сосем нов среден погон,старовремски педали и седиште за 1500 ден.Траката на воланот ја најдов на E-Bay за 2 доларчиња и потоа уште некој ден составување (малку кликање на нет ,а бе како ова или она ).За некој со навистина мали познавања од механика убаво проектче за зимава .
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Одлично! Супер изгледа, ми се свиѓа што си се одлучил за погон со една ѕвезда напред. Помалку зезанции, помалку одржување.
Зараза е репарацијава, јас веќе средив два точаци и барам трет проект сега :)
Првиот беше швајцарски точак кој го добив на подарок, многу сличен на твојот. Тоа ми беше прв проект и фрлив преку 9000 денари во него, по што го извозив околу 2500 километри и го продадов - за чудо без загуба.
Вториот го најде сестра ми на терасата од станот во кој се всели минатово лето. Газдата немаше поим чив е точакот, па нормално јас си го земав, го префарбав, го наштелував, подмачкав и сега си е топ. Се тоа ме кошташе 600 денари, и сеа татко ми си има градски точак со корпа, ако му притреба :D

Следен проект ми е женски точак (женска рамка) или пак ROG Pony, зависи што ќе улета. Тој точак ќе го средам по пропис со пластифицирање во Златна рака, квалитетни делови и нови потрошни материјали, и ќе го чувам за мене за градски (префрлајќи нога преку машкиве рамови, скинав 2 пара фармерки кои не беа баш ефтини, затоа сега барам женски рам :D:D:D)

П.С. За следниот проект (ако воопшто се нафаќаш), челична четка на бормашина е супер за вадење боја, да не мораш да шмирглаш 3 дена и после да китираш. ;) Голиот метал го прскаш со некоја основна боја за метал, после со шприц кит, шмирглаш и фарбаш со боја за беспрекорен финиш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom