Општи вело муабети, прашања, совети

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Да се пофалам:)) Возев точак од оние рентаните, после добри 15 години, сега секој мускул ме боли, ама навистина е уживање!Сега кога увидов дека не сум заборавила како се вози, сакам да си купам еден, ама не знам каков.Нормално женски, ама некој што е лесен за возење. Хелп?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Aко ти е за рекреација земи некој од 5-6000 денари само ти препорачувам задниот менувач (апаратчето) да ти биде шимано.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....и јас го тркалам по 18 км секој ден...од дома до работа и назад...:toe:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
255
Поени од реакции
23
Кога човек нема многу обврски возењето велосипед е многу убава работа. Најубави спортови според мене за телото и духот се возењето велосипед и пливањето. Најубавата работа е кога ќе ги ставиш слушалките на уши и ич к.. не те боли за тоа што македонија нема море. Си се возикаш по град или населба и си гледаш п....а.
Се сеќавам на нашата лудорија од млади години кога возевме со другарот од Скопје до Извор и назад,....ете тоа беше вистински маратон. Сега не би имал храброст да започнам таква лудорија. И десет километри на овие години ми се многу а не пак 70x2=140 километри..... ееејј за еден ден!!!! Тоа беа години, тоа беше сила која извираше од нашите тела. Друагрот потоа возеше до Крива Паланка, јас немав храброст за таков предизвик. И ден денес се сеќаваме на тие лудории.
Една од добрите особини кога вежбате со возењето велосипед е тоа што можете да го менувате ритамот на возење, можете да одмарате некаде попат (под некоја ладовинка, во некое кафанче), можете да слушате радио возејќи, можете да возите во друштво, рекреативно или да спортувате. Најубавиот потег што е измислен во последниве години е изнајмувањето велосипед во градот. Кога човек сака да заврши некоја работа набрзина а едвај може да се снајде во сообраќалната гужва. велосипедот е идеално решение. БРАВО за таквиот потег!
 
П

Пепси_

Гостин
Редовно секој ден велосипедот си го мачам ама овие 5-6 дена по 20 километри кинам... Иначе велосипедот ми е стар 10 год ми го купија кога тргнав 1 одд :)) Појма немам што марка е само знам дека пишува на него CALIFORNIA Hi-Tech made by U.S.A :)))

И ајде хелп сеа за седиште сакам да купам ама не се разбирам мн што како па ајде дајте предлог како идат седиштата цена ова она...фала :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да се пофалам:)) Возев точак од оние рентаните, после добри 15 години, сега секој мускул ме боли, ама навистина е уживање!Сега кога увидов дека не сум заборавила како се вози, сакам да си купам еден, ама не знам каков.Нормално женски, ама некој што е лесен за возење. Хелп?
Па земи си од оние "старинскине" модели, ама во ново издание. Според мене, мерак за возење, плус тенки тркала. :)

П.с. со овие горештини, дали 10 пати извозев со точак летово. А толку си планирав...јеботе летото.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Возев еден период постојано, сеа мајка ми си го тркала за до работа и назад. :)
 
Член од
30 август 2010
Мислења
1
Поени од реакции
1
Гледам дека повеќето слушаат музика кога возат велосипед. Не правете го ова МНОГУ Е ОПАСНО! Лесно може да не го слуснете моторното возило што ви се приближува. Музиката е убава ама за дома, концерт, дискотека итн...:nenene:
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
5
Февруарито се подновив, Mongoose Tyax Elite 09 :)
На први мај легна и брзиномер (2500km од тогаш).
http://http://img84.imageshack.us/img84/8700/dsc01137b.jpg
После сликава, има Ritchey TrueGrip 6 (blk/wht), Velo 2044, CatEye Velo 8, Topeak Aero WedgePack Large и нов Shimano Alivio преден мењач.
Иначе без 25-30km во денот не поминувам. Баш сабајлево бевме со 3 другари до Слатино (Охрид-Слатино-Охрид - 80km).
 
П

Пепси_

Гостин
Гледам дека повеќето слушаат музика кога возат велосипед. Не правете го ова МНОГУ Е ОПАСНО! Лесно може да не го слуснете моторното возило што ви се приближува. Музиката е убава ама за дома, концерт, дискотека итн...:nenene:
Во право си иако јас тоа го применувам кога возам надвор од градот и некако кога слушам музика (некоја по брза) ми дава мотивација и сила барем јас така се чуствувам.А за во град е опасно еднаш не слушнав дека ми свиреле и ќе летнеев :)
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Сега ќе почнам да го средувам мојот, рам имам, обичен прав, виљушка напред ќе купам со амортизер, брзини шимано имам, кочници имам, треба само да се монтира ова, плус бандаши и гуми планирам нови, плус брзинометар и браници ли како се викаат.:)
/За ова со слушалкиве, јас возам со една слушалка и таман ми е, слушам се од надвор. Сепак, од каде да знаеш...
 
С

сашенко

Гостин
I miss my bike.Се му фали.Менувач на брзини со се кабелчињата и тие горе за менување на брзината кај рачките скршени се.Педалите се у квар(од пони едно стари му стаив), предната кочница е супер задна треба да земам сега, Едната педала т.е незнам ни како се вика тоа од осовината што ја држи педалата....кога вртам ми мава во рамот(закача малце) и многу е глупаво се слуша постојано како мава.Гумите се добри и рамот е супер.Седиште мислев ново да му земам пошто не ми се свиѓа старото другото е ОК..
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
не сум пишал на темава оддамна, пролетта се подновив со рамка и заден мењач а другите делови ми се од спринтот(знам треба да земам нова вилушка) еве го убавецот


Polar Mirage 2 16ка во димензии и геометрија како ram ht one само оваа рамка е поцврста

сега паузирам оти ја скршив клучната коска(паднав на downhill), незнам како ме кандисаја да одам на даунхил оти јас претежно возам урбан ама се деси ке помини то е.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Не вози даунхил оти че падниш, сепак мислам дека `урбан`е поопасно од даунхил
 

Kajgana Shop

На врв Bottom