Општи вело муабети, прашања, совети

O

onefifty

Гостин
Над 45 евра би царинеле, ама на Али и за 1000 евра да купиш, на пакетот ќе внесат дека си платил 10 долари (можеш да се договориш со продавницата).
Мислам дека според тежина царинат..
Како и да е, фала ти, ќе се снајдам :)
 
Член од
22 август 2015
Мислења
39
Поени од реакции
16
Здраво дечки, ставив нов ланец на роад-от, но го местев пинот 2 пати. Сакам да го сменам за секој случај, но и да имам резерва. Знае некој каде можам да најдам вакви пинови?

 
O

onefifty

Гостин
Над 45 евра би царинеле, ама на Али и за 1000 евра да купиш, на пакетот ќе внесат дека си платил 10 долари (можеш да се договориш со продавницата).
Завршив работа, не сум го скршил запчаникот, нешто внатре во тркалото не било наместено како треба кога бил склопен точакот и затоа превртел, ми го среди точакот сеа си тера без гајле.
Значи овие Хамачи се тешки незналици, го прашав многу јасно кога го земав точакот, дали е сервисиран и ми рече ДА, не продаваме несеривисирани точкови.
Срамота, им даваш 24к за велосипед и основна работа како сервисирање и склапање не знаат.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.678
Поени од реакции
6.442
Завршив работа, не сум го скршил запчаникот, нешто внатре во тркалото не било наместено како треба кога бил склопен точакот и затоа превртел, ми го среди точакот сеа си тера без гајле.
Значи овие Хамачи се тешки незналици, го прашав многу јасно кога го земав точакот, дали е сервисиран и ми рече ДА, не продаваме несеривисирани точкови.
Срамота, им даваш 24к за велосипед и основна работа како сервисирање и склапање не знаат.
Јас имав исто искуство со Хеми Моторс. Среќа знам да сервисирам па го средив како што треба. Од тој ден, нема писнато точакот. Предобар е, а многу му е ниска цената. Пријателиве што возат "појаки марки" фрлија повеќе пари за сервис од што многу се убедени дека ќе им издржи секаква акробација точакот.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.527
Поени од реакции
2.134
Завршив работа, не сум го скршил запчаникот, нешто внатре во тркалото не било наместено како треба кога бил склопен точакот и затоа превртел, ми го среди точакот сеа си тера без гајле.
Значи овие Хамачи се тешки незналици, го прашав многу јасно кога го земав точакот, дали е сервисиран и ми рече ДА, не продаваме несеривисирани точкови.
Срамота, им даваш 24к за велосипед и основна работа како сервисирање и склапање не знаат.
Додека беше поранешниот сервисер немаа проблеми арно ама си отиде од таму и сега е во Сетек за сервис на Мерида а исто си работи и приватно дома.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
327
Поени од реакции
341
ada.jpg

Дечки каде да најдам ваков ист заден адаптер? од али имам порачано, еве веќе втор месец помина :/
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.527
Поени од реакции
2.134
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.678
Поени од реакции
6.442
Член од
21 мај 2009
Мислења
76
Поени од реакции
90
Здраво. Ми треба препорака за мини пумпа за велосипед. Исто така сакам да земам и поголема за дома. Ми треба некоја поквалитетна зошто оваа пумпа што ја имам ја туши гумата кога ќе ја поврзам, а исто и малата.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.527
Поени од реакции
2.134
Здраво. Ми треба препорака за мини пумпа за велосипед. Исто така сакам да земам и поголема за дома. Ми треба некоја поквалитетна зошто оваа пумпа што ја имам ја туши гумата кога ќе ја поврзам, а исто и малата.
До колку пари и до колку бари бараш?
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
108
Поени од реакции
83
До колку пари и до колку бари бараш?
Ја на битпазар земав една од 200 денари, се исценкав за 150 денари ми ја дае не носев со мене појше пари. Реално иам пумпано и со мала пумпа од 1800 денари не праи разлика. На роуд бајкот ја носам за секој случај. Еднаш на бензиска мака видов ми се заеба ѕиваната па додека да ја наместам, компресорот неќеше да се натегне и ме спаси пумпата. Успеав да ја напумпам колку толку гумата за да се вратам до дома.Така да мала пумпа за на велосипед не ни треба да биде нешто спектакуларана без разлика дали имаш обични или француски ѕивани. Сеа ако имаш мтб ќе ти биде позаебано, дека ќе треба да друкаш појше време (поголем волумен), ама ја сум задоволен со оваа ја напумпа гумата до добри 4бари до крај додека можев да друкам(пред да стане претешко).
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
76
Поени од реакции
90
До колку пари и до колку бари бараш?
Не знам ама околу 1000 - 1500 од парче мислам дека би било разумно. Па можда и 2000 ако е нешто добро. Гледав една во Номад AirCompressor ми гледа за добра. Наебав со мојата мини, ми се дупна гума, никако не можев да напумпам и барав по куќи пумпа само да завршам работа :D
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.527
Поени од реакции
2.134
Не знам ама околу 1000 - 1500 од парче мислам дека би било разумно. Па можда и 2000 ако е нешто добро. Гледав една во Номад AirCompressor ми гледа за добра. Наебав со мојата мини, ми се дупна гума, никако не можев да напумпам и барав по куќи пумпа само да завршам работа :D
Еве ти проверена пумпа за сите намени која пумпа до 20 бари.Ваква имаше во Outdoor до пред 2 години и ја продаваа 2000 денари:
Автоматски споено мислење:

Ја на битпазар земав една од 200 денари, се исценкав за 150 денари ми ја дае не носев со мене појше пари. Реално иам пумпано и со мала пумпа од 1800 денари не праи разлика. На роуд бајкот ја носам за секој случај. Еднаш на бензиска мака видов ми се заеба ѕиваната па додека да ја наместам, компресорот неќеше да се натегне и ме спаси пумпата. Успеав да ја напумпам колку толку гумата за да се вратам до дома.Така да мала пумпа за на велосипед не ни треба да биде нешто спектакуларана без разлика дали имаш обични или француски ѕивани. Сеа ако имаш мтб ќе ти биде позаебано, дека ќе треба да друкаш појше време (поголем волумен), ама ја сум задоволен со оваа ја напумпа гумата до добри 4бари до крај додека можев да друкам(пред да стане претешко).
Таа од 150 денари не пумпа повеќе од 4,5 бари проверено а за роуд се потребни 7 до 8 бари и башка немаш манометар на неа за да знаеш колку си ја напумпал гумата.Само манометарот чини 200 и повеќе денари.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
76
Поени од реакции
90
Еве ти проверена пумпа за сите намени која пумпа до 20 бари.Ваква имаше во Outdoor до пред 2 години и ја продаваа 2000 денари:
Автоматски споено мислење:


Таа од 150 денари не пумпа повеќе од 4,5 бари проверено а за роуд се потребни 7 до 8 бари и башка немаш манометар на неа за да знаеш колку си ја напумпал гумата.Само манометарот чини 200 и повеќе денари.
Фала многу. Ке ја порачам, изгледа интересно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom