Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2010
Мислења
4.533
Поени од реакции
6.199
Дечки, отиднав да го купуам точаков, ама уз муабет со човекот од таму ми рече да го провозам и овој зашто според него на првиот сум бил подгрбавен а тој нема подесуење на волан. Вториов ми го штелна воланот и стварно боље беше вожњата.
Е сеа трекинг точак никад не сум имал и не знам дали сакам таков, не дека возам кој знае на какви терени и сеа сум на сто памета.
И сеа?
Тракторот е за нива, камионот за транспорт, колата за приватен превоз, автобусот за јавен превоз... така?

Така и секој точак има посебна намена, што е подобар во однос на другите видови. Трекинг е за да возиш мнооогу далеку (мислам на тие тури по светот, со илјадници километри), а тој што ти го понудил гледа да се ослободи од него па ајде да ти го подметне.

За почеток, најдобра опција ти е MTB Hardtail (тие што се само со преден амортизер), што е просечен за секој терен, ама барем знаеш дека не си ограничен за теренот.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.962
Поени од реакции
12.966
Тракторот е за нива, камионот за транспорт, колата за приватен превоз, автобусот за јавен превоз... така?

Така и секој точак има посебна намена, што е подобар во однос на другите видови. Трекинг е за да возиш мнооогу далеку (мислам на тие тури по светот, со илјадници километри), а тој што ти го понудил гледа да се ослободи од него па ајде да ти го подметне.

За почеток, најдобра опција ти е MTB Hardtail (тие што се само со преден амортизер), што е просечен за секој терен, ама барем знаеш дека не си ограничен за теренот.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Супер, фала. Никад не сум возел трекинг нити пак сум бил у контакт со таков точак и затоа ме занимаа и туѓи мислења.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
340
Дечки бидејќи неможам да најдам сооднос 12-36 касета, разгледав неколку страни кои нудат слично.
Моментално имам HG 400 12-36t, ама како шо реков неможам вакво нешто да најдам, во прилог ми излезе HG 200 со 11-36. Која е разликава? Мсм пошто 400тката е аливио, а другава 200тка е алтус серија. Која е разликава??? Мсм во перформанси нешо, квалитет, трошење на ѕвездите :D
 

Attachments

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.533
Поени од реакции
5.540
Дечки бидејќи неможам да најдам сооднос 12-36 касета, разгледав неколку страни кои нудат слично.
Моментално имам HG 400 12-36t, ама како шо реков неможам вакво нешто да најдам, во прилог ми излезе HG 200 со 11-36. Која е разликава? Мсм пошто 400тката е аливио, а другава 200тка е алтус серија. Која е разликава??? Мсм во перформанси нешо, квалитет, трошење на ѕвездите :D
Со 11-ката си побрз, во однос на 12-ка кога би бил во најголема брзина.
Alivio > Altus, бар според класи.

Подетално од поупатени. :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.533
Поени од реакции
6.199
Дечки бидејќи неможам да најдам сооднос 12-36 касета, разгледав неколку страни кои нудат слично.
Моментално имам HG 400 12-36t, ама како шо реков неможам вакво нешто да најдам, во прилог ми излезе HG 200 со 11-36. Која е разликава? Мсм пошто 400тката е аливио, а другава 200тка е алтус серија. Која е разликава??? Мсм во перформанси нешо, квалитет, трошење на ѕвездите :D
Разликата е во еден час возење, со 11 заба ќе стигнеш една минута побрзо во однос на 12 заба. Мала разлика, но вреди. Не заборавај и нов ланец да ставиш заедно со касетата.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.030
Поени од реакции
1.400
Дечки бидејќи неможам да најдам сооднос 12-36 касета, разгледав неколку страни кои нудат слично.
Моментално имам HG 400 12-36t, ама како шо реков неможам вакво нешто да најдам, во прилог ми излезе HG 200 со 11-36. Која е разликава? Мсм пошто 400тката е аливио, а другава 200тка е алтус серија. Која е разликава??? Мсм во перформанси нешо, квалитет, трошење на ѕвездите :D
Ако имаш 2 или 3 запчаника напред првиот најмал запчаник било да е 11 или 12 заба на рамен пат никогаш нема да го користиш бидејки има толку голем отпор да мораш минимум 30,35км на саат да возиш за да имаш преку 70 вртежи во минута на педалите инаку на помал број можеш само да изгориш мускули ништо друго а таква брзина на МТБ можеш да држиш до 1км и тоа ако немаш ветер во гради.Јас таа ја користам само на благи и средни удолници за да компензирам изгубено време качувајки се претходно.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.533
Поени од реакции
6.199
Ако имаш 2 или 3 запчаника напред првиот најмал запчаник било да е 11 или 12 заба на рамен пат никогаш нема да го користиш бидејки има толку голем отпор да мораш минимум 30,35км на саат да возиш за да имаш преку 70 вртежи во минута на педалите инаку на помал број можеш само да изгориш мускули ништо друго а таква брзина на МТБ можеш да држиш до 1км и тоа ако немаш ветер во гради.Јас таа ја користам само на благи и средни удолници за да компензирам изгубено време качувајки се претходно.
А ветер во грб и рамно не спомнуваш :D :D

Кога е ветерот > 20kmh и во грб, исто како спуст да се вози.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.030
Поени од реакции
1.400
А ветер во грб и рамно не спомнуваш :D :D

Кога е ветерот > 20kmh и во грб, исто како спуст да се вози.
Па ни тогаш не сум го користел тој запчаник бидејки во такви услови сум одржувал брзина околу 30км на саат без форсирање во втор запчаник на касетата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.617
Поени од реакции
18.838
Во дел на Аеродром каде ги носите на сервис?
Веројатно ќе треба промена на ѕвездата (осетив луфта вчера), стандард подмачкувања и сл, а осетив да затаи и менувачот. И дали имаат делови на лице место или да купам пред да одам?
 
Член од
5 декември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
3
Во дел на Аеродром каде ги носите на сервис?
Веројатно ќе треба промена на ѕвездата (осетив луфта вчера), стандард подмачкувања и сл, а осетив да затаи и менувачот. И дали имаат делови на лице место или да купам пред да одам?
Пробај тука, за делови јави се пред да идеш.


Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
156
Поени од реакции
85
Дечки бидејќи неможам да најдам сооднос 12-36 касета, разгледав неколку страни кои нудат слично.
Моментално имам HG 400 12-36t, ама како шо реков неможам вакво нешто да најдам, во прилог ми излезе HG 200 со 11-36. Која е разликава? Мсм пошто 400тката е аливио, а другава 200тка е алтус серија. Која е разликава??? Мсм во перформанси нешо, квалитет, трошење на ѕвездите :D
Hg400 мислам дека беше Јапонско производство, Hg200 - Малезиско. Демек попрецизно производство и подобри толеранции. Но мислам дека не е толкава разликата во материјалот.
Најмалиот запчаник најмалку се троши, доколку се слични можеш стариот 12 да го ставиш наместо новиот 11.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
2.030
Поени од реакции
1.400
Дечки, предлог за добра пумпа за road за 7.5 бари, засега оваа ми е опција
На таа што пишува до 8 бари во најголемиот број случаеви не пумпа повеќе од 6 до 7 бари.Од големите треба да бараш некој што пишува до 10 бари за без проблеми да пумпаш до 8 или 8.5 а ако сакаш мала преносна ќе си купиш од алиекспрес Бето модел комбинирана за амортизер до 20 бари.2 модела имам од Бето и ти ја препорачувам затоа што без никакви проблеми сум пумпал 8.3 бари.
Автоматски споено мислење:

Само да надополнам на голема пумпа ќе гледаш да пишува 160psi а не 120psi.
 
Последно уредено:
Член од
26 мај 2015
Мислења
456
Поени од реакции
237
Ми треба гума 29ка 2.1 средна класа оригинал гума значи у стилот на виторија барзо... Не сум заинтересиран за овие по фејзбук шо ги продаваат брендовиве ептен чкарт ми делуваат ептен...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom