Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Дечки што е подобро, смартвоч или Garmin GPS Bike computer за велисипед ? Потребно е да има страва синхронизација. Се намерачив на Garmin Edge 530 ама чекам искуства од вас.
Било кој Garmin Edge е подобра опција од smartwatch.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Дечки што е подобро, смартвоч или Garmin GPS Bike computer за велисипед ? Потребно е да има страва синхронизација. Се намерачив на Garmin Edge 530 ама чекам искуства од вас.
Edge дефинитивно.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.908
Другови,ракавици и капа некои како за точак у зимски услови каде да тражам? Да покрива и врат по можност,од нигде да не дува
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Има доста hits&misses од Али, очекувано. Зимска опрема и облека против ветер претежно слабо доста, не е доволно дебело ниту па штити за наши услови. Ако веќе избирате да возите повеќе во зима, дефинитивно вреди да се инвестира повеќе во real deal парчиња.
Другото е горе доле океј, немам замерки од повеќето работи.
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
42
Здраво дечки, некој што повеќе се разбира ако може да ми помогне. Се работи за скршено предно автоматче на маутин бајк, 3х9, Alivio FD-T4000 3x9-speed Front Derailleur Top-Swing. Има 2 модела 63-66 степени и 66-69 степени, но на автоматчето ѓи нема овие ознаки.
Како можам да видам точно кој модел да го порачам?
П.С. Не живеам во МК, сервисите и продавниците за совет се затворени.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Здраво дечки, некој што повеќе се разбира ако може да ми помогне. Се работи за скршено предно автоматче на маутин бајк, 3х9, Alivio FD-T4000 3x9-speed Front Derailleur Top-Swing. Има 2 модела 63-66 степени и 66-69 степени, но на автоматчето ѓи нема овие ознаки.
Како можам да видам точно кој модел да го порачам?
П.С. Не живеам во МК, сервисите и продавниците за совет се затворени.
Провери на sheldon brown може ќе успееш некако да дознаеш.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Каде може да се најде опрема комплет (долни и горна) , за минус температури, немора да е нова.. може и половно , дали некој знае да ми препорачате. По групите на ФБ доколку знаете некој. И ваше искуство си зимска опрема при возење на минус температура со таква опрема, дали баш заштитува од студ и сл.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Каде може да се најде опрема комплет (долни и горна) , за минус температури, немора да е нова.. може и половно , дали некој знае да ми препорачате. По групите на ФБ доколку знаете некој. И ваше искуство си зимска опрема при возење на минус температура со таква опрема, дали баш заштитува од студ и сл.
Јас се имам купено од алиекспрес и сум презадоволен.Ќе бараш со флиш внатрешна постава имаш колку сакаш за околу 40 долари комплет.За минус температури до кај -5 на пример ти требаат горни и долни за дожд бидејки имаат слаба дишливост и со тоа побрзо ја задржуваат внатрешната топлина,инаку најдобра варијанта се со внатрешна мембрана Goretex или Event за да не те потат но чинат околу 200 евра.Над -5 ти треба уште еден слој значи плус панталони може и зимски за планинарење.
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Некој сервисер за Suntour вилушки и дали можат да се најдат резервни делови за Suntour XCT вилушка кај нас ?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Некој сервисер за Suntour вилушки и дали можат да се најдат резервни делови за Suntour XCT вилушка кај нас ?
Јас сам си ја сервисирам т.е еднаш. За сервис не знам ама мое мислење е дека маст специјална од типот на срам бутер нема да ти стави никој. Друга работа, делови тешко, трета работа луѓето во развиените земји ги сметаат за one time use овој тип на вила. Ако се одлучиш за сам да сервисираш и заглавиш некаде пиши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom