Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
29 март 2013
Мислења
3.420
Поени од реакции
3.054
Guide pulley-от ти е со метален инсерт внатре. Тој иде одозгора.
Tension pulley-от иде нормално одоздола. Треба да има на долниот дел од "кафезот" делче што штрчи навнатре. Од таа страна иде вдлабнатиот дел.
Точно, на едното имаше метален инсерт, а на другото пластичен, т.е. нешаше ништо.
Не ми беше јасно зошто е така. Прво помислив да не сум го загинал, ама фиксирано е јако за пладтиката.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.429
Поени од реакции
1.930
Ова би ми било мало претпоставувам?


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Од многу работи зависи големината. Должина на екстремитети, торзо... Најубаво е да го пробаш нели, но кај нас не се носат многу модели по продавниците за жал. Милсам дека ќе ти одговара 50кава од Кјуб.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.420
Поени од реакции
3.054
Јас имам 50-ка, Cube Nature Allroad 2019. Висок сум 178cm и ми е ок, но 55 мислам дека повеќе ќе ми одговара.
Автоматски споено мислење:

Но како што кажа членот поготе, висината не е релевантен фактор, димензиите на торзо и екстремитети - се.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
46
Поени од реакции
1
Јас имам 50-ка, Cube Nature Allroad 2019. Висок сум 178cm и ми е ок, но 55 мислам дека повеќе ќе ми одговара.
Автоматски споено мислење:

Но како што кажа членот поготе, висината не е релевантен фактор, димензиите на торзо и екстремитети - се.
Торзото ми е поголемо од нозете мислам.
Проблемот кај мене е дека не знам дали ми е голем точакот или не,бидејќи не знам како треба да биде, односно не сум возел роуд до сега. Така да нема да знам додека не почнам да возам, и да видам дали имам проблеми при возењето :)

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.420
Поени од реакции
3.054
Торзото ми е поголемо од нозете мислам.
Проблемот кај мене е дека не знам дали ми е голем точакот или не,бидејќи не знам како треба да биде, односно не сум возел роуд до сега. Така да нема да знам додека не почнам да возам, и да видам дали имам проблеми при возењето :)

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Јас до пред 2 месеци немав возено никаков. :)
Т.е. ко дете имав, но тоа не се рачуна.
А да, имав велосипед пред неколку години, но само на неколку месеци... и тоа не се рачуна.

И јас не знам дали ми е соодветен, пробував на почетокот да го прилагодам па мислам дека успеав некако.
Но! Мислам дека ми треба поголем модел затоа што седлото ми е скрос вратено назад и имам чувство како да ми треба друга големина, а во кривина и тркалото знае да ме допре на патика, што значи во вртење го допирам тркалото (или тоа мене сеедно :) ) во кривина. Тоа ми пречи.
Но не е мтб мојот, мтб имаат друга конструкција и се наменети за друга намена.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.420
Поени од реакции
3.054
@Гард, средено е со p. wheels. :)
Му ставив малку Loctite и ги наместив. Денеска го пробав и нема проблем, сѐ си е тивко, ок сменува брзини...

Само имав друг проблем за кој не спомнав. :icon_lol:
Сакав crank set-от да го вадам и него, од кај касетата го извадив, но од другата неуспешно. Користев crank puller а винтот му беше оштетен на претходниот сопственик и само прошлајфа, изваде парчиња метал и не успеав да ја извадам раката. Едната страна ја исчистив и ја вратив, но другата само ја стегнав наново...

Можно е да имам проблем понатака. Како што гледав на интернет во овој случај користат еден вид на чатал метален и со притисок ја вадат раката од crank set-от. Или сечење, нема друго чаре, ептен е запечено.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
0
Dali ima nekoj sto ima naracano veloaiped od stranstvo?Ako moze nekoj da mi kaze kade ima popusti i dali vrsat isporaka do makedonija?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.217
Поени од реакции
5.168
Што пари би можел да продадам Шимано 315 кочници(комплетни)?
2 години се користени(менувани пакни, фала Богу), променети за појаки(подобри).
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.397
Поени од реакции
751
Dali ima nekoj sto ima naracano veloaiped od stranstvo?Ako moze nekoj da mi kaze kade ima popusti i dali vrsat isporaka do makedonija?
Имаш тука но не се исплати бидејки со царина и данок ќе го платиш поскапо отколку да го набавиш од кај нас:
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.024
Поени од реакции
7.108
Dali ima nekoj sto ima naracano veloaiped od stranstvo?Ako moze nekoj da mi kaze kade ima popusti i dali vrsat isporaka do makedonija?
Мојш да порачаш и стигвет то дефинитивно. To дека имат попусти мојш да најш секогаш, зш имаш на сите од нив посебен сектор Sale или Оutlet. Canyоn.com , Rosebikes.com, Orange и Nikolai... Nukeproof, chainreactioncycles, bike24.de, bike-discount.de, bike-components.de, evanscycles... од кај сакаш мојш да земвиш. Дека добиваш поќе за парите во перформанси и квалитет на рам и останато то да, но во предвид требит да се зејт дека за во оваја скапана земја, поштарината е доста висока, друго овдека ќе те акнат одново околу 25 евра (дхл/тнт/дпд... емс не толку), додај на то 18 посто ддв (помочано) и додај уште чинам дек беја 13 посто царина... и уште некој нивни подмолен и непредвиден трошок. Во секој случај ак земаш биди си спремен да имаш настрана пари, а да и нервозата шо ќе ја тргаш со овие нашиве некабожниве е то, е то мене најмногу ме нервират.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
10
Поени од реакции
0
Мојш да порачаш и стигвет то дефинитивно. To дека имат попусти мојш да најш секогаш, зш имаш на сите од нив посебен сектор Sale или Оutlet. Canyоn.com , Rosebikes.com, Orange и Nikolai... Nukeproof, chainreactioncycles, bike24.de, bike-discount.de, bike-components.de, evanscycles... од кај сакаш мојш да земвиш. Дека добиваш поќе за парите во перформанси и квалитет на рам и останато то да, но во предвид требит да се зејт дека за во оваја скапана земја, поштарината е доста висока, друго овдека ќе те акнат одново околу 25 евра (дхл/тнт/дпд... емс не толку), додај на то 18 посто ддв (помочано) и додај уште чинам дек беја 13 посто царина... и уште некој нивни подмолен и непредвиден трошок. Во секој случај ак земаш биди си спремен да имаш настрана пари, а да и нервозата шо ќе ја тргаш со овие нашиве некабожниве е то, е то мене најмногу ме нервират.
Ako mi ko pratat po kamion pak treba ddv i danok ili ne?
 

Sasa Ilic

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
2.799
Поени од реакции
6.775
Ako mi ko pratat po kamion pak treba ddv i danok ili ne?
Значи и спејс шатл да ти го донесе треба и ддв и данок и остале триста пичке материне да платиш. Прочепкај малку по темава и види мислења на @Audiofil околу купување точак од Србија. И тоа би било добра опција, ако не сакаш тука да купиш.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
138
Поени од реакции
78
@Гард, средено е со p. wheels. :)
Му ставив малку Loctite и ги наместив. Денеска го пробав и нема проблем, сѐ си е тивко, ок сменува брзини...

Само имав друг проблем за кој не спомнав. :icon_lol:
Сакав crank set-от да го вадам и него, од кај касетата го извадив, но од другата неуспешно. Користев crank puller а винтот му беше оштетен на претходниот сопственик и само прошлајфа, изваде парчиња метал и не успеав да ја извадам раката. Едната страна ја исчистив и ја вратив, но другата само ја стегнав наново...

Можно е да имам проблем понатака. Како што гледав на интернет во овој случај користат еден вид на чатал метален и со притисок ја вадат раката од crank set-от. Или сечење, нема друго чаре, ептен е запечено.
Со кинеските знае да прошлајфува. Имам посаглам, ако сакаш со тој да пробаш.
Автоматски споено мислење:

Што пари би можел да продадам Шимано 315 кочници(комплетни)?
2 години се користени(менувани пакни, фала Богу), променети за појаки(подобри).
Ако се саглам, јас сум кандидат.
 
На врв Bottom