Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Nekoj po profesionalen road biker da kaze, taa forma sto ja imaat biciklistive na EuroSport, drzat 40-45km/h prosek, a i se svarno niska kilaza, so minimalna muskulatura, e do taa forma, so dieta stanuvaat takvi, ili nekoja genetika imaat za da bidat takvi isusheni po 60 kg?
Исушени, а скоро до идеалното BMI. Тоа е македонскиот менталитет, мора да си со прекумерна тежина за да си личен :D
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
сакам да купам надворешни гуми 42-622 а внатрешните ми се од 47до 62 -622.
производителот си дал карактеристики за гумите. такви надворешни со таа ширина нема. да правам импровизација или не?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.526
сакам да купам надворешни гуми 42-622 а внатрешните ми се од 47до 62 -622.
производителот си дал карактеристики за гумите. такви надворешни со таа ширина нема. да правам импровизација или не?
Еве ти внатрешни гуми кои одговараат за надворешни 42-622:http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=60_71&product_id=847
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Еве ти внатрешни гуми кои одговараат за надворешни 42-622:http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=60_71&product_id=847
имам веќе купено внатрешни гуми ширина од 47-622 до 62-622, сакам да купам надворешни гуми кои се со ширина 42-622, дали е можна оваа комбинација? што добивам, а што губам ако ја направам оваа комбинација.?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
После подолга пауза решив пак да почнам со рекреативно возење на точак, но треба да се отвори ќесето и да се купи еден MTB :D
Сеа гледав нови, ептен се скапи и немаат никаква опрема. Не ми се дава 700 европски за точок со шимано турнеј опрема и никаква вила :vozbud: Останува на половно т.е на старо.
Некој поискусен да ми пише во порака да му пратам неколку точаци дали вредат за парите?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Точак со група Shimano Altus можеш да купиш за нешто помалку од 500 евра и тоа на ново. Стварно вредат. И за асфалт се предобри (брзи), и за земјен пат, но и стрмни ридови. Ако не си по 'марките', разгледај понуда на Trinx, TopLife и Viper со таа група на Шимано :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
После подолга пауза решив пак да почнам со рекреативно возење на точак, но треба да се отвори ќесето и да се купи еден MTB :D
Сеа гледав нови, ептен се скапи и немаат никаква опрема. Не ми се дава 700 европски за точок со шимано турнеј опрема и никаква вила :vozbud: Останува на половно т.е на старо.
Некој поискусен да ми пише во порака да му пратам неколку точаци дали вредат за парите?
Стави ги тука па ќе добиеш различни мислења и ќе си оформиш свое а веројатно и ќе одлучиш.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Nekoj po profesionalen road biker da kaze, taa forma sto ja imaat biciklistive na EuroSport, drzat 40-45km/h prosek, a i se svarno niska kilaza, so minimalna muskulatura, e do taa forma, so dieta stanuvaat takvi, ili nekoja genetika imaat za da bidat takvi isusheni po 60 kg?
не знам што си гледал и каде виде дека се со ниска килажа и слаба мускулатура!?!?
Martin-2.jpg 17d598c3d928de6c1cc5b28feb67c10c.jpg
 
M

Macedon1um

Гостин
не знам што си гледал и каде виде дека се со ниска килажа и слаба мускулатура!?!?
Прегледај го приврзокот 266562Прегледај го приврзокот 266563
Еден од тие што се на првата слика е Ден Мартин, вака му изгледа горниот дел раце грисинки ама нормална работа е тоа во велосипедизам

1.jpg
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.526
имам веќе купено внатрешни гуми ширина од 47-622 до 62-622, сакам да купам надворешни гуми кои се со ширина 42-622, дали е можна оваа комбинација? што добивам, а што губам ако ја направам оваа комбинација.?
Внатрешни 47 до 62 - 622 да ставаш во надворешни 42 - 622 е бесмислено и надвор од здрава логика.Самата внатрешна издишана е со поголем пречник од надворешната па за да ја ставиш внатре мораш да ја преполовиш и со тоа ќе добиеш искривена надворешна гума.И не одговори која ти е целта наместо пошироки надворешни 50 - 622 да ставиш 42 - 622.
 
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.205
Поени од реакции
2.051
Има некој искуство со заштитна фолија за трупот на велосипед? Дали и каде можам да најдам во МК?
Би сакал колку-толку да го заштитам од гребаници и човечки штеточини..
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.526
не знам што си гледал и каде виде дека се со ниска килажа и слаба мускулатура!?!?
Прегледај го приврзокот 266562Прегледај го приврзокот 266563
Од тоа запнување и користење на хемикалии затоа на тој десно вените му се потечени и ќе го прашам што и колку ќе вози кога ќе помине старост над 60 или 70 години.За разлика од него еве во каква состојба е највозрасниот велосипедист на светот 109 годишниот французин Роберт Маршанд кој никогаш не возел на трки како Tour De France или Giro d'Italia:
Автоматски споено мислење:

Nekoj po profesionalen road biker da kaze, taa forma sto ja imaat biciklistive na EuroSport, drzat 40-45km/h prosek, a i se svarno niska kilaza, so minimalna muskulatura, e do taa forma, so dieta stanuvaat takvi, ili nekoja genetika imaat za da bidat takvi isusheni po 60 kg?
Таа форма ја држат со помош на еден тон хемија,запнување до светење на црвена сијаличка каде пулсот оди и до 180 отчукувања на срцето или јас ја викам зона на смртта и додека наполнат години како фудбалерите и после машината е продувана.Имам познаник првак во Југославија во велосипедизам на времето,сега има 70 години,зголемена килажа и здравствени проблеми.Во денот не вози повеќе од 20км со роуд.Земи пример 2 идентични автомобили со исти мотори.Едниот вози го постојано со 90,100 на саат на отворено секој ден по 12 саати со месеци се додека моторот не даде знаци за ремонт а вториот цеди го до максимум колку што оди исто по 12 саати на отворено се до ремонт.Што мислиш колку км до ремонт ќе истера првиот а колку вториот?Јас тврдам првиот ќе измине минимум 2 пати поголема километража од првиот.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
чекај чекај јас реков дека не се слаби и исушени и дека имаат огромни мускули на нозете, како прашање на претходниот пост, а како ги добиле тие мускули не искоментирав. најверојатно т.е. колку што сум информиран јас највеќе допинг има во велосипедизмот од сите други спортови.
 
M

Macedon1um

Гостин
Од тоа запнување и користење на хемикалии затоа на тој десно вените му се потечени и ќе го прашам што и колку ќе вози кога ќе помине старост над 60 или 70 години.За разлика од него еве во каква состојба е највозрасниот велосипедист на светот 109 годишниот французин Роберт Маршанд кој никогаш не возел на трки како Tour De France или Giro d'Italia:
Автоматски споено мислење:


Таа форма ја држат со помош на еден тон хемија,запнување до светење на црвена сијаличка каде пулсот оди и до 180 отчукувања на срцето или јас ја викам зона на смртта и додека наполнат години како фудбалерите и после машината е продувана.Имам познаник првак во Југославија во велосипедизам на времето,сега има 70 години,зголемена килажа и здравствени проблеми.Во денот не вози повеќе од 20км со роуд.Земи пример 2 идентични автомобили со исти мотори.Едниот вози го постојано со 90,100 на саат на отворено секој ден по 12 саати со месеци се додека моторот не даде знаци за ремонт а вториот цеди го до максимум колку што оди исто по 12 саати на отворено се до ремонт.Што мислиш колку км до ремонт ќе истера првиот а колку вториот?Јас тврдам првиот ќе измине минимум 2 пати поголема километража од првиот.
Сите професионални спортови се такви, ако сакаш да бидеш во врвот мора да го оптеретиш организмот до максимум вклучувајки го и користењето на стероиди, хемии итн
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.526
Сите професионални спортови се такви, ако сакаш да бидеш во врвот мора да го оптеретиш организмот до максимум вклучувајки го и користењето на стероиди, хемии итн
Кој што си сака негова работа.Јас никогаш не сум форсирал на ниедна тура,не дозволувам на најтешките угорници пулсот да оди повеќе од 140,не користам никакви допинзи штетни за организмот и се надевам дека ќе дочекам пензионерски денови во кои ќе продолжам да возам маратонски тури како што возам и денес.
Автоматски споено мислење:

чекај чекај јас реков дека не се слаби и исушени и дека имаат огромни мускули на нозете, како прашање на претходниот пост, а како ги добиле тие мускули не искоментирав. најверојатно т.е. колку што сум информиран јас највеќе допинг има во велосипедизмот од сите други спортови.
Јас сум висок 171 со некаде 66кг.Малку стомакот ми виси а бутовите ми се здебелени и се познаваат мускулите на нив.Долу под колената исто ми се малку здебелени но ниедна вена не се гледа на нив.Не користам никакви хемикалии туку се хранам најнормално и претежно попосна храна.Секој работен ден вртам од 40 до 45км низ град со терет од 8 до 10кг на багажник со најобичен 28 ца од 7500 денари.Просечна брзина на возење е околу 16км на саат.Ова го правам околу 5 години и сметам дека тоа е клучот за набивање кондиција за маратонски тури кои траеле и по 22 саати со паузи.Бидејки не сум спринтер и затоа сум немал амбиции за трки но затоа сум жилав и издржлив на целодневни тури и сум се насочил на велосипедски туринг исто како во атлетиката тој што не го бива за спринт го бива за маратон и обратно.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom