Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.268
Поени од реакции
3.109
Некоја фирма кај нас спремна да изведе вакво нешто за custom дрес ? Или тешко таа работа тука

 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.303
Поени од реакции
690
Некоја фирма кај нас спремна да изведе вакво нешто за custom дрес ? Или тешко таа работа тука

Единствено да прашаш некој во Штип бидејки таму има конфекции што шијат полиестер маици стандардни и со патент.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.563
Поени од реакции
9.444
Каде можам да најдам бициклистички со гел заштита за долги возења? Јован од Волково ги продава комплет со горна маица, што не ми треба бидејќи се снабдив со многу убаво маиче, а комплет му е 2000 денари. Од Алиекспрес треба да се изначекам и ќе пројде сезона за возење. Каде можам да најдам, и отприлика по која цена?
И уште едно прашање до поискусните, дали силиконските гел навлаки кои се ставаат врз седиштето, доволно добро го штитат газот, и дали се достојна замена за бициклистички?
Фала многу.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
257
Поени од реакции
319
Каде можам да најдам бициклистички со гел заштита за долги возења? Јован од Волково ги продава комплет со горна маица, што не ми треба бидејќи се снабдив со многу убаво маиче, а комплет му е 2000 денари. Од Алиекспрес треба да се изначекам и ќе пројде сезона за возење. Каде можам да најдам, и отприлика по која цена?
И уште едно прашање до поискусните, дали силиконските гел навлаки кои се ставаат врз седиштето, доволно добро го штитат газот, и дали се достојна замена за бициклистички?
Фала многу.
Treska, бициклистички и тоа квалитетни од 70 еур нагоре.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
752
Поени од реакции
700
Каде можам да најдам бициклистички со гел заштита за долги возења? Јован од Волково ги продава комплет со горна маица, што не ми треба бидејќи се снабдив со многу убаво маиче, а комплет му е 2000 денари. Од Алиекспрес треба да се изначекам и ќе пројде сезона за возење. Каде можам да најдам, и отприлика по која цена?
И уште едно прашање до поискусните, дали силиконските гел навлаки кои се ставаат врз седиштето, доволно добро го штитат газот, и дали се достојна замена за бициклистички?
Фала многу.
Гел навлаките за седиште не се баш најдобро решение затоа што навлаката шета при возење т.е не е фиксирано како кај бициклистичките.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.268
Поени од реакции
3.109
Treska, бициклистички и тоа квалитетни од 70 еур нагоре.
Во Треска земав мтб шорц околу 3000 и нешто беше, со внатре велосипедски боксерки со гел
Добро е што можеш да ги оделуваш од шорцот, па да ги носиш и на обични шорцеви по потреба кога возиш..
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали ќе можете да ми дадете мислење за Polar mirage sport 29" каков е дали би имал проблеми доколку би го возел на водно и сл.

 • POLAR MIRAGE SPORT
 • Veličina točka / Broj brzina: 29''/21
 • Ram: ALUMINUM
 • Viljuška: ZOOM AMORTIZER 29"
 • Ležaj viljuške: 1-1/8" A-HEAD POLU INTEGRISAN
 • Lula volana: ALU A-HEAD L 80mm / XL 90mm OS 31.8mm
 • Volan: ALU 670mm OS 31.8mm 15mm rise
 • Ručke volana: TPR 130mm
 • Cev sedišta: ALU 27.2x400mm
 • Sedište: P:LAB TREKKING
 • Obruči: BERETTA 29" DISC ALU DUPLI ZID 36H
 • Prednja glavčina: ALU DISK 36H SA EKSCENTROM
 • Zadnja glavčina: ALU DISK 36H SA EKSCENTROM
 • Ručice menjača/kočnica: SHIMANO STI ST-EF41-7 EZ-FIRE PLUS
 • Kočnice: RADIUS BR-CX7 DISK MEHANIČKE
 • Prednji menjač: SHIMANO FD-TY500
 • Zadnji menjač: SHIMANO RD-TY300
 • Zadnji lančanik: SHIMANO MF-TZ500-7-CP 14-28T
 • Lanac: KMC Z-7
 • Ležaj/osovina srednje glave: PATRONA / 5 DELOVA
 • Prednji lančanik: ČELIK 42x34x24T 170mm
 • Pedale: MTB PVC
 • Nogica: ALU PODESIVA
 • Gume: KENDA 29x2.10 K1153
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.389
Поени од реакции
695
Дали ќе можете да ми дадете мислење за Polar mirage sport 29" каков е дали би имал проблеми доколку би го возел на водно и сл.

 • POLAR MIRAGE SPORT
 • Veličina točka / Broj brzina: 29''/21
 • Ram: ALUMINUM
 • Viljuška: ZOOM AMORTIZER 29"
 • Ležaj viljuške: 1-1/8" A-HEAD POLU INTEGRISAN
 • Lula volana: ALU A-HEAD L 80mm / XL 90mm OS 31.8mm
 • Volan: ALU 670mm OS 31.8mm 15mm rise
 • Ručke volana: TPR 130mm
 • Cev sedišta: ALU 27.2x400mm
 • Sedište: P:LAB TREKKING
 • Obruči: BERETTA 29" DISC ALU DUPLI ZID 36H
 • Prednja glavčina: ALU DISK 36H SA EKSCENTROM
 • Zadnja glavčina: ALU DISK 36H SA EKSCENTROM
 • Ručice menjača/kočnica: SHIMANO STI ST-EF41-7 EZ-FIRE PLUS
 • Kočnice: RADIUS BR-CX7 DISK MEHANIČKE
 • Prednji menjač: SHIMANO FD-TY500
 • Zadnji menjač: SHIMANO RD-TY300
 • Zadnji lančanik: SHIMANO MF-TZ500-7-CP 14-28T
 • Lanac: KMC Z-7
 • Ležaj/osovina srednje glave: PATRONA / 5 DELOVA
 • Prednji lančanik: ČELIK 42x34x24T 170mm
 • Pedale: MTB PVC
 • Nogica: ALU PODESIVA
 • Gume: KENDA 29x2.10 K1153
Цена?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.303
Поени од реакции
690
Поради типот на виљушката што не се заклучува на угорници ќе мораш да качуваш што побавно за да не ти се губи дел од силата во љуљање на амортизерот,поради преден запчаник од 24 запци и позади касета со максимум 28 запци ќе имаш проблеми на Водно после детското на последни 2км поради стрмните 18% угорница кои со овој велосипед многу тешко ќе ги искачуваш во седечка положба а доколку станеш во орбитрек положба тогаш ќе имаш загуби со амортизерот.300 евра нов е реална цена но со ваков не си ни на небо ни на земја односно најлоша варијанта за купување на велосипед.Или дај уште 100 евра па земи малку користен со многу подобра опрема или пак заштеди уште 150 до 200 евра па земи некој од поевтините на Trinx.
Автоматски споено мислење:

Е овој модел е BESTBUY односно малку пари многу музика.Уште ако направиш и поврат на ДДВ бадијала ќе излезе:https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/level-93-crno-zeleno
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Поради типот на виљушката што не се заклучува на угорници ќе мораш да качуваш што побавно за да не ти се губи дел од силата во љуљање на амортизерот,поради преден запчаник од 24 запци и позади касета со максимум 28 запци ќе имаш проблеми на Водно после детското на последни 2км поради стрмните 18% угорница кои со овој велосипед многу тешко ќе ги искачуваш во седечка положба а доколку станеш во орбитрек положба тогаш ќе имаш загуби со амортизерот.300 евра нов е реална цена но со ваков не си ни на небо ни на земја односно најлоша варијанта за купување на велосипед.Или дај уште 100 евра па земи малку користен со многу подобра опрема или пак заштеди уште 150 до 200 евра па земи некој од поевтините на Trinx.
Автоматски споено мислење:

Е овој модел е BESTBUY односно малку пари многу музика.Уште ако направиш и поврат на ДДВ бадијала ќе излезе:https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/level-93-crno-zeleno
Планирам да му ставам Rockshox преден амортизер со заклучување дали би ми помогнало тоа или сепак нов да барам!?
 

Azriel

Simple Man
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.697
Поени од реакции
1.387
Дечки точкар во Аеродром освен сервис Митре и Вучко? :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.303
Поени од реакции
690
Планирам да му ставам Rockshox преден амортизер со заклучување дали би ми помогнало тоа или сепак нов да барам!?
Тоа е веќе друго.Понатаму ќе смениш касета и ќе ставиш ваква:https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-tourney-mf-tz510-7-speed-multiple-freewheel-14-34-959832
Автоматски споено мислење:

Дечки точкар во Аеродром освен сервис Митре и Вучко? :)
Овој дуќан сега го држи Сем точкарот карши Рулет кафаната после железничка:https://www.google.com/maps/@41.9892621,21.4469933,3a,19.3y,41.43h,88.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1sOsdGHO5t2myT_MsERMsi1g!2e0!7i13312!8i6656
 
На врв Bottom