Општи вело муабети, прашања, совети

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.479
Поени од реакции
16.100
Тогаш останува велосипедски хеланки/гашти + подлогата (заедно). Ако пак не ти одговара, прв случај ќе си изгледа што се жали од седењето :D
Па не знам ја мислам дека е до седиштето, бидејќи кога бев кај роднини во Белград возев КТМ и пак имав мали трнења, ама не како на овој, можда и јас не знам да седам, а можда и треба другп седиште. :D
 
Член од
3 декември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Здраво на сите!
Какво уље користите за подмачкување на ланецот?
Моментално користам Muc-off dry, го одржува чист, подмачкување на околу 200км.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Здраво на сите!
Какво уље користите за подмачкување на ланецот?
Моментално користам Muc-off dry, го одржува чист, подмачкување на околу 200км.
Muc-off е ок. Гo користам за суво и влажно. Задоволен сум и од Motorex dry. Finish line wet користев додека го имаше кај нас, екстремно подмачкување за екстремни услови, презадоволен, ама ланецот оди исчисти го после. :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Здраво на сите!
Какво уље користите за подмачкување на ланецот?
Моментално користам Muc-off dry, го одржува чист, подмачкување на околу 200км.
Јас задоволен сум со машинско :D На 100-150км чистење и подмачкување.
 
Член од
3 декември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Во однос на здравјето во корелација со велосипедизмот, какви превентивни мерки преземате, мислам на лекарства кои се неопходни за заштита на зглобовите, колената и ред други работи, за да се заштитите од несакани повреди?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Во однос на здравјето во корелација со велосипедизмот, какви превентивни мерки преземате, мислам на лекарства кои се неопходни за заштита на зглобовите, колената и ред други работи, за да се заштитите од несакани повреди?
Нема брзање :) Барем кај мене (при offroad)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Во однос на здравјето во корелација со велосипедизмот, какви превентивни мерки преземате, мислам на лекарства кои се неопходни за заштита на зглобовите, колената и ред други работи, за да се заштитите од несакани повреди?
Ако ти е седиштето наместено на точна позиција спрема должината на твоите нозе зглобови нема никогаш да те болат па и цел ден да возиш.Мускули да но зглобови не.Зглобови најмногу страдаат при планинарење и тоа на спуштање а не на качување.Познавам луѓе кои биле поранешни планинари и кои поради трошење на рскавицата престанале со активно планинарење и се префрлиле на велосипед па до ден денес немаат проблеми.
 
Член од
3 декември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Ако ти е седиштето наместено на точна позиција спрема должината на твоите нозе зглобови нема никогаш да те болат па и цел ден да возиш.Мускули да но зглобови не.Зглобови најмногу страдаат при планинарење и тоа на спуштање а не на качување.Познавам луѓе кои биле поранешни планинари и кои поради трошење на рскавицата престанале со активно планинарење и се префрлиле на велосипед па до ден денес немаат проблеми.
Хохо баш ме охрабри, благодарам!!
 
Член од
3 декември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Ако не веруваш дојди со мене на целодневна тура над 200км па сам ќе си донесеш заклучок.
Ти верувам, возам активно велосипед и досега немам никакви проблеми во однос на зглобовите. Најдолгата тура ми е 108км и се надевам оваа сезона ќе ја надминам за некои 50км. Wish me luck!! :D
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Ти верувам, возам активно велосипед и досега немам никакви проблеми во однос на зглобовите. Најдолгата тура ми е 108км и се надевам оваа сезона ќе ја надминам за некои 50км. Wish me luck!! :D
Внимавај на вртежите во било која ситуација да не паднат под 75 во минута а притоа отпорот на педалите да биде таков да слободно можеш да дишеш преку нос а не преку уста.Кога ќе стекнеш доволно искуство и техника тогаш ќе можеш и најтешки тури да возиш.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Muc-off е ок. Гo користам за суво и влажно. Задоволен сум и од Motorex dry. Finish line wet користев додека го имаше кај нас, екстремно подмачкување за екстремни услови, презадоволен, ама ланецот оди исчисти го после. :D
Само со нафта другар, тоа е лекот... ке ти светне и ланец и велосипед, како нов. Со нафта исчисти ги
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Здраво заинтересиран сум за да купам велосипед, ако може некој да ми предложи каков да барам, сакам половен ама солиден да биде. По можност и со линкови да ми прелдожите некој што во моментов продава и плус по некој совет што да гледам на велосипедот кога ќе одам да го зимам. Фала.

Цена: од 200 евра па се до 350 евра.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Здраво заинтересиран сум за да купам велосипед, ако може некој да ми предложи каков да барам, сакам половен ама солиден да биде. По можност и со линкови да ми прелдожите некој што во моментов продава и плус по некој совет што да гледам на велосипедот кога ќе одам да го зимам. Фала.

Цена: од 200 евра па се до 350 евра.
Најважната информација не ја кажа, за каква намена да ти е велосипедот? Какви терени и дистанци сакаш да возиш? Дали ти е битна брзината и слично :D
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.479
Поени од реакции
16.100
Најважната информација не ја кажа, за каква намена да ти е велосипедот? Какви терени и дистанци сакаш да возиш? Дали ти е битна брзината и слично :D
Секогаш најважното забораваaт да го споменат. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom