Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво дечки.
Дали некој има купувано велосипед од Бугарија, ги гледам цените споредено со кај нас се далеку по ефтини. Јас конкретно гледам MTB од Cube, незнам за други. Имам неколку прашања, незнам како би било за давачки дали прават проблем на граница, колку пошта процентуално царина и данок и дали е можно да се избегнат тие трошоци. Читав дека нема проблем за до 350€ а овај што го гледам е 650 €. Ајде некој искусен го чекам за совет.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
638
Здраво дечки.
Дали некој има купувано велосипед од Бугарија, ги гледам цените споредено со кај нас се далеку по ефтини. Јас конкретно гледам MTB од Cube, незнам за други. Имам неколку прашања, незнам како би било за давачки дали прават проблем на граница, колку пошта процентуално царина и данок и дали е можно да се избегнат тие трошоци. Читав дека нема проблем за до 350€ а овај што го гледам е 650 €. Ајде некој искусен го чекам за совет.
Ќе си го донесеш со возење.На бугарска граница ќе застанеш за да ти удрат печат дека си го изнел и на второ одење таму ќе си ги земеш парите.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
ме интересира ваше мислење за алтернативи на специјализираните уља за ланец (пример Mucoff), притоа одма ги отфрлам машинско уље, wd40, моторно масло и масло за мењачи. Пример овакво домашно уље ветува на прв поглед:
https://www.youtube.com/watch?v=D12BFIXZCes
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
156
Поени од реакции
149
Дечки потребен ми е женски велосипед, па да не знае некој каде може да се најде на попуст по продавнициве. До 5000-6000 денари

Или некој од вас тука да не го продава случајно
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
638
Дечки потребен ми е женски велосипед, па да не знае некој каде може да се најде на попуст по продавнициве. До 5000-6000 денари

Или некој од вас тука да не го продава случајно
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.084
Поени од реакции
5.546
Планирам да купам кацига, но не се разбирам толку за овој вид опрема, па би сакал препорака. Цената нека биде 1500-3000 денари. Повеќе возам на асфалт, а во план ми е да почнам да ги искачувам планините.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
391
Поени од реакции
540
Планирам да купам кацига, но не се разбирам толку за овој вид опрема, па би сакал препорака. Цената нека биде 1500-3000 денари. Повеќе возам на асфалт, а во план ми е да почнам да ги искачувам планините.
Види во Вучко позади универзална сала ,,имаше пред месец дена доста квалитетна МЕТ кацига Л големина последна скоро упола цена ја даваше,, 2000 ден , ќе ја земев само голема ми беше
Автоматски споено мислење:

Не знам дали има топик но да прашам тука,дали има во Македонија некаде да се направи bike fitting со ретул или сл програми?
 
Последно уредено:

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.417
Поени од реакции
1.916
Не знам дали има топик но да прашам тука,дали има во Македонија некаде да се направи bike fitting со ретул или сл програми?
Си задоцнил за малку. Нема кај нас а пред 2-3 недели беше словенецот Дејан дојден овде и правеше фитинг со ретул. Не бараше многу пари, прилично ефтин беше.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
391
Поени од реакции
540
Знам за словенецот бев заинтересиран ...ама како што ми кажаа се откажало заради неодговорни луѓе,,
 
На врв Bottom