Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки.
Дали некој има купувано велосипед од Бугарија, ги гледам цените споредено со кај нас се далеку по ефтини. Јас конкретно гледам MTB од Cube, незнам за други. Имам неколку прашања, незнам како би било за давачки дали прават проблем на граница, колку пошта процентуално царина и данок и дали е можно да се избегнат тие трошоци. Читав дека нема проблем за до 350€ а овај што го гледам е 650 €. Ајде некој искусен го чекам за совет.

Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.056
Поени од реакции
432
Здраво дечки.
Дали некој има купувано велосипед од Бугарија, ги гледам цените споредено со кај нас се далеку по ефтини. Јас конкретно гледам MTB од Cube, незнам за други. Имам неколку прашања, незнам како би било за давачки дали прават проблем на граница, колку пошта процентуално царина и данок и дали е можно да се избегнат тие трошоци. Читав дека нема проблем за до 350€ а овај што го гледам е 650 €. Ајде некој искусен го чекам за совет.
Ќе си го донесеш со возење.На бугарска граница ќе застанеш за да ти удрат печат дека си го изнел и на второ одење таму ќе си ги земеш парите.

Член од
22 април 2013
Мислења
66
Поени од реакции
42
ме интересира ваше мислење за алтернативи на специјализираните уља за ланец (пример Mucoff), притоа одма ги отфрлам машинско уље, wd40, моторно масло и масло за мењачи. Пример овакво домашно уље ветува на прв поглед:
https://www.youtube.com/watch?v=D12BFIXZCes

Член од
29 септември 2015
Мислења
123
Поени од реакции
116
Дечки потребен ми е женски велосипед, па да не знае некој каде може да се најде на попуст по продавнициве. До 5000-6000 денари

Или некој од вас тука да не го продава случајно

Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.056
Поени од реакции
432
Дечки потребен ми е женски велосипед, па да не знае некој каде може да се најде на попуст по продавнициве. До 5000-6000 денари

Или некој од вас тука да не го продава случајно

На врв Bottom