Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.169
Поени од реакции
526
Што мислите кој би бил подобар да го земам меѓу овие два точаци

1. https://velosiped.mk/product/ideal-prorider/

2. http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&product_id=999
Ако си повисок односно над 180cm оди во Врање кај Бојан и имаш со слична опрема Capriolo за околу 350 евра и на таа сума ќе ти дадат документ за поврат на ддв:https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/level-93-crno-orange-2018
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
29
Дечки кажете ми каков катанец да си купам? И од кое место во Скопје?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
2.971
Ако си повисок односно над 180cm оди во Врање кај Бојан и имаш со слична опрема Capriolo за околу 350 евра и на таа сума ќе ти дадат документ за поврат на ддв:https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/level-93-crno-orange-2018
Равно 180ка сум, така да тнка таа работа....иначе шо мислиш за горенаведените 2 ?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.169
Поени од реакции
526
Ако си повисок односно над 180cm оди во Врање кај Бојан и имаш со слична опрема Capriolo за околу 350 евра и на таа сума ќе ти дадат документ за поврат на ддв:https://www.capriolo.com/capriolo-bicikli/2014-2015-2016-2017-2018/mtb-29/level-93-crno-orange-2018
Чим ти е за до Водно,Матка и останата околина на Скопје можеш и со поевтин да поминеш но кога веќе сакаш нов од тие 2 јас би земал Идеал бидејки според мене на Полар му е напумпана цената овде во Македонија и не е ништо подобар од Идеалот.Ако веќе ти се допаѓа Поларот оди во Србија и со подобра опрема за 350 евра ќе го земеш и во тој случај ќе ти биде подобра опција од Идеал.Ај види ги менувачите на моделот кај нас што се продава за 28000 и види со какви се продава моделот во Србија за 350 евра:
Автоматски споено мислење:

Дечки кажете ми каков катанец да си купам? И од кое место во Скопје?
Барај U LOCK во Вучко дали има останато на лагер бидејки во velosiped.mk се околу 1500 денари.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
22
Поени од реакции
5
Дечки кажете ми каков катанец да си купам? И од кое место во Скопје?
У Outdoor види карши „Мекиците од стража“ на улица Македонија. U-lock се тешки и гломазни, ама веројатно се најбезбедни? Не користам кључ, па не знам што да ти препорачам.

 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
29
Ovie gi imaat vo vuchko. Gi ima nekoj? Koi se najdobro od ovie?
Автоматски споено мислење:

I ovaa
 

Attachments

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.403
Поени од реакции
1.897
Ovie gi imaat vo vuchko. Gi ima nekoj? Koi se najdobro od ovie?
Автоматски споено мислење:

I ovaa
Ќе бараш ABUS за заклучување. Имаат во probike и bikestop. Поскапи се но најсигурни.
Автоматски споено мислење:

Дали е некој запознаен со овој модел, дали знаете дали може тубелес гума да се монтира на него ? Прегледај го приврзокот 215285
Обрачот не е наменет за тубелес. Може да се направи со соодветна трака и вентил ама и покрај тоа, голема е веројатноста дека ќе има зафрканции и нема да ти држи долго воздух.
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
39
Поени од реакции
10
Ќе бараш ABUS за заклучување. Имаат во probike и bikestop. Поскапи се но најсигурни.
Автоматски споено мислење:


Обрачот не е наменет за тубелес. Може да се направи со соодветна трака и вентил ама и покрај тоа, голема е веројатноста дека ќе има зафрканции и нема да ти држи долго воздух.
Фала на одговорот, може ли да ми предложиш некој соодветни бандажи и гуми 29x2.10.
 

Sasa Ilic

Jeбач нероткиња.
Член од
24 август 2016
Мислења
1.812
Поени од реакции
3.361
Вака ме занимаат три работи.

1. Какво седиште за точак да земам и колку чини? (Ми предложија едно од 700 денари.)

2. Каде има багажници за позади и колку чинат?

3. Какво уље да ставам на ланец, батале тоа машинско. Инаку бев во една продавница и ми рекоа да подмачкувам со машинско уље. Ми се идеше да ги дигнам во воздух. :pos:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
8
Поени од реакции
4
1.Седиште се бира според анатомија,најдобро пробај на лице место кое најдобро ти лежи,никако со дебели сунгери или навлаки.

2.Има на фб (делови за велосипед) добри дисаги,или види по продавнициве,доколку не ти се чека од китајцине.

3.Масло имаш во секоја продавница, dry ти е за суво време,не е толку мрсно,не собира мн ѓубре,се нанесува после 100км извозени.Wet ти е спротивно,се нанесува после негде 300 км.Зависи од теренот по кој возиш.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
39
Поени од реакции
10
Каде можам да најдам пакни за Shimano BR-M375-L mechanical disc
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
349
Поени од реакции
68
дали кога се купуваат педали за велосипед се продаваат двете во пар за иста цена или секоја е башка(пример 500+500, или двете се 500)
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
39
Поени од реакции
10
дали кога се купуваат педали за велосипед се продаваат двете во пар за иста цена или секоја е башка(пример 500+500, или двете се 500)
Обично во пар се продаваат, не сум видел досега одделно да се продаваат.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.403
Поени од реакции
1.897
дали кога се купуваат педали за велосипед се продаваат двете во пар за иста цена или секоја е башка(пример 500+500, или двете се 500)
Секако дека 2. Кој продава една? :D
Автоматски споено мислење:

Каде можам да најдам пакни за Shimano BR-M375-L mechanical disc
Има секаде за нив, B01S ти требаат. Има и на страниве на фејсбук, има во КТМ на партизанска, има кај Треска спорт на илинденска итн.
Автоматски споено мислење:

Фала на одговорот, може ли да ми предложиш некој соодветни бандажи и гуми 29x2.10.
За тубелес да ги правиш? Нема кај нас избор за мтб тркала. Види во Outdoor.mk имаат некои модели на шимано на попуст или во Probike да видиш имаат WTB некои модели. Гуми имаат квалитетни во Bikestop, ама и солидни цени... Инаку можеш да ги пробаш Maxxis од овие на почеток нa водњанска, тие или ќе ти се погодат или не :D
 
Последно уредено:
На врв Bottom