Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. stayy wolf

  stayy wolf Гостин

  За да се пренесе велосипед преку граница дали се потребни некои документи ??
   
 2. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  272
  Допаѓања:
  382
  Не, ама ако е твој и сакаш да се вратиш со него, добро е да пријавиш сериски број на граница, за да не ти прават проблем на царина при враќање назад. Може да те обвинат дека пробуваш да го шверцаш иако е твој.

  Ако пробуваш да внесеш точак од странство, ризикот е да ти го царинат, ама луѓе викаат дека многу често цариниците не се замараат воопшто.
   
  На Sasa Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 3. D_T

  D_T Чорбаџи Димко

  Член од:
  8 март 2009
  Мислења:
  2.021
  Допаѓања:
  1.521
  На Staeseng, Sasa Ilic, Martinmkd и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  112
  Допаѓања:
  67
  Планирам да си земам за Мерида-та (29-ка) еден пар вакви, бидејќи 90% само асфалт возам со неа.

  [​IMG]

  Совети, импресии, алтернативи?
   
 5. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  272
  Допаѓања:
  382
  Sport Contact, 622x40. Ќе се изненадиш од трансформацијата :)

  Ако више одиш на semi-slick, оди и на потенка гума. 1.5“ (40mm) не е најтенка, уште има доволно месо да апсорбира дупки и нерамнини, ама има помала тежина (помала ротациона маса, полесно забрзување и одржување брзина).
   
  На Staeseng му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  112
  Допаѓања:
  67
  Би одел и на најтенката, ама ем нема многу стабилност при брзи свиоци, ем ќе го чувствувам секое дупче.

  Моментално возам:
  29" CST C-1850P-3, 53-622 (29X2.10) на 3.0 bar за поголеми брзини.
  Идеално, по изглед и функционалност мислам дека 1.95 би ми биле таман, водејќи се по 26-ката на која возам 1.75

  За одржување брзина немам проблем сум оддржувал 30км/ч на рамно и 40км/ч со малку ветер на гореспоменатите CST. Мислам дека комфорот ќе биде клучен во одлуката.
   
 7. Cortex

  Cortex

  Член од:
  7 мај 2010
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  3
  Ми треба градски велосипед до 150е за пократки дестинации низ Скопје, дали знаете некој што продава половни велосипеди или некоја добра инвестиција за нов :LOL:
  Огласите на reklama5 и pazar3 сум ги разгледал :)
   
 8. ficosmile

  ficosmile

  Член од:
  7 октомври 2010
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  2
  Здраво дечки,

  Каде може во Скопје да се најдат вакви полни гуми?
  [​IMG]
  Димензии: 23-622 (700x23C)

  Фала.
   
 9. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  221
  Допаѓања:
  49
  барам conti tube MTB 29 Auto Schrader 29x2.5
  (во бајк маркет нема)
   
  На Staeseng му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: