Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. Zoran55Zoki

  Zoran55Zoki

  Член од:
  9 јули 2012
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  2
  Здраво, Барам совет некој да ми помогне околу виљушката на Biser-Ohrid MTB велосипед. Имам проблем со чукање на виљушката при кочење (напред-назад). Проблемот го гледам во изедени/скршени пластики на средишниот дел од виљушката, внатре во заштитната гума. Прикажани се на сликата и виљушката од велосипедот а и самите изедени/скршени пластики. Не го знам нивното вистинско име (стручен термин а ниту улога) а и самиот тип на виљушка (знам дека е од евтините со федери). Ме интересира за каков тип на виљушка станува збор, како може да ги набавам/најдам тие пластични прстени, како може да го средам проблемот???? Секој совет е добредојден !!!
   

  Прикачени податотеки:

 2. roke mandolina

  roke mandolina

  Член од:
  7 јуни 2018
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  здраво за сите на кајгана форумот, бидејќи сум нов сакам да прашам која големина на Рамка на Роуд (road bike) велосипед би ми одговарала за мојата висина што ј имам? M големина, S големина, L големина итн? Ве молам за помош
   
 3. ficdogg

  ficdogg 221b

  Член од:
  29 септември 2008
  Мислења:
  1.066
  Допаѓања:
  645
  А да пишеше колку си висок?
   
 4. roke mandolina

  roke mandolina

  Член од:
  7 јуни 2018
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  170 santimetri imam visina
   
 5. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  268
  Допаѓања:
  375
  50 или 52 цм должина на top tube, или во превод S големина.
   
 6. roke mandolina

  roke mandolina

  Член од:
  7 јуни 2018
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  а шо е това Top Tube другар? ке можиш да ми објаснеш како да провервам и јас? ке те замолам пиши ми :) фала
   
 7. petrovski.bagi

  petrovski.bagi

  Член од:
  11 август 2013
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  14
  Шипката што иде од седиштето до воланот се вика топ тјуб. Пиши на гугл road bike explained и види слики. :) ти си за S големина од повеќето брендови

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 8. miki_miki

  miki_miki

  Член од:
  8 јуни 2014
  Мислења:
  470
  Допаѓања:
  89
  Drustvo so sto e najdobro da se podmackuva lanecot?nekoj vikaat so nekoj si sprey imalo nekoj vikaat so maslo imalo posebno za prasina posebno za vlazno vreme sto mislite vie I sto koristite
   
 9. umetnikot.

  umetnikot.

  Член од:
  19 февруари 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  3
  Prvo isperi go so famin da bide cist potoa so voda, otkako ke go isperes prebrisi go i ostavi go da se isusi. Najdobro e da se podmackuva so ulje za lanci za tocaci ako nemas takvo togas moze so motorno ulje no so najretka gradacija, po edna kapka na sekoj link, na sekoi 120 - 150 pominati km. se povtoruva postapkata.
   
  На miki_miki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.465
  Допаѓања:
  732
  Во Грција често возат IDEAL велосипеди па да ве прашам дали фирмата IDEAL е грчка и какво мислење имате за велосипедите воопшто.
  --- Споено дупло мислење, 11 јуни 2018 ---
  Некои најпрво земаат четка за заби и со нафта или бензин го чистат целиот ланец и касетата. Откако ќе се исчисти со вода па со сува крпа и следи подмачкување со масло.
   
 11. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  107
  Допаѓања:
  65
  Мислам дека се slider sleeves за кои што зборев во минатиот пост. Не го вози во ваква состојба бидејќи можно е да има некој остар агол од пластиката насочен кон телескопот и да ти го гребе како што оди виљушката горе-долу.
  Види ако можеш да најдеш ознака со марката и моделот на виљушката и барај дел по тоа, но за постари модели се сомневам дека лесно ќе најдеш дел.
  Најдобра варијанта ти е да најдеш виљушка на старо, или да го извадиш делот и здравиот од другата страна и да го споредиш и побараш со некој доволно сличен во димензии со кој ќе можеш да ја поправиш.
  --- Споено дупло мислење, 11 јуни 2018 ---
  За надворешно чистење - нафта (не дизел, права нафта). Или цел ќе го ставиш во канче со нафта и ќе го оставиш преку ноќ, или со четка ќе го поминеш надворешно додека не ја добие оригиналната боја и се што е насобрано на него не испадне. Можеш и со Virosol, но сеуште не знам дали има кај нас и каде да се најде.

  За внатрешно чистење мора со degreaser, обавезно да е на база на цитрус. Со вода никако.

  После чистење го оставаш на топло или добро го загреваш за средството/средствата кои што си ги користел комплетно да испарат за да не го контаминираат уљето и да му ја намалат ефикасноста.

  За подмачкување или специјално уље што го има по точкарниците, или уље за ланец на моторна пила. Можеш и со моторно уље за автомобил, но многу лесно и брзо собира ѓубре и бара редовно чистење. Важно е да не биде претенко за да излета брзо од ланецот и да не биде прегусто за да не може да влезе каде што треба.
  Го ставаш капка по капка на секој ролер - најсигурна варијанта и знаеш дека не си испуштил место или си ставил премалку. Го вртиш ланецот неколку минути за да го разработиш и да влезе секаде каде што е потребно и вишокот го бришеш со крпа за да не ти привлекува ѓубре на надворешноста.
   
  Последно уредено: 11 јуни 2018
 12. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  45
  јас ова си го користам 1854055.jpg
   
 13. miki_miki

  miki_miki

  Член од:
  8 јуни 2014
  Мислења:
  470
  Допаѓања:
  89
 14. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  45
  скапо, мислам некаде 800 ден го земав, од вурт продавница патот после охис
   
 15. roke mandolina

  roke mandolina

  Член од:
  7 јуни 2018
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  А што ако земам со М големина на рамка, што ке биде? не е толку голема разликата нели?
   

Сподели преку: