Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Без заебанција, пробај прво спушти го седиштето 2-3 цм надоле пред да купуваш ново. Ако само ти предизвикува болка а немаш трнење на местото, голема е веројатноста цела тежина да ја носи седиштето (а не ја дели со педалите како што треба).
болката е одамна помината, трнењето е проблем, се направив со сетинзи и мислам дека вака е најдобро распределена тежината. ова ми е најголем проблем што при секое возење ме мава и психолошки. решен сум за ново седиште!
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
болката е одамна помината, трнењето е проблем, се направив со сетинзи и мислам дека вака е најдобро распределена тежината. ова ми е најголем проблем што при секое возење ме мава и психолошки. решен сум за ново седиште!
Цепај во Аутдор, Про-Спорт или пак Номад. Како најснабдени и најмодерни продавници треба да имаат онакви „газометри“, да седнеш и да ти кажат какво седиште бара твојата анатомија.

Првите два дуќани имаат 99%, за Номад не сум сигурен, по логика треба да држат.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Цепај во Аутдор, Про-Спорт или пак Номад. Како најснабдени и најмодерни продавници треба да имаат онакви „газометри“, да седнеш и да ти кажат какво седиште бара твојата анатомија.

Првите два дуќани имаат 99%, за Номад не сум сигурен, по логика треба да држат.
два пати бев во вториот, два пати мерев и имав два пати различни мерки, со нарачките се многу слаби или спори, ти благодарам, ќе терам до оутдоор
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
два пати бев во вториот, два пати мерев и имав два пати различни мерки, со нарачките се многу слаби или спори, ти благодарам, ќе терам до оутдоор
Разгледај ги и Selle SMP седлата, нема човек што не се фали од тоа седло. Имаат огромен канал на средината што во целост елиминира притисок на тој дел. Треба да дознаеш само која ширина ти е потребна.

Малце е проблем што или ќе треба да се надеваш дека некој тука го има и не го користи, или да го порачуваш од интернет.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Разгледај ги и Selle SMP седлата, нема човек што не се фали од тоа седло. Имаат огромен канал на средината што во целост елиминира притисок на тој дел. Треба да дознаеш само која ширина ти е потребна.

Малце е проблем што или ќе треба да се надеваш дека некој тука го има и не го користи, или да го порачуваш од интернет.
кој ги има овие selle spm?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
кој ги има овие selle spm?
Веќе ти пишав дека кај нас не сум ги видел. Или треба по огласниците на фејсбук да бараш или да нарачуваш од интернет. На огласниците имаше еден човек што продаваше 3 такви седла, по 3000 денари им бараше, не знам дали ги продаде сите 3. Да пишеш пост, да побараш единствено. :)
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Веќе ти пишав дека кај нас не сум ги видел. Или треба по огласниците на фејсбук да бараш или да нарачуваш од интернет. На огласниците имаше еден човек што продаваше 3 такви седла, по 3000 денари им бараше, не знам дали ги продаде сите 3. Да пишеш пост, да побараш единствено. :)
ти благодарам
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Кој од кој поголема канта. За тие пари ќе најдеш добар половен.
Не се разбирам баш за да барам по огласи половни. Така да некој од овие два, или поефтин како нитрото што го имаше некоја страна порано. Сепак за рекреативна вожња ми е низ скопје.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Не се разбирам баш за да барам по огласи половни. Така да некој од овие два, или поефтин како нитрото што го имаше некоја страна порано. Сепак за рекреативна вожња ми е низ скопје.
убаво, сите почнале од рекреативна вожња, но после се забегува малку, па наеднаш купуваш уште еден, овој кршот првиот го даваш на децата :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
Не се разбирам баш за да барам по огласи половни. Така да некој од овие два, или поефтин како нитрото што го имаше некоја страна порано. Сепак за рекреативна вожња ми е низ скопје.
Колку си висок?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
убаво, сите почнале од рекреативна вожња, но после се забегува малку, па наеднаш купуваш уште еден, овој кршот првиот го даваш на децата :)
Абе генерално ми треба за на работа. Барав некој најефтин што може ама викам за 3000 плус да не се погоди лоша вожња па да се малтретирам, и така 3 па 3 стигнав до овие. 250 евра е максимум што можам да одвојам :)[DOUBLEPOST=1528145715][/DOUBLEPOST]
Колку си висок?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
170 цм :)
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Абе генерално ми треба за на работа. Барав некој најефтин што може ама викам за 3000 плус да не се погоди лоша вожња па да се малтретирам, и така 3 па 3 стигнав до овие. 250 евра е максимум што можам да одвојам :)[DOUBLEPOST=1528145715][/DOUBLEPOST]
170 цм :)
Пакуј ова подоле ако мора да е нов, за низ град не ти треба амортизер, особено не амортизер што ќе се растропа и расклати за година дена.
http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&path=65&product_id=874
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Пакуј ова подоле ако мора да е нов, за низ град не ти треба амортизер, особено не амортизер што ќе се растропа и расклати за година дена.
http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&path=65&product_id=874
хм, нема да е проблематично дека нема амортизер? Низ град е ама пак дупки и тротоари такви ствари. Мислам го видов и овој коа разгледував.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom