Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

1. acereal

acereal

Член од:
    5 јануари 2012
    Мислења:
    9.073
    Допаѓања:
    4.764
    тоа што ти рекле да се пушташ од водно е чиста глупост плочките со тек на време ќе си налегнат на дискот т.е за недела или две иначе тоа стружењето немај гајле тоа е дур налегнат после нема да осеќаш ништо вози го недела две па однеси го на сервис кај што го купи за да ти стегнат све .

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

2. Martinmkd

Martinmkd Roadie

Член од:
    20 мај 2009
    Мислења:
    293
    Допаѓања:
    405
    Каде си го купил велосипедот?

3. vladika

vladika

Член од:
    3 мај 2018
    Мислења:
    4
    Допаѓања:
    1
    od bike market inace se raboti za Scott

4. Martinmkd

Martinmkd Roadie

Член од:
    20 мај 2009
    Мислења:
    293
    Допаѓања:
    405
    Врати се во продавница и демонстрирај им го тоа што го гледаш, слушаш и осеќаш. Со велосипедот си купил и гаранција за истиот, така што ако има проблем, истиот треба да е решен за време на гарантниот рок. Недоволна моќ на кочење е доста сериозен безбедносен проблем.

На Rocker05 и Dovahkin им се допаѓа ова.
  5. vladika

vladika

Член од:
    3 мај 2018
    Мислења:
    4
    Допаѓања:
    1
    Ке почекам уште ден два за да ги поминам првите 200 км за да го однесам на сервис. Малце ми е чудно тоа, затоа што се работи за точак од 900 евра. Со доста солидна опрема на него

На Martinmkd му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vori

Vori

Член од:
    23 март 2009
    Мислења:
    6.028
    Допаѓања:
    4.204
    Имаше една македонска веб страна,каде по свој избор си бираше изглед на точак,боја,тркала итн и ти го прават рачно по твое.Ги барам точно кои беа дечките (фирмата).Ако знаете отприлика за кого,споделете инфо.Фала

7. Rocker05

Rocker05

Член од:
    7 јуни 2013
    Мислења:
    124
    Допаѓања:
    69
    http://skopjefixie.com/

На Bubache и Vori им се допаѓа ова.
  8. Vori

Vori

Член од:
    23 март 2009
    Мислења:
    6.028
    Допаѓања:
    4.204
    ТИЕ !!! Големо фала брат:):):):)

На Rocker05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ScarfaceMkd

ScarfaceMkd

Член од:
    4 декември 2008
    Мислења:
    403
    Допаѓања:
    15
    Има ли некој искуство со пазарење од bike-components.de или bike-discount.de. Колку царина и данок да очекувам, на пример за седиште, плочки и уште некој ситници. Се во вкупна вредност од околу 150 евра

10. Martinmkd

Martinmkd Roadie

Член од:
    20 мај 2009
    Мислења:
    293
    Допаѓања:
    405
    На таа сума +5% царина, а на тој збир +18% ДДВ. Ако ти праќаат преку DHL, тие мршојадци и нивното претставништво во МК ќе ти наплатат и лежарина и услуга за царинење.

Подобро ти е да ги исцепкаш пратките, да порачуваш до максимум вредност од 45 евра. До 23 евра пратката не подлежи на давачки. Од 23 до 45 евра подлежи само на 5% царински давачки, а над 45 евра и царински давачки и 18% ДДВ.

На Bubache, Rocker05 и ScarfaceMkd им се допаѓа ова.
  11. DACIA

DACIA

Член од:
    3 март 2013
    Мислења:
    271
    Допаѓања:
    314
    дечки мислење ве молам. Точаков почна да ми префрла најверојатно од напред.
    Под тоа "префрлање" се мисли едноставно синџиров скока, и се изместува да знае и да излези од запците. Ова ми го прај само со втората ѕвезда напред. Подмачкан е се. А на угорнина или кога ќе напнам со втората ѕвезда? Имам големи шанси да се отепам..........да паднам од точак
    Истрошен погон?

12. acereal

acereal

Член од:
    5 јануари 2012
    Мислења:
    9.073
    Допаѓања:
    4.764
    најверојатно истрошен погон т.е запците на втората ѕвезда

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

13. ScarfaceMkd

ScarfaceMkd

Член од:
    4 декември 2008
    Мислења:
    403
    Допаѓања:
    15
    Само седиштето е 100 евра така да неможам да ги поделам. И плус 15 евра е испорака по пратка. Не е проблем да се плати царина и данок само не сакам овие од ДХЛ да ме заколат

На Martinmkd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Martinmkd

Martinmkd Roadie

Член од:
    20 мај 2009
    Мислења:
    293
    Допаѓања:
    405
    Истрошен запчаник, како што ти напоменаа веќе. Провери си го и ланецот, ако не си го сменил долго време/никогаш.

Ич не ми текна на поштарината, извини. Пишувај им мејлови, ово оно, информирај се по која пошта ќе праќаат. Побарај го седиштето и на ebay.de, можда ќе ти се посреќи и ќе го најдеш како што успеав јас да си го најдам моето.

На ScarfaceMkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. A62

A62

Член од:
    15 септември 2016
    Мислења:
    17
    Допаѓања:
    1
    Ако ти е за репер моево искиство пробај. Јас имав пратка од али преку ДХЛ, 250 евра со се шишинг,ДХЛ ми зема 1000ден а сам си го царинев лежарина не ми наплатија. Испораката ми стигна во четврток, а јас цела работа ја завршив во понеделник

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Сподели преку: