Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. acereal

  acereal

  Член од:
  5 јануари 2012
  Мислења:
  9.073
  Допаѓања:
  4.764
  тоа што ти рекле да се пушташ од водно е чиста глупост плочките со тек на време ќе си налегнат на дискот т.е за недела или две иначе тоа стружењето немај гајле тоа е дур налегнат после нема да осеќаш ништо вози го недела две па однеси го на сервис кај што го купи за да ти стегнат све .

  Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
   
 2. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  Каде си го купил велосипедот?
   
 3. vladika

  vladika

  Член од:
  3 мај 2018
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  1
  od bike market inace se raboti za Scott
   
 4. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  Врати се во продавница и демонстрирај им го тоа што го гледаш, слушаш и осеќаш. Со велосипедот си купил и гаранција за истиот, така што ако има проблем, истиот треба да е решен за време на гарантниот рок. Недоволна моќ на кочење е доста сериозен безбедносен проблем.
   
  На Rocker05 и Dovahkin им се допаѓа ова.
 5. vladika

  vladika

  Член од:
  3 мај 2018
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  1
  Ке почекам уште ден два за да ги поминам првите 200 км за да го однесам на сервис. Малце ми е чудно тоа, затоа што се работи за точак од 900 евра. Со доста солидна опрема на него
   
  На Martinmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vori

  Vori

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  6.028
  Допаѓања:
  4.204
  Имаше една македонска веб страна,каде по свој избор си бираше изглед на точак,боја,тркала итн и ти го прават рачно по твое.Ги барам точно кои беа дечките (фирмата).Ако знаете отприлика за кого,споделете инфо.Фала
   
 7. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  69
  http://skopjefixie.com/
   
  На Bubache и Vori им се допаѓа ова.
 8. Vori

  Vori

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  6.028
  Допаѓања:
  4.204
  ТИЕ !!! Големо фала брат:):):):)
   
  На Rocker05 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ScarfaceMkd

  ScarfaceMkd

  Член од:
  4 декември 2008
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  15
  Има ли некој искуство со пазарење од bike-components.de или bike-discount.de. Колку царина и данок да очекувам, на пример за седиште, плочки и уште некој ситници. Се во вкупна вредност од околу 150 евра
   
 10. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  На таа сума +5% царина, а на тој збир +18% ДДВ. Ако ти праќаат преку DHL, тие мршојадци и нивното претставништво во МК ќе ти наплатат и лежарина и услуга за царинење.

  Подобро ти е да ги исцепкаш пратките, да порачуваш до максимум вредност од 45 евра. До 23 евра пратката не подлежи на давачки. Од 23 до 45 евра подлежи само на 5% царински давачки, а над 45 евра и царински давачки и 18% ДДВ.
   
  На Bubache, Rocker05 и ScarfaceMkd им се допаѓа ова.
 11. DACIA

  DACIA

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  271
  Допаѓања:
  314
  дечки мислење ве молам. Точаков почна да ми префрла најверојатно од напред.
  Под тоа "префрлање" се мисли едноставно синџиров скока, и се изместува да знае и да излези од запците. Ова ми го прај само со втората ѕвезда напред. Подмачкан е се. А на угорнина или кога ќе напнам со втората ѕвезда? Имам големи шанси да се отепам..........да паднам од точак
  Истрошен погон?
   
 12. acereal

  acereal

  Член од:
  5 јануари 2012
  Мислења:
  9.073
  Допаѓања:
  4.764
  најверојатно истрошен погон т.е запците на втората ѕвезда

  Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
   
 13. ScarfaceMkd

  ScarfaceMkd

  Член од:
  4 декември 2008
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  15
  Само седиштето е 100 евра така да неможам да ги поделам. И плус 15 евра е испорака по пратка. Не е проблем да се плати царина и данок само не сакам овие од ДХЛ да ме заколат
   
  На Martinmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  Истрошен запчаник, како што ти напоменаа веќе. Провери си го и ланецот, ако не си го сменил долго време/никогаш.

  Ич не ми текна на поштарината, извини. Пишувај им мејлови, ово оно, информирај се по која пошта ќе праќаат. Побарај го седиштето и на ebay.de, можда ќе ти се посреќи и ќе го најдеш како што успеав јас да си го најдам моето.
   
  На ScarfaceMkd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. A62

  A62

  Член од:
  15 септември 2016
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  Ако ти е за репер моево искиство пробај. Јас имав пратка од али преку ДХЛ, 250 евра со се шишинг,ДХЛ ми зема 1000ден а сам си го царинев лежарина не ми наплатија. Испораката ми стигна во четврток, а јас цела работа ја завршив во понеделник

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   

Сподели преку: