Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.314
  Допаѓања:
  1.763
  Марков манастир.
   
  На kelaj му/ѝ се допаѓа ова.
 2. milco69

  milco69

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  4
  Само пази кај Батинци зошто син ми и негов другар на враќање од Марков манастир еден дечко возејќи во спротивна лента ќе ги изгазеше...
   
 3. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  77
  А Источна Македонија да не знаеш рути?
   
 4. SalBajzer

  SalBajzer

  Член од:
  15 јануари 2009
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  9
  Koj del od istokot?

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 5. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  77
  Крива Паланка,Берово, Пробиштип.
   
 6. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.314
  Допаѓања:
  1.763
  Среќа што немам камера да ги документирам возењата натаму. Секое одење кон тие предели мора да поминеш од таму. Козјак, Марков, Цветово и нагоре земјените тури поминуваат тука. Секое одење е буквално преживување. Борба за секој сантиметар од коловозот најчесто со надрканите камионџии од каменоломот и исфрустрираните гастербајтери од Батинци.
   
  На Ilumious, Bubache и Martinmkd им се допаѓа ова.
 7. Khds

  Khds

  Член од:
  4 октомври 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Zdravo, sakam da kupam MTB, odbrav eden koj mi odgovara za cenata. No se dvoumam dali goleminata na velosipedot mi e tocna, jas sum visok 172 cm.
  Velosipedot e so ram MTB (43.5 cm) odnosno 17 inci. Na oficijalnata strana na firmata Kross gi pisuva specifikaciite okolu goleminite na velosipedistot vo odnos na goleminata na MTB ramot.
  Spored nivnite specifikacii ovoj velospied odgovara na mojata visina.

  Koga go probav velosipedot pravilno ja namestiv visinata na sedisteto, no mi bese nekako cudna pozicijata na racete, rackite kako da mi bea niski, kako da sum mnogu navednat (dali e toa od prethodna navika od drug velosiped deka treba da se povisoki, ili ne treba ili treba taka - ne znam, mozebi stemot e dolg i ne e za mene ili mozebi treba stemot da ne e pod prav agol pa mozebi zatoa takvo custvo dobivam).

  Pa bi sakal da slusnam nekoj sovet,
  Edni mi velat ako vozam podolgo ne poramen pat nema da bide toa toa, ke se zamoruvam, nema da mi bide lesno, nema da e prilagodno vozenjeto ednostavno nema da bide toa toa. A za spustanje po nadolnini nema da ima problem. Drugi velat deka ke mi odgovara ovoj velosiped.

  Eve slika od velosipedot koj sto sakam da go kupam, i od prethodniot velosiped (mozebi na nego postavenosta na visinata na rackite e pogresna pa jas taka sum se naviknal i taka sum ocekuval da bide? Ili?) kako i od proporciite za visinite propisani od firmata na kross.

  Ako moze nekoj sovet okolu ova moe dvoumenje so postavenosta na racete i rackite, dali moeto ocekuvanje za tie da se povisoki( iako od taa pozicija poveke ne mozese da se krenat) dali toa taka treba, dali ke imam problem za vozenje na podolgi i poramni pateki, dali velosipedot odgovara na mojata visina?


  image.jpg 20171004_010118.png 20171004_000746-01.jpeg
   

  Прикачени податотеки:

  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  34
  прашањето е одлично, ме интересира и мене, чекаме одговор
   
 9. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.314
  Допаѓања:
  1.763
  Да. Нема што да се двоумиш. Така треба да биде, таман е велосипедот за тебе.
   
 10. Khds

  Khds

  Член од:
  4 октомври 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Blagodaram za odgovorot.
   
 11. vivakastro

  vivakastro

  Член од:
  15 март 2013
  Мислења:
  900
  Допаѓања:
  566
  знае некој чии се овие Viper велосипеди што ги продаваат велосипеди.мк
  Не дека ќе купувам, туку влеговме во муабет со еден комшија. Имале карбон велосипеди за 800-850 евра но барав на интернет и не најдов некој да произведува од таа марка.
   
 12. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.314
  Допаѓања:
  1.763
  Филипински се. Нема мислам кај нас Viper carbon, имаат еден Depro road bike carbon со шимано 105 опрема го продаваат веќе некое време, тој е кинески. Продаваат и Ideal, Polar и некои други брендови.
   
  На vivakastro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. D_T

  D_T Чорбаџи Димко

  Член од:
  8 март 2009
  Мислења:
  1.973
  Допаѓања:
  1.483
  Ајде некој патилец и подобро упатен да каже решение за трнење на дланки. :unsure:
  Честопати кога возам го имам тој проблем после само извозени 10-тина км. Чувствувам дека цел притисок од возењето паѓа само на рацете а претежно возам асфалт, на рамен терен или терен со мали/средни елевации. Мислев првично дека воланот ми е мал па го сменив, од 600мм преминав на 740. Стемот е 10цм а седлото за неколку степени наведнато надоле, нели, поради поудобна вожња и простата. За мојата висина (187цм) во "теорија" ми одговара големината на рамот на велосипедот што го имам. Се работи за 26R MTB 52цм ... е сеа, top tube е 55цм(мислам дека можеби тука лежи проблемот) зошто кога ќе се истегнам убаво во аеродинамична позиција, минимум уште +-10 цм понапред може да е воланот.
  Можеби и инерцијата од накосеното седиште ме влечи нанапред, незнам....
  Менување со нов велосипед или алтернатива нешто со стем со регулација на агол, рогчиња за воланот или нешто слично?!
   
 14. ficdogg

  ficdogg 221b

  Член од:
  29 септември 2008
  Мислења:
  1.041
  Допаѓања:
  617
  Кој те лажел со седиштето надолу да го наведнеш, стриктно хоризонтално инаку баш тоа што ти се случува ќе ти се случи. Оденаш газот ти е за украс и сета тежина ти е на рацете и рамењата. Почни со седиштето хоризонтално да го наместиш, ако сеуште имаш проблем, дигни целиот волан за некој сантим нагоре, да не си многу наведнат. Ако и после ова сеуште имаш проблем, можно е големината или геометријата да не ти одговара.
   
  На D_T му/ѝ се допаѓа ова.
 15. D_T

  D_T Чорбаџи Димко

  Член од:
  8 март 2009
  Мислења:
  1.973
  Допаѓања:
  1.483

  :pos::pos:
  Ќе пробам со седиштето да видам дали има разлика.
  А за ова регулацијата нагоре - мислиш со додатни спејсери за хед сет или стем со аголна ротација?!
   
  На ficdogg му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: