Општи вело муабети, прашања, совети

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Купувам алуминумски штем 31,8мм за планински точак :) доколку на некој му се наоѓа нека ме контактира по ПП.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Сигурен си дека не е спешалајзд? Пошто изгледот не ми е битен.
 
Член од
18 февруари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
5
сакам да си купам некој подобар алуминиумски точак.Буџетот ми е до 250-300 евра.Ги гледав новиве велосипеди,но све се мутави за таа цена,па поради тоа мислите ги насочив кон половен.

Дали можам да најдам половен поквалитетен или пак да одам на нов.Сакам да биде со дискови,бидејќи овие со обични кочници ми се веќе надвор од мода.Дали можам да најдам за оваа цена со дискови или не.

Прилично мислев дека се евтини овие со дискови бидејќи на хамачи страната ги гледав по 10000 денари,па толку и пари бев спремил.Дури отпосле видов дека убавиве чинеле 8-900 евра.

Ги гледав оние во хамачи што се по 10000 денари,но откако еден купувач пред мене го донесе велосипедот со скршена рамка по само 1 месец откако го купил,настана расправија помеѓу купувачот и газдата по што си го фатив патот под ноги и си заминав.
Малку фалеше да земам,но среќа човеков дојде со скршениов точак и се спасив.

Ќе ве замолам да ми помогнете во изборот.Тотално сум лаик во овие работи.Другариве во мало гледам купиле па чисто и јас сакам да си земам едно за проба,па ако имам кондиција и некојпат да отидам до водно и скопска црна гора.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
сакам да си купам некој подобар алуминиумски точак.Буџетот ми е до 250-300 евра.Ги гледав новиве велосипеди,но све се мутави за таа цена,па поради тоа мислите ги насочив кон половен.

Дали можам да најдам половен поквалитетен или пак да одам на нов.Сакам да биде со дискови,бидејќи овие со обични кочници ми се веќе надвор од мода.Дали можам да најдам за оваа цена со дискови или не.

Прилично мислев дека се евтини овие со дискови бидејќи на хамачи страната ги гледав по 10000 денари,па толку и пари бев спремил.Дури отпосле видов дека убавиве чинеле 8-900 евра.

Ги гледав оние во хамачи што се по 10000 денари,но откако еден купувач пред мене го донесе велосипедот со скршена рамка по само 1 месец откако го купил,настана расправија помеѓу купувачот и газдата по што си го фатив патот под ноги и си заминав.
Малку фалеше да земам,но среќа човеков дојде со скршениов точак и се спасив.

Ќе ве замолам да ми помогнете во изборот.Тотално сум лаик во овие работи.Другариве во мало гледам купиле па чисто и јас сакам да си земам едно за проба,па ако имам кондиција и некојпат да отидам до водно и скопска црна гора.
Многу добар избор, за тие пари повеќе ќе добиеш со половен, нов за тие пари најосновна опрема можеш да земеш...

прати ја групава, ако ти фати око нешто, пиши тука на темава, или пиши ти дека купуаш бајк за 250-300 евра, ќе се понудат многу

имаш еден дечко на групава од куманово Мартин Стојанов, продава супер точаци, проверено
https://www.facebook.com/groups/201303700007544/
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Многу добар избор, за тие пари повеќе ќе добиеш со половен, нов за тие пари најосновна опрема можеш да земеш...

прати ја групава, ако ти фати око нешто, пиши тука на темава, или пиши ти дека купуаш бајк за 250-300 евра, ќе се понудат многу

имаш еден дечко на групава од куманово Мартин Стојанов, продава супер точаци, проверено
https://www.facebook.com/groups/201303700007544/
Sporty sale на FB е катастрофа, за разлика од порано. Почна да се продава секакво ѓубре од по дома. Сите бараат замена за смешни ствари или попуст под цена - читај да го земе без пари. Сепак се начекуваат убави работи, но тоа е реткост.
Исто така има многу точаци со сомнително потекло, "донесени" од странство. И неколку луѓе кои ги продаваат кај нас.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
сакам да си купам некој подобар алуминиумски точак.Буџетот ми е до 250-300 евра.Ги гледав новиве велосипеди,но све се мутави за таа цена,па поради тоа мислите ги насочив кон половен.

Дали можам да најдам половен поквалитетен или пак да одам на нов.Сакам да биде со дискови,бидејќи овие со обични кочници ми се веќе надвор од мода.Дали можам да најдам за оваа цена со дискови или не.

Прилично мислев дека се евтини овие со дискови бидејќи на хамачи страната ги гледав по 10000 денари,па толку и пари бев спремил.Дури отпосле видов дека убавиве чинеле 8-900 евра.

Ги гледав оние во хамачи што се по 10000 денари,но откако еден купувач пред мене го донесе велосипедот со скршена рамка по само 1 месец откако го купил,настана расправија помеѓу купувачот и газдата по што си го фатив патот под ноги и си заминав.
Малку фалеше да земам,но среќа човеков дојде со скршениов точак и се спасив.

Ќе ве замолам да ми помогнете во изборот.Тотално сум лаик во овие работи.Другариве во мало гледам купиле па чисто и јас сакам да си земам едно за проба,па ако имам кондиција и некојпат да отидам до водно и скопска црна гора.
Па половен е подобриот избор во случајов.Всушност и секојпат е подобар се разбира ако цената е реална.
Бидејќи напомена од 250-300 евра верувам дека овие 300 ги немаш до крај собрано,туку си поблиску повеќе до 250 нели. :)

Инаку ова е моментално што го има на огласи за таа цена

1.Ова е некој си Скот,иако и не ми изгледа баш за скот или пак е премногу стар.:(

Како и да е реално е пред умирање.Од слики делува многу лошо:notworthy:

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1340802


2.Cross веројатно се мисли на бугарскиве
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1346457

Овде уште без да го видам ти кажувам дека кочниците се за менување(плукни ме ако не е така)Хајес и саглам кочници не одат во едно.

Кире не ги прави,така да никогаш нема да се вратат во живот.Друг некој ретко и да знае да средува кај нас хидраулика,а хајес особено па ич
Веројатно и при повик човекот ќе ти го каже делумно истото.Сепак вреди за парите ако е друго се во ред.Ќе му се стави авид бб5 или бб7 и ќе биде ок.

3.Schwinn Убав велосипед,но напред немаш за заклучување и немаш дискови.Инаку велосипедот е стварно убав

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1354997


4.Gary Fischer.Убав велосипед но повторно без дискови.Добро и малку старички делови,али култ модел.(y)

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1353427

5.Focus LTD Ако е амортизерот напред добар,ова е убедливо најдобра понуда на пазарот.Тешко дека и во сред зима ќе се најде нешто вакво.(y)
Aморитезерот е со lockout,всушност од сите тука наведени ако не се лажам само овој е таков.Oценка на мтбр.цом аxel имаше 8.5 од 10.Највисоки оценки доби за издржливост и одржување.

На слики пак ми изгледа доста сочувано.Гледам тркалата и гумите се исти што значи дека не е склапано од повеќе велосипеди.
Она што не ми се допаѓа е делумно слабиот пренос напред,но во иднина ќе си подсобереш 30-50 евра и ќе му се стави деоре пренос со што точакот ќе биде авион.Јави си се и прашај си за цена.Ако оди и надоле од 16000 ден.уште сега може да си ставиш пренос и да ти биде со врвни делови за џабе цена.Што би рекол пријателот.Ќе возиш голф 6 ка по цена на голф 3ка

Кочниците се механика,не можам да видам која марка,но која и да се точакот е без пари.Механиката и е полесна за поправање па за почетници е подобар избор.Всушност за сите кои незнаеме да сервисираме е подобро.
Сепак амортизерот е она на што треба највеќе да внимаваш.Ако е тој добар и 16000 денари е џабе понуда,а се што оди надоле ти е веќе лотарија

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1346171


6.GT Aggresor. ako e тој што го знам,утепан е од возење.Незнам за амортизерот,но мислам дека нема lockout.Град Битола.рачунај 700-800 пат. и ако нечини отидоа парите во бунар.:mad:

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1355012
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
:)Кире не ги прави,така да никогаш нема да се вратат во живот.Друг некој ретко и да знае да средува кај нас хидраулика.(y)
Она што не ми се допаѓа е делумно слабиот пренос напред,но во иднина ќе си подсобереш 30-50 евра и ќе му се стави деоре пренос со што точакот ќе биде авион.
Се сложувам, само овие две работи што ги спомна ми бодат очи. Каде ќе најде Деоре пренос за 30-50 ЕУР ?? Освен некој половен, што ќе му трае една сезона и пак ќе бара нов. Нов Деоре е без малку 100 ЕУР.
Инаку, Љубе од Бајкмаркет е одличен мајстор за хидро кочници. Кој бил, знае.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Дуќани со добри цени низ Скопје за дрес, шорцеви, грипови, педали, разни тракатанци?

Ваши искуства или барем места шо знаете дека фураат високи цени и не вреди ни да се иде таму. Аутдор.мк имам слушнато дека углавно пумпаат цени многу и имаат неквалитетна роба.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Се сложувам, само овие две работи што ги спомна ми бодат очи. Каде ќе најде Деоре пренос за 30-50 ЕУР ?? Освен некој половен, што ќе му трае една сезона и пак ќе бара нов. Нов Деоре е без малку 100 ЕУР.
Инаку, Љубе од Бајкмаркет е одличен мајстор за хидро кочници. Кој бил, знае.
Половен малку возен толку се движи,особено тие што не се холовтек!И ако не е многу утепано претходно Деорето не би требало да трае година!
Напротив векот е многу поголем.
Сигурно ќе се вози многу повеќе,но се зависи каков ќе се најде.
А нов може и да начека за околу 60-70 евра на попуст.
Инаку редовна цена е да тука некаде,но како што велам се начекува

Незнам за љубе,но на други места особено во проспорт врска си немаат од животот за оправки.[DOUBLEPOST=1410223397][/DOUBLEPOST]
А овој да го видиш за 15000?
Опремава е тиња!Освен рамката која си вреди,веројатно се друго е делумно истрошено.Се зависи како се возел,но алтусот толку си трае особено ако се запне појако.Ако е возен малку некако и не е лоша цената.Во спротивно не вреди.Едноставно во иднина повеќе ќе чини надградбата отколку цел точак.Во денешно време добар точак и 21 брзина не иде едно со друго.На тетка ми максот има 3х8,а ова 3х7.
Во ова едноставно не вреди да се инвестира.За да се направи 3х8 што е некој си минимум за вожња треба 70 па ако не и повеќе евра.Нови Шалтери,нов ланец,нов запчаник и ако уште нешто испадне јбг

Веројатно и продавачот го сфатил тоа па гледа да се отараси.
[DOUBLEPOST=1410223735][/DOUBLEPOST]
Дуќани со добри цени низ Скопје за дрес, шорцеви, грипови, педали, разни тракатанци?

Ваши искуства или барем места шо знаете дека фураат високи цени и не вреди ни да се иде таму. Аутдор.мк имам слушнато дека углавно пумпаат цени многу и имаат неквалитетна роба.
Јас па напротив мислам дека оутдоор ја има една од поквалитетната роба кај нас.;)
Можеби им е малку напумпана цената,но затоа пак дозволуваат ценкање,без притоа да ја зимаат пушката како повеќето кај нас и да те измаваат од дуќан.:confused:

Инаку за поевтина опрема и интересни цени провери си кај Пеџа во треска спорт.Јас од таму имам земено ветровка и кацига Форсе и сум доста задоволен.Цената ми беше некако најреална.
Има и добри внатрешни гуми Hutchison кои не сум ги сретнал на друго место по нашиве продавници а се доста квалитетни гуми.Ретко кога одам таму,а да не испаднам со нешто купено
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Половен малку возен толку се движи,особено тие што не се холовтек!И ако не е многу утепано претходно Деорето не би требало да трае година!
Напротив векот е многу поголем.
Сигурно ќе се вози многу повеќе,но се зависи каков ќе се најде.
А нов може и да начека за околу 60-70 евра на попуст.
Инаку редовна цена е да тука некаде,но како што велам се начекува

Незнам за љубе,но на други места особено во проспорт врска си немаат од животот за оправки.
Добро ако зборуваш за половен, да, толку се движат отприлика. Мене лично ми нема логика да менувам дотраен дел за половен. Што знам, ново си е ново и знаеш дека нема да те боли глава неколку години.
За Проспорт не ми кажувај, сум имал доживувања со нив порано, единствен кој беше прав мајстор таму, тоа беше Марко. За жал, веќе некое време не е таму.[DOUBLEPOST=1410244465][/DOUBLEPOST]
Дуќани со добри цени низ Скопје за дрес, шорцеви, грипови, педали, разни тракатанци?

Ваши искуства или барем места шо знаете дека фураат високи цени и не вреди ни да се иде таму. Аутдор.мк имам слушнато дека углавно пумпаат цени многу и имаат неквалитетна роба.
За дресови и шорцеви види во Вучко, имаа за 1.200 ден. за парче, мислам Scott беа . Грипови и педали, ако сакаш поквалитетни, барај во Пробајк и Проспорт.
За Аутдор, не знам за цените, но дека имаат неквалитетна роба не е точно. И не слушај се што ќе ти кажат, најубаво оди и увери се сам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom