Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
13 август 2008
Мислења
151
Поени од реакции
15
Дали знае некој кое е најдоброто место/продавница каде што може да најдам квалитетен половен road bike. По нашиве продавници ги носат само најновите модели, но истите се доста скапи.

P.S. Оваа теме ми изгледа дека е најактивна во однос на велосипедизам. Ако некој мисли дека е подобро да прашам во друга тема слободно нека сугерира каде.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.911
Поени од реакции
1.677
Дали знае некој кое е најдоброто место/продавница каде што може да најдам квалитетен половен road bike. По нашиве продавници ги носат само најновите модели, но истите се доста скапи.

P.S. Оваа теме ми изгледа дека е најактивна во однос на велосипедизам. Ако некој мисли дека е подобро да прашам во друга тема слободно нека сугерира каде.
Тука, ако начекаш нешто.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Некој да ми каже колку пари е осовина на педали? треба да ја сменам...
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Може да ми кажете колку пари е осовина на педали? не е за скап точак.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.740
Поени од реакции
2.533
Може да ми кажете колку пари е осовина на педали? не е за скап точак.
Претпоставувам збориш за централна осовина, солиден квалитет на таква осовина ти е 800-1200 денари (дури може да речам и одличен квалитет).

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
26
Колку и од каде да земам тркало го искривив па да го менјам,у кјуб немаат на лагер 29ка е иначе
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.911
Поени од реакции
1.677
Колку и од каде да земам тркало го искривив па да го менјам,у кјуб немаат на лагер 29ка е иначе
Барај по другиве продавници, минимум да биде Alex rims, доколку сакаш поквалитетни ќе бараш Mavic. За жици, се знае, DT Swiss. Пробај во Бајкстоп, би требало да имаат.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.308
Нарачувал некој од алиекспрес во скоро време дресови, да прашам за големината, да не ја утнам?
Зависи од продавачаот, најчесто ги пишува димензиите во см. на ракавите, торзото и можеш да измериш на стариот дрес и да видиш која димензија ќе ти одговара.
Често пишува за која висина одговара и димензијата на дресот.
Пример јас носам големина L, но дресот што го зедов од таму беше со димензија XL откако претходно измерив и видов дека дрес со големина L би ми бил мал.
Инаку од денеска до четврток имаш попуст на спортска опрема на али, па можеш да си испазариш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.116
Поени од реакции
2.846
Какви се тие Hyper гуми? Дали се добри за возење? (воглавном по кеј)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Дали некој продава држач за велосипеди за на автомобил?
 
C

cige

Гостин
Orce orka на фејсбук ќе го најдеш!Имаше многу велосипеди пред 1 недела на спорти сале.Јас имам земено уште пред 2 години од кај него.


Секоја чест за клиповиве.Навистина се супер.Со што се снимани?Go pro или некоја друга
https://www.facebook.com/orce.velickovski.5/photos

Овој ли е тој?[DOUBLEPOST=1403827050][/DOUBLEPOST]
Да тој е циганот.
Бев до шутка да ги видам точаците и што да видиш. Точаците се солидни ама кој го советувал да ги опне тие цени алал да му е.
Скапаници “обични“ велосипеди им бара 150-200 евра а овие посолидниве како му текне 600-700-800...
За еден роуд бајк (стара љубов :) ) прашав онака која цена е и ми истреска 10 000 (дест илјади) евра :facepalm:
НенормалАн. :LOL:
А богами непријатно се изненадив и на бувљак пазарот. Прашувам за едни педали (стари прастари) ми вика тој 20 евра, еден заден менувач 25 евра и ја му викам абе поскап си од нови да ги земам од продавница. Тој мртов ладен „иди во продавница“
Да ве прашам бе бајкери вие ли им ги пуните главите кое колку чини по продавници па овие да лупаат вакви цени?
Оној од шутка со точаците си кажа дека незнае да вози точак (а богами и накај 200 кила е :) ) а беше солидно информиран за деловите и отприлика колку чинат нови. Ако стварно некој купува половни делови и велосипеди со сомнително потекло по тие цени алал да му е. :tapp:
А за тој во Ѓорче имаш некоја информација?[DOUBLEPOST=1403827348][/DOUBLEPOST]
Имам една идеја на која се сетив.Да направиме едно резиме и дискусија на велосипедите кои се нудат на пазар3 и другиве огласи.На оваа идеја дојдов откако видов дека има многу луѓе на форумов кои би сакале да купат квалитетен велосипед за возење,но не се во можност да дадат многу пари.Имам предлог во темава да ги разгледуваме понудите,како на нови така и на половни велосипеди кои се нудат на пазарот.Поучен од луѓето кои се неупатени и кои ги дерат со пари за точаци со слаби(неквалитетни) делови сметам дека предлогов ќе биде супер.Со ова мислам дека ќе помогнеме некоја особа која е во план да земе велосипед,истата да земе најдобар велосипед за своите пари.Значи тука можете да давате предлози за добри велосипеди кои сте ги виделе по продавнициве низ македонија,како и користени кои се нудат и ваше мислење за истите.ИСто така тука може да договараме и тури за возење низ Македонија.

П.С Имам голема желба темава за велосипеди да оживее и да повикаме и стекнеме поголемо пријателство меѓу нас(возачите)

еве еден предлог од мене колку да ја започнеме некако дискусијава.
Значи велосипедот не е мој,туку ова е само мој предлог за еден од подобрите половни велосипеди кои ги имам видено како стари се нудат на оглас кај нас.

Код:
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=3tmZQVd+yY4=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/Qv0QZS5qruOTvfY%20jIBBUbucDNc007ye9U7NBmlMQNjZ0DphIEQib4m1%20yuTuNBNNGEhpRbChx1JUWS7amGVBf


Ајде малку да подискутираме за велосипедов.
Според мене велосипедов е опремен со доста добра опрема:
прво:како што можам да забележам станува збор за заден Deore Xt менувач кој е добро сочуван(коментирам гледајќи ги сликите,се разбира)Мана е тоа што овој менувач е стар веќе две генерации,другата опрема е деоре во комбинација со LX.Гледајќи ги сликите можам да најдам забелешка на вилушката(амортизерот) кој е прилично стар и дотраен.
П.С велосипедот на оглас се нуди постојано веќе подолго време,за што сметам дека најверојатно е висока цената.Можеби и цената е добра но друг фактор е причината.Ме интересира дали некој се јавил кај типов и ја знае цената на велосипедов и дали истиот има некакви мани.Ако некој знае нешто ќе го замолам да сподели со нас.Еве еден мала помош од мене како искусен по овие работи:icon_lol:

Другите денови ќе се обидам да најдам и препорачам други велосипеди,се со цел да развиеме поголема дискусија во врска со велосипедиве.

п.с се разбира доколку некаде видите нешто интересно на оглас или во продавници може слободно да го споделите овде па заедно ќе дискутираме за истиот производ т.е дали тој е добар дали вреди за парите итн.
Препорачај ми некој што продава добри половни точаци
 
Последно уредено од модератор:
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Да се пофалам и јас се подновив :) IMG_20140624_170833.jpg
Барам добра душа жител на центар да ми земе субвенции частам скара :p
 
На врв Bottom