Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Јас ги следам скоро сите трки што се во склоп на Светската турнеја, каде околу 28 трки, а Џиро се разбира дека не се пропушта :)
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Дали за влез во грција со велосипед задолжителна е некоја опрема , документ ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.765
Дали за влез во грција со велосипед задолжителна е некоја опрема , документ ?
И мене ме интересира ова, ама повеќе од аспект на враќањето назад... да не прават некој филм за плаќање данок како за увезување точак. Да, знам дека може да се пријави точакот на излез... ама знам и за многу ситуации (за техничка роба како лаптоп или фотоапарат) каде цариниците ти викаат „не бе, не ти треба тоа„ за потоа на враќање да наплатат царина. Плус како би го завеле точак, не е дека има сериски број на „шасија„ или лично... ? :)

Какви се конкретните искуства, прават проблеми на граница за вакви работи?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
И мене ме интересира ова, ама повеќе од аспект на враќањето назад... да не прават некој филм за плаќање данок како за увезување точак. Да, знам дека може да се пријави точакот на излез... ама знам и за многу ситуации (за техничка роба како лаптоп или фотоапарат) каде цариниците ти викаат „не бе, не ти треба тоа„ за потоа на враќање да наплатат царина. Плус како би го завеле точак, не е дека има сериски број на „шасија„ или лично... ? :)

Какви се конкретните искуства, прават проблеми на граница за вакви работи?
Имаат велосипедите сериски број . Најдобро е да го пријавиш на излез без разлика што ти викаат цариниците.тоа ти е уствари единствен документ дека си го носел со тебе.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Ако сакаш да возиш за Грција со точак сигурно ти кажувам не прават, освен ептен чурук ако ти се најде некој ама не верувам.
Е сега ако прашуваш за внесување на точак во држава и излез, незнам. :)
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Едно руки прашање, почна да крцка средната осовина, ко да гребе негде али тоа се слуша само кога педалите се вертикално. Што да превземам? :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.765
Нека каже некој поискусен, а мене вака лаички ми личи како да е разлабавен тој големиот навој за педаљите (пред некој месец ми се деси мене). Ако е многу разлабавен, ќе можеш и со раце да го завртиш (чисто за дијагноза). Ако е во тоа проблемот, ќе ти треба голем клуч, за да го стегнеш.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
каде може да се најде ваков алат за одвртување на преносот или има и некоа техника без вакво делче да се извади преносот
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Едно руки прашање, почна да крцка средната осовина, ко да гребе негде али тоа се слуша само кога педалите се вертикално. Што да превземам? :)
Прво убаво види дали е до осовината, алуминиумот знае да пренесува звук. Мене ми се случи еднаш, дури и ја сменив средната, за на крај да испадне дека колчето од седиштето ми крцкало при вртење на педалите. Едно подмачкување и толку беше од звукот.[DOUBLEPOST=1400443989][/DOUBLEPOST]
каде може да се најде ваков алат за одвртување на преносот или има и некоа техника без вакво делче да се извади преносот
Побарај во Unior, тие произведуваат алат за велосипеди.
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
каде може да се најде ваков алат за одвртување на преносот или има и некоа техника без вакво делче да се извади преносот
Имаш во бајскстоп од униор две во едно!И за холовтек и за преносот.Само да ти напоменам дека прилично е скапичко али квалитет јбг.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Имаш во бајскстоп од униор две во едно!И за холовтек и за преносот.Само да ти напоменам дека прилично е скапичко али квалитет јбг.
Дефинитивно и јас треба да си купам вакво нешто, за холоутек. Ќе врши работа. :)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Дечки кај можат да се најдат лепенки, стикери и тие работи за на точак?
најдов нешто на google али слаба резолуција се
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дечки кај можат да се најдат лепенки, стикери и тие работи за на точак?
најдов нешто на google али слаба резолуција се
Или нарачај си од нет или од графичкиве студија, кај нас, да ти изработат. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom