Општи вело муабети, прашања, совети

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
комбинациja, само оф роад-от нема да е некаков екстремен, нешто како земjен пат за на викендица ке е. а ова геометрииве на рамка мн ме бунат шо треба да гледам таму во кратки црти? :) што е подобра геометриjата на specialized-от ?

ехеее ми го пуштиле во промоциjа
http://bikescenter.bg/cross-grx9-27-5-bg
овоj мислам да го земам, фрли му еден поглед ако можеш.
Е па нема да имаш проблеми тогаш. Инаку од геометријата на рамката зависат повеќе работи. Од неа зависи за што е наменет точакот, зависи стабилноста и управливоста, зависи совладувањето на препреки, брзината итн. За Specialized-от рековме дека е подобар избор затоа што се работи за супербренд, со долгогодишно искуство во производството на врвни велосипеди, што не може да се каже и за Cross кој е релативно нов бренд и слабо пробиен на пазарите. :)
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Е па нема да имаш проблеми тогаш. Инаку од геометријата на рамката зависат повеќе работи. Од неа зависи за што е наменет точакот, зависи стабилноста и управливоста, зависи совладувањето на препреки, брзината итн. За Specialized-от рековме дека е подобар избор затоа што се работи за супербренд, со долгогодишно искуство во производството на врвни велосипеди, што не може да се каже и за Cross кој е релативно нов бренд и слабо пробиен на пазарите. :)
мене ми е јасно дека е страшно подобар бренд од крос, ама и мн поскапи ми се (што е нормално). Први ми паднаа во очи ко не знаев како им се цените. Прво Јас деловиве ги поднаучив и по тоа се ориентирав за купување. Ама за рамкиве поим немам мн неможам многу да ги разликувам :) а еве пример ако возам планински офф роад по нормални и не премногу стрмни патеки (само возење без скокање) каква рамка треба да се гледа. Претпоставувам дека кога вие професионалниње бајкери кгоа купувете не ги мерите таму аглите и растојанија на оски на висини? Или точно обратното? :) извини што можеби глупави прашања поставувам, ама интересно ми е :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Абе не ги мерат таму ама ги гледаат на интернет стално ги објавуваат спецификациите на рамката.
Иначе еве јас имам рамка РАМ исто бугарски се, еден период беа мн популарни во Скопје, и сум доста задоволен. Плус имам мн добра опрема на него па не се жалам. Има трпено и мн возење офф роад во маврово и кај нас на водно е сеа кај мене ми е проблем што јас намерно земав малку помала рамка. Мојата ми е 16“ на 177цм висина. И на спуст стварно ми е полесно исто и за контролирање ми е полесен, ама на угорници или на рамно губам многу.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
мене ми е јасно дека е страшно подобар бренд од крос, ама и мн поскапи ми се (што е нормално). Први ми паднаа во очи ко не знаев како им се цените. Прво Јас деловиве ги поднаучив и по тоа се ориентирав за купување. Ама за рамкиве поим немам мн неможам многу да ги разликувам :) а еве пример ако возам планински офф роад по нормални и не премногу стрмни патеки (само возење без скокање) каква рамка треба да се гледа. Претпоставувам дека кога вие професионалниње бајкери кгоа купувете не ги мерите таму аглите и растојанија на оски на висини? Или точно обратното? :) извини што можеби глупави прашања поставувам, ама интересно ми е :)
Сега и ти, не мора до толку да му ја мислиш. Ти треба ХС рамка, баш како што има Cross-от. :)
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
110
Каде у Скопје се продаваат велосипеди, освен во Меркур( каде има мал избор)? и дали е добар овој 26'' max lady? фала однапред.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
11
Поени од реакции
1
Член од
21 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
110
Каде у Скопје се продаваат велосипеди, освен во Меркур( каде има мал избор)? и дали е добар овој 26'' max lady? фала однапред.
Читав до сега во темава, јас сум висока 1.75, така да 26'' нема да ми одговара така?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Читав до сега во темава, јас сум висока 1.75, така да 26'' нема да ми одговара така?
Нема врска големината на тркалата (26 инчи) со висината. Гледај рамот да ти одговара (има S, M, L, XL или 16, 17, 18, 20 големина на рамка). Не знам како е кај Мах точаците, дали има различни големини.
Јас би ти препорачал да ги баталиш Мах, не вредат за ништо, кинеска "направија". За џабе ќе си ги дадеш парите и ќе "скапеш" по сервиси. Подобро присобери уште некој денар плус и купи си нешто подобро.
Инаку продавници за добри точаци во СК се Prosport, Bikestop, Probike, Bike market.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Нема врска големината на тркалата (26 инчи) со висината. Гледај рамот да ти одговара (има S, M, L, XL или 16, 17, 18, 20 големина на рамка). Не знам како е кај Мах точаците, дали има различни големини.
Јас би ти препорачал да ги баталиш Мах, не вредат за ништо, кинеска "направија". За џабе ќе си ги дадеш парите и ќе "скапеш" по сервиси. Подобро присобери уште некој денар плус и купи си нешто подобро.
Инаку продавници за добри точаци во СК се Prosport, Bikestop, Probike, Bike market.
Друже ја привремено возам најобичен точак од 99евра(не ми се исплаќаше да купувам поскап ради тоа што знаев дека тука кај што сум ќе бидам само околу 1 година и не можам да го зимам со мене при селење) само на асфалт,дневно по некои 15ина км.скоро цела година ништо не се расипало,ни гума се нема дупнато и надвор стое на отворено цело време.иначе немаат сите или неќат сите да даваат 300+ евра за точак.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Друже ја привремено возам најобичен точак од 99евра(не ми се исплаќаше да купувам поскап ради тоа што знаев дека тука кај што сум ќе бидам само околу 1 година и не можам да го зимам со мене при селење) само на асфалт,дневно по некои 15ина км.скоро цела година ништо не се расипало,ни гума се нема дупнато и надвор стое на отворено цело време.иначе немаат сите или неќат сите да даваат 300+ евра за точак.
Ти си среќен човек, што да ти кажам ? :) Види, никого не терам со сила да плати 300 и повеќе ЕУР. Дури и 300 се малку. Мене ме иритира што сите сакаат добар точак за без пари. Е тоа не постои. Ти возиш по 15 км асфалт, некој вози 50 комбинирано. Затоа, залудни се споредбите. :)
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
110
Нема врска големината на тркалата (26 инчи) со висината. Гледај рамот да ти одговара (има S, M, L, XL или 16, 17, 18, 20 големина на рамка). Не знам како е кај Мах точаците, дали има различни големини.
Јас би ти препорачал да ги баталиш Мах, не вредат за ништо, кинеска "направија". За џабе ќе си ги дадеш парите и ќе "скапеш" по сервиси. Подобро присобери уште некој денар плус и купи си нешто подобро.
Инаку продавници за добри точаци во СК се Prosport, Bikestop, Probike, Bike market.
Фала на предлозите zocc, мене не ми треба професионален точак, ама како што кажа, не планирам ни да се влечкам по сервиси. секако дека квалитетен ми треба, ама моите намени за возење се ограничени (низ кеј, населба и сл.), така да и велосипед од 200 евра би ми завршил работа.
:)
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
а добро крос толку не ги бидува? :) ме инетерсира некој дали го има возено и пробано а не стереотипи дека се бугарски и нечинат? прашањето ми е дали меѓу 2 велосипеди од кој едниот е крос а другиот е некоја подобра марка со послаба опрема (како случајов погоре) зошто би го одбрал тој со послаба? што му е подоброто освен името? Прашувам оти за некој ден планирам да купам GRX 9, сепак барам совет од поискусни.
Поздрав
Друже јас имам Cross GRIP 924 :D 25 000 го купив пред година дена, го малтретирам по секаков терен до денеска не покажал некоја маана, а се надевам нема ни понатаму.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Друже јас имам Cross GRIP 924 :D 25 000 го купив пред година дена, го малтретирам по секаков терен до денеска не покажал некоја маана, а се надевам нема ни понатаму.
Никој не рече дека не чини точакот, далеку од тоа, само правевме споредба во однос на технологија т.е квалитетот и геометријата на рамките со супербренд како што е Specialized.
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, ако може да прашам за препорака на некој солиден велосипед до два-тринаесет илјади?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom