Општествени или природни науки?

Општествени или природни науки?


  • Вкупно гласачи
    63

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ме интересира, кои науки повеќе ве влечат? Општествените или природните?

Тие што сте во училиште, кои предмети полесно ги учите? Предметите како: Историја, Филозофија, Социологија или предметите како: Физика, Математика, Биологија?

Тие што запишале факултет, на каков факултет сте, изучувате природни или општествени науки? И зашто?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Општествени-природните науки од никогаш не ме влечеле(освен биологија по малку)а и не ги разбирав многу.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Учам факултет со природни науки иако подобро ми идат општествени. I chose the hard way...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
природни...иако и општествените не се за потценување наука е наука ама природните повеке ме влечат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Oпштествените науки некако ми се тупечки за мене, многу разглабање треба, треба да знаеш да верглаш а јас сум личност што гледа да се искаже најкратко што може. Од општествените науки ја сакам само историјата, посебно периодот на двете светски војни, Студената војна, египетско време, не морам да спомнувам дека и македонската историја ја сакам. Тоа може. Ама други општествени науки ааааргрххргхгрх *&*$_()_@*%^$@()$)(*&^%$#

Гласам за природните науки, математика, физика и биологија обожавам, освен хемија, тоа ми е исклучок, предметов да можам би го збришала од земјава :)
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Opstestvenite nauki mnogu poveke me privlekuvale, taka sto mi pretstavuvase golem problem pri zapisuvanjeto na fakultet dali da se opredelam za psihologija, istorija, sociologija ili filozofija. Na kraj se opredeliv za poslednata i ne pogresiv.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Природните науки повеќе ме привлекуваат.Сакам биологија,хемија,физика и математика.А овие општествените колку да ми стават оцена и воопшто не ги сакам,посебно филозофијата.Само кога ќе помислам дека имаме 3 дена по ред,ми се стемнува пред очи :)
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Опшествените науки дефинитивно повеке ми идат и обожавам тоа да учам.Може само еднаш да ја прочитам лекцијата а, акога ке ме дигнат да одговарам можам цел час да филозофирам.На часовите се случува секогаш да најдам некоја тема поврзана со тоа и цел час тоа да збориме.Додека за време на природните едвај чекам да заврчи часот. што би се рекло бројам и минути и секунди.Така да изгледа мојот факлутет ке биде нешто со опшествени предмети:helou:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Двете и нема што не ме интересира :).
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Природните науки повеќе ме привлекуваат.Сакам биологија,хемија,физика и математика.А овие општествените колку да ми стават оцена и воопшто не ги сакам,посебно филозофијата.Само кога ќе помислам дека имаме 3 дена по ред,ми се стемнува пред очи :)
Добро, зашто философијата ја класифицирате во општествени науки? Таа е наука над науките. Од неа произлегле сите науки, и природни и општествени.

Он топик: Природните науки не ми идеа во средно, па заради тоа се определив за општествените, поточно за економски науки.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Природно си е природно. :)
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Математика, физика и програмирање. Од нашкола само ова ме влечит, само ова го сакам и само ова го учам.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Општествените науки дефинитивно.

Природните науки некој или го бива или воопшто не го бива. Треба да си надарен на некој начин за да знаеш математика, физика, хемија ... Да ти одат бројки, букви, знаци, равенки. Нема учење многу, туку да ти фаќа црпката за тие работи :icon_lol:

Општествените науки се пообемни и некои од едно читање можат да го научат, а за некои тие претставуваат бубање. Општествените сами по себе повлекуваат повеќе дебати, поголема слобода за изразување, мене ми се секогаш поинтересни и можам во повеќето од нив добро да се снајдам. Сакам да читам долга убава лекција, поучна. А не да се замарам со формули, задачки, равенки ... :icon_lol:

A oна што го мразам кај двете науки се дефинициите. Никогаш не учам дефиниции. Секогаш правам моја дефиниција. Со тоа што се нервирам што одредени професори (посебно во средно сега на факс сакаат филозофирање :icon_lol: да си кажеш свое мислење) не признаваа дефиниција која не е на памет набубана и комплетно точна со таа во учебникот на авторот.
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Општествените науки одсекогаш сум ги учела побрзо и ми одат повеќе од природните. Се потам дури учам физика и хемија, додека пак за математика можам да речам дека имам некоја помош, одам на дополнителни часови и тоа е веќе некој вид на олеснување.
Со оглед на тоа, воопшто не сум на моите дома. Не би се запишала на медицински факултет, а уште помалку на електротехнички факултет. Најмногу имам талент за јазици и литература, сакам да читам книги поучни и да не сонувам ноќе формули и хемиски равенки :icon_lol:.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Општествени, за природни не ме бива. Историја, Социологија... тоа ми иде...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom