Општа тема за ЕУ, вести, анализи, промени...

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од dzonyb, 2 јануари 2015.

 1. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.591
  Допаѓања:
  9.715
  Официјално се работи за коалиција помеѓу радикална левица и антиевропски десен елемент отцепен од Неа Демократиа. Затоа евробирократите се уплашени. Ама тие се стандардно игнорантни и не гледаат дека само се работи за коалиција на прагматични копилиња, кои во глумење радикали виделе неопходност за рушење на тие три-четири фамилијарни кланови кои ја имаа узурпирано грчката политика.
   
  На Shepard Fairey му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  8.986
  Допаѓања:
  17.069
  http://www.telegraph.co.uk/finance/...rtugals-anti-euro-Left-banned-from-power.html

  На Европа и требаат радикални промени, за да може да се справи со економската криза, бегласкиот бран, радикализирањето на левицата и десницата ако сака да преживее и да остане нормален и еконосми богат континет.

  Проблемот е што моментално никој не знае какви треба да се тие реформи, во никој случај не требаат вакви газења на демократското право како во Португалија.
   
 3. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.627

  Баш сакав да пишувам за ова. Со оваа одлука не се доведува демократијата во прашање туку директно е и кршење на човековите права.

  И еден одличен коментар кон тоа што прави елитата на ЕУ.

   
  На Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.199
  Допаѓања:
  491
  Eve kakva sloboda na govor imaat vo EU, licemerna do nemajkade.
  Toj francuskiot Charlie pravi karikaturi od padot na ruskiot avion i toa e OK. Megjutoa ako neshto prozborish za Holocoustot shto ne im se dopagja ti sleduva zatvor.
  87 godishna zhena e osudena na 10 meseci zatvor za toa shto izjavila deka za nekakov holocoust nema dokazi i seto toa e izmisleno.

  http://kurir.mk/svet/vesti/220573-Germanskata-nacisticka-baba-osudena-na-10-meseci-zatvor
   
 5. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.199
  Допаѓања:
  491
  Kusa analiza od Lozanski...EU. Francija vo vojna:duel: i malku vrakjanje na vremeto od NATO bombing. Vredi da se prochita.


  ....И сада су, гле чуда, сви у Европи изненађени трагедијом у Паризу. Канцеларка Меркел у црнини даје изјаву о солидарности, Обама изјављује да су сви солидарни у тузи са Француском. И треба да буду. Но, да ли је било солидарности са Русијом око Беслана, око позоришта у Москви или сада, око рушења цивилног авиона са туристима на Синају? Је ли неко од Европљана изашао у црнини да изрази жалост за погинулим руским туристима? Је ли нека зграда осветљена у бојама руске заставе? Није тога било, или барем не онолико колико сада сви жале са Француском....


  http://www.politika.rs/scc/clanak/343754/Pogledi/Gernika
   
 6. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  1.267
  Допаѓања:
  2.903
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  6.765
  Допаѓања:
  2.906
 8. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.199
  Допаѓања:
  491
  Eve ushte nekolku dena Britancite ke izlezat na referendum za Brexit.Interesno e deka ishodot na referendumot, ako e ZA , ne mora da znachi deka UK ke ja napushti EU. Na krajot parlamentot odluchuva. I shto se sega ovie igrachki..Ova kako da e trik na UK da dobijat ushte privilrgii kako poseben chlen na unijata. Oni se exceptional.
  Sakaat ushte poveke da se ebat, ama da ne im vleguva.

  http://uk.businessinsider.com/eu-referendum-not-legally-binding-brexit-2016-6
   
 9. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.605
  Допаѓања:
  7.576
  Реално гледано, и зборено со британци, немаат ни приближно толку привилегии како што овде ние си мислиме, а тие што ги имаат, се бореле за нив да не бидат толку зависни од унијата, затоа што после они влечат конци со тебе. Затоа е и излезов од ЕУ, сакаат независност.
   
 10. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  8.986
  Допаѓања:
  17.069
 11. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  8.986
  Допаѓања:
  17.069
  Вондредни избори во хрватска, дебакл на Милановиќ и СДП. Имаа добитна пол позицја- растурена валда на ХДЗ и Мост, низа скандали на истата, променет лидер во ХДЗ, раскол кај противниците, предност во рејтинзите и се прокоцкаа еви ги сега пак изгубија од ХДЗ и нивниот нов лидер, изгледа и поубедливо од минатиот пат.
   
 12. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.591
  Допаѓања:
  9.715
  СДП никогаш немала предност пред ХДЗ. Само шизофрен конгломерат на невладини и медиуми поддржани со европски пари, силно се труди да остави таков впечаток. Референдум за хомосексуални бракови, локални избори, претседателски избори, парламентарни избори, повторно парламентарни избори, цело време СДП има “предност“ според истите извори. И цело време добиваат народ.
   
 13. NewForce

  NewForce

  Член од:
  30 декември 2014
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  65
  Или збориш на памет, или си сосема погрешно информиран за работите во Хрватска.

  Ако хрватските социјалдемократи никогаш немале предност (не знам според кои извори си го дознал тоа), тогаш како Милановиќ во 2011 година беше единствениот досега кој освои апсолутно мнозинство во парламентот, како и тоа што двајца нивни членови на претпоследните претседателски избори успеаа да го истиснат кандидатот на ХДЗ на трето место? Точно е дека година-две пред претпоследните парламентарни избори социјалдемократите имаа голем пад во поддршката но по минатогодишните парламентарни почнаа да ја враќаат. Е сега ситуацијата им беше во нивна корист, но тие воопшто не знаеа да ја искористат, делуваа прилично статично. Од друга страна ХДЗ за само 2 месеци успешно направија промени во своите редови и за разлика од минатата година каде што радикалната кампања не им успеа, годинава водеа прилично умерена кампања. Плус лошиот летен тајминг и слабата излезност на изборите очигледно дополнително им отиде во прилог на ХДЗ.

  Што се однесува во делот за медиумите и невладините организации во Хрватска, извини друже, ама тоа што си го пишал горе е апсурд невиден. Прво, хрватските медиуми важат за едни од најслободните и најобјективните медиуми во цела Југоисточна Европа, посебно вестите на Нова кои се за секоја можна пофалба. Ниедна партија, организација, структура не се ни обидела да го оспори нивното работење, напротив секој субјект ги гледа медиумите како богови. Значи испаѓа дека ние ги критикуваме хрватските медиуми, каде самите Хрвати не ни помислиле да го оспорат нивниот начин на известување. Невладини подржани со европски пари, WTF?!!

  П.С. Референдумот за уставно ограничување на брачната заедница организирана од организацијата "Во име на семејството" предводена од пореметената вештерка Жељка Маркиќ, воопшто не ни успеа, беше далеку под цензусот, така да тој референдум немаше никаква правна сила. Но, сепак пратениците направија компромисно решение со Уставот сепак да биде ограничена брачната заедница, а истополовите заедници се регулирани со посебен закон од каде што произлегуваат речиси исти права и обврски за страните како од брачната заедница. Новиот српски граѓански законик кој би требало да се донесе наредниве месеци, предвидува иста одредба каде се бара донесување на посебен закон за овие заедници.
   
 14. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  6.765
  Допаѓања:
  2.906
 15. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  8.986
  Допаѓања:
  17.069
  http://www.telegraph.co.uk/news/201...s-falling-foul-of-left-wing-tactical-vote-as/

  Уште еднаш анкетите си ебаа матер, изненадувачки во првиот круг на внатрепартиските избори кај француската десница (Републиканците) победи Франсоа Филон го големо водство пред Жупе, иако по анкетите вториов беше фаворит. Сакрози исто го изеде дебело, заврши трет и со тоа заврши и неговиот обид да си ја реактивира политичката кариера.

  Филон е „најдесничарски“ кандидат од Републиканците, што би било проблем за Мари ЛеПен да одвлече доволно гласови од десно-ориентираните гласачи. Во ваков развој на настаните, французите очигледно сакаат десничарски претседател (по ова Филон е апсолутен фаворит), но не премногу екстремен како ЛеПен, иако никогаш не се знае што ќе испадне, особено по се што се случи годинава на политички план во светот.
   

Сподели преку: