Општа тема за ЕУ, вести, анализи, промени...

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од dzonyb, 2 јануари 2015.

 1. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.729
  Целата Британија е поделена на електорски места. И се освојуваат на принципот first past the post. УКИП успеа да биде прва партија на само едно електорско место.

  Ама затоа, успеа да им собере огромен број на опозициони гласови и да заврши трета во стотици други места. Ако на пример конзервативците освоиле 25.000 гласа за некое пратеничко, Лабуристите 22.000, УКИП 6.000, очигледно дека расположението таму било проопозиционо, ама ториевците го добиваат пратеникот. :D ВМРО Народна и Обединети за Македонија од 2011та приказна.
   
  На teneke и Bateman им се допаѓа ова.
 2. theo_14

  theo_14

  Член од:
  15 ноември 2014
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  219
  Denes Germanskata nacionalna banka objavi eden interesen detalj, i toa:
  od 2002 god. (koga e vovedeno €) sumata od 3.530 milijardi € privaten imot/bogatstvo vo forma na gotovina, zashtedi, hartii od vrednost i sl., do denes 2015 e porasnata za 5.212 milijardi €, ili samo vo prviot quartal godinava za 140 milijardi €.
  Nekoj bi rekol, Ger. bi go zatvorile grchkiot dolg za samo pola godina. Ne se site isti.

  Toa pokazhuva i neshto drugo. Politikata na otvoreni vrati za doseluvanje na struchna rab. sila se odrazuva pozitivno vrz konjunkturata. Imeno stapkata na nevrabotenost konstantno se namaluva, za posledniov mesec iznesuva 6,2 % na sojuzno nivo. Vo nekoi porazvieni pokraini (Bayern na primer) taa e 3% pa duri i pod toa.

  Sepak ne e sé taka idealno, raspredelbata na bogatstvoto ne e ramnomerna, taka da ima ekstremno bogati od edna strana i se povekje od onie koi zhiveat vo siromashtija (spored ger. parametri).
   
 3. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  1.629
  Допаѓања:
  3.869
 4. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  1.629
  Допаѓања:
  3.869
  @Inglourious Basterd што мислиш за новиот лидер на лабуристите?
   
 5. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.729
  Лабуристите се во потполно истата криза во која е левицата од целиот контитент. Во последниве десетина години концептот на левицата се депласира, тоа што го нудат е магла, која никој не ја купува. И во таква егзистенционална криза, лутаат. Еве што Блер мисли за Корбин.

  Мислам дека е сосема во право и денот кога го избраа Камерон има славено. Си купи уште еден мандат, што ќе го направи власт подолго од Тони Блер и Маргарет Тачер, а е исклучително немаркантна личност...
   
  На Shepard Fairey му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  1.629
  Допаѓања:
  3.869
  Интересно, левицата вклучувајќи ја и нашата доста триумфално го дочека изборот на Корбин... Не сретнав ниту еден негативен коментар.
  Ова од Блер го немам прочитано и ме изненади малку, не очекував вакво излагање од него. Го прочитав согледувањата на Гардиан за Корбин, ама ништо посебно.

  Во последно време ги следам панел-дискусиите на BBC One, имам некое чувство (ова може да е крајно субјективно) дека во Британија најбрзо се интензивираат судирите/заострува реториката помеѓу радикалните елементи.
   
 7. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.729
  Блер одлично го има согледано тој феномен:
  These last two groups are not many in number, relative to the population. But, relative to the membership of a political party, they’re easily big enough to mount a partial takeover. The truth is they don’t really think it matters whether Labour wins an election or not. Some actually disdain government.

  Тоа не е проблем само кај Лабуристите. Сите леви партии во Европа полека се преполнуваат со анархистички, крајно леви, лгбт и слични општествено маргинални групации, ама ете, доволни за да превземат партија.

  И тие луѓе не разбираат дека изборите се почекоток и крајот во политиката. Сечија политичка кариера започнува и завршува со избори. Тие не разбираат дека добиени избори се предуслов за да имаш политички став кој некој сериозен би го сметал за релевантен. Мислат дека треба да имаш политички став за да добиеш избори. Уште бетер, сметаат дека нивниот политички став било кој треба да го смета за релевантен, само затоа што се доволно некултурни да го презентираат најгласно.
   
  На Shepard Fairey му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  343
  Никој европеец нема корист од ЕУ, освен тие од еврејска националност. Секој македонец со сто денари во џебот и без кредити е по-богат од повеќето европејци. Тие 14 000 000 000 000 $ долг ( 36296$ должи секој европеец) се огромна цифра и ЕУ е втора држава по бедност во светот после САД.
  Основното прашање е кој го создал ЕУ и си кој цел, да привремено живеат богато на кредит, но не сите, на старите членови се дава добар стандард, новите финансиски се ликвидираат со цел миграција кон богатите.
  Таа перверзна идеологија толерантност, мултикултуризам води до заселување, еден момент сите народи ќе исчезнат и ќе стане една безлична смеса, без борбените европски народи, без граници.
  На практика това е војна операција на јудеомасоните и не е од сега, а трае 70 години, таа политика да феминизираш, зомбираш населението за да не се размножува и и буташ заеселеници под формата на евтина работна сила, а последните години од новите членови на ЕУ.
  Тука има еден интересна анализа на еден геополитичар
  http://www.russianpulse.ru/rusila/2015/03/04/8K0gFv/analitik-fsb-o-buduschey-voyne со кој делумно сум согласен, моето мислење е дека целта е една НСР, но планот постојано се мења зависно од поведението на Гоите, без значење дали се од окупираниот дел-англосаксонците или слободниот-БРИКС.
  Гледам по-горе се дискутира за Англија, Англија и САД се со специјален статут кај јудеомасоните, иако евреите се насекаде, таму им се главни центри и тие се божијот бич. Сценариото е исто со ВСВ, прво земат еден пајтон луѓе-Хитлер и уште десетина други и ги финансираат, помагаат да дојдат на власт, вооружуваат и ги пуштат кон Русија, доколку Хитлер успееше да окупира Русија, тогаш "Сојузниците" или новите окупатори ќе ја ослободеа не само Европа а и Азија, пак ќе се создадеше окупационата структура НАТО и ЕУ(ЕАУ).
  Затоа не се чудете на ситуацијата во англија, на практика нема избори во демократијата при услов пропагандата да е во рацете на една група јудеомасони, како што и е. Англија ќе излезе от ЕУ, во Германија и евентуално Франција ќе дојдат фашисти на власт, во Полска, Естонија, Латвија веќе е фашизам, за Украина нема смисла да се зборува, сите тие по некаков начин ќе ги насочат кон Русија.
  Прашањето дали беше планирано тоа сценарио, се разбира не, основното беше да анексираат Украина во ЕУ, после Белорусија, да нема евроазиски сојуз, Русија да ја завладеат одвнатре, но половина свет знае и несака да биде окупиран, подготовката за војна започна со доаѓањето на власт на Путин, ја консолидира земјата и ги обедини слободните земји во БРИКС, ШОС, ЕАС, мислам дека војната е неизбежна и ништо не може да ја спречи.
  Мое мислење по денешното актуелно населување на ЕУ со арапи, при нормален развој на ситуацијата немаше потреба од такви драстични мерки, за дваесетина години под формата на евтина работна сила ќе дојдеше неопходното количество, но по новиот план за војна со Русија, прво треба да направиш фашизам, неопходно е народот во Германија и Франција да се почувствува загрозен, да тоа и го прават, цела логистика за преместување на арапи во тие земји, ќе се убедите како за кратко време пропагандата ќе ја смени плочата во тие земји, одеднаш случајно целата јудеомасонска пропаганда ќе се разбуди од 70 годишен сон и ќе почне вика, не окупираат, ни ја земаат земјата, таа е наша и на предците, и на власт ќе дојде точната партија, фашисти но најмногу од се треба да се русофоби.
   
  На $korpion му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  1.629
  Допаѓања:
  3.869
  СИРИЗА и Ципрас победиле. Неа Демократија втори. А Златна Зора трети! Само господ знае што ќе се случува во иднина со браќата Грци...
   
 10. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.363
  Допаѓања:
  18.102
  Ништо нема да се случува,
  ќе си живеат убаво како досега, ќе си добиваат месечните инјекции од евра од ЕУ, Ципрас ќе им изиграва квази револуционер дома, платички и пензии надуени пак, море и туризам и гајле немаат.
   
  На teneke му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.729
  СИЗИРА ќе стане новиот ПАСОК. Ципрас успеа да се оддели од радикалните дрвогушкачки елементи и да добие избори без нив. Сега без проблем може да се трансформира во социјал-демократ или либерал.

  А Грција ко Грција, ќе продолжи да се сака и мрази со Германија.
   
  На Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  343
  Стварно сега е многу тешко да определиш кој всушност е добриот, која партија е двојник или псевдопатриот создадена от јудеомасоните, која е стварно патриотска.
  После 34 години окупација во Грција имаат своја влада, најдобар барометар е да ја следите пропагандата и социолошките прогнози за изборните резултати. Ако пропагандата која е потчинета на јудеомасоните работи против некој, значи е добар, без отказен начин се социолошките агенции, од месец зборуваат дека води Нова Демократија, сега гледаме дека грешката е 7.4% којашто е многу над статистичката, на секој му е јасно дека целенасочено давале лажни податоци, на практика Ципрас требаше да води со 15% но со лажните прогнози дирекно влијаеш на изборот и може да намалиш или зголемиш до 20% на секоја партија, земете референдумот 40% грешка?
  Ципрас сака да се ослободи од Еврогеј ропството, при преговорите за заем прво патуваше за Русија или по телефон зборуваше со Путин. Во ситуација кога не си суверен, кога си задолжен бараш помош од пријател, сакаа да објават и дефолт, ништо не враќаш на МВФ, кредиторите ќе пиеја една ладна вода или дебел грчки кур, но после ќе ти требаат педесетина милијарди да отпечатиш валута и имаш ликвидност, БРИКС ги има тие пари но му кажаа, чекај не е моментот сега.
  За слаби земји особено ако не се финансиски или војно суверени и треба пријател. Ципрас не сака Нов Светски Ред, каде сите сме Гои потчинети на јудеомасоните, кога ќе дојде моментот дали војна или криза ќе им удри ножот на евросодомите и почне да работи со БРИКС.
   
 13. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  1.629
  Допаѓања:
  3.869
  Знам дека сите заложби на СИРИЗА и Ципрас беа само декларативни и во суштина евтин популизам.
  Сега ме интересира со кој ќе ја составува Владата, ама најверојато ќе биде очекуваното.
  Не мислев за односите со Германија, туку на внатрешните турбуленции.

  Во иднина, ваквите шамари најверојатно ќе им станат секојдневие...
   
  На Inglourious Basterd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.729
  Владата ќе ја составува со Независни Грци, тоа уште вчера беше најавено.
   
 15. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  1.629
  Допаѓања:
  3.869
  Го слушнав тоа на некои наши вести, ама чудно ми беше, па не бев сигурен... А зошто некои евробирократи се бунат за коалицијата?
   

Сподели преку: