Општа тема за ЕУ, вести, анализи, промени...

B

Bafra

Гостин
http://denar.mk/150657/ekonomija/eu-za-da-spasuva-banki-ke-blokira-privatni-smetki
Земјите од ЕУ размислуваат за мерки со кои ќе им се овозможи привремено да ги блокираат банкарските сметки на граѓаните кои повлекуваат пари од нив, за да се спречи одлив на средства од банките кои се во неволја.

Твои пари а да неможеш да си ги користиш, со цел да се спасат банките кои во меѓувреме ем во криза ем си лапаат бонуси, си делат пари на свои луѓе итн итн :sneaky:
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
ЕУ одамна е труп на вештачко дишење и системи, полека се замирисува.
14 илјади милијарди долг не се од добро работење, и еврото веќе е само за гспапир, никој не им купува од свежо испечатените хартии, почнаа сами да искупуваат евро облигации, за да не се пукне балонот, но тоа не функционира бескрајно, претпоставувам дека до нова година ќе банкротираат. Ситуацијата е многу слична со СФРЈ осумдесеттите години, Милка Планинц стабилизација, ребаланси..., ЕУ сега е во многу полоша ситуација, тотално е деиндустриализирана, дури и да проба да ја затвори економијата нема да успее, има дефицит од увоз со Кина и ќе и треба валута, а ништо не извезува, освен фабриката за Евро.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Готово е со ЕУ, дали уште 5 години ќе издржат. Наместо индустрија да ја спасуваат, они тргнале банките ќе ги управуваат. А банките прави ламји, колку пари да им дадиш пак ќе ги лапнат и пак ќе нема.

Ни на време не влегоме да искористиме бар нешто додека траеше, сега може и касно е.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.211
Поени од реакции
35.781
http://denar.mk/150657/ekonomija/eu-za-da-spasuva-banki-ke-blokira-privatni-smetki
Земјите од ЕУ размислуваат за мерки со кои ќе им се овозможи привремено да ги блокираат банкарските сметки на граѓаните кои повлекуваат пари од нив, за да се спречи одлив на средства од банките кои се во неволја.

Твои пари а да неможеш да си ги користиш, со цел да се спасат банките кои во меѓувреме ем во криза ем си лапаат бонуси, си делат пари на свои луѓе итн итн :sneaky:
Ова е еден од плановите за во краен случај направени за време на кризата пред 5-6 години, не за сега.

Резултатите од првиот и вториот квартал кажуваат дека економијата на ЕУ стиска на гас.
 
B

Bafra

Гостин
Ова е еден од плановите за во краен случај направени за време на кризата пред 5-6 години, не за сега.

Резултатите од првиот и вториот квартал кажуваат дека економијата на ЕУ стиска на гас.
Planovite ti se dopagaat neli, poradi kriminalnoto rabotenje na bankarskite menadzeri zaebi go narodot. Zemi mu gi parite.
Toa sto vikas pred 5-6godini, Kipar I Grcka bea zamorcinja da vidat kako celiot sistem ke funkcionira. Sega ne samo sto ke zabranat da si podignes SVOITE pari, tuku I 10% ke ti zemat. Socijalizam I komunizam vo pravo svetlo. Zatoa I sakaat sto pobrzo da se prifati bezgotovina.

Stiska EU, jako stiska samo uste da vidite vo koj pravec tera :D

Neka jaca euroto prema dolaros 1.2, mozda I pojako, so toa ke slabee industrijata. Kamatnite stapki koga togas mora da gi zgolemat a togas ke pocne I haosot so drzavnite dolgovi.
Germancite si go krkaat vo avtomobilskata industrija samo kazni. Penziskite fondovi vo kriza, Bankite slicno... imigrantite ne se vklopuvaat vo zapadniot sistem pa ne se lekot za belata chuma kako sto mislea.

Ne e prasanje dali EU e vo lajna, prasanje e samo koga ke se udavat vo lajnata sto sami si gi napravija. 2018 e pocetokot na promenite.
 
B

Bafra

Гостин
European Parliament President Antonio Tajani calls for a doubling of the budget of the European Union. “We need twice as much money as today, so 280 billion euros instead of 140 billion euros per year,” said Tajani the spark newspapers. The doubled EU budget should not be financed by additional transfers from the Member States, but by the introduction of taxes.

Almost 80 percent of the EU budget is covered by the contributions of the member countries, the remainder comes from so-called own resources of the EU – these are mainly customs revenue. Germany, the largest net contributor, contributes just under 20 percent to the EU budget.

On top of that, European Parliament President Antonio Tajani has called for a doubling of the budget of the European Union. Since the EU cannot issue debt, that means the doubling of the EU budget should not be financed by additional transfers from the Member States, but by the introduction of taxes. They are looking at increasing the tax burden even more on Europeans in the Eurozone.

Многу успешни овие Европјаните, од многу извори им стигаат приливи па мора и даноци.
ДАНОЦИИИИИИ ДАНОЦИИИИ дано мори дано :vozbud:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.211
Поени од реакции
35.781
European Parliament President Antonio Tajani calls for a doubling of the budget of the European Union. “We need twice as much money as today, so 280 billion euros instead of 140 billion euros per year,” said Tajani the spark newspapers. The doubled EU budget should not be financed by additional transfers from the Member States, but by the introduction of taxes.

Almost 80 percent of the EU budget is covered by the contributions of the member countries, the remainder comes from so-called own resources of the EU – these are mainly customs revenue. Germany, the largest net contributor, contributes just under 20 percent to the EU budget.

On top of that, European Parliament President Antonio Tajani has called for a doubling of the budget of the European Union. Since the EU cannot issue debt, that means the doubling of the EU budget should not be financed by additional transfers from the Member States, but by the introduction of taxes. They are looking at increasing the tax burden even more on Europeans in the Eurozone.

Многу успешни овие Европјаните, од многу извори им стигаат приливи па мора и даноци.
ДАНОЦИИИИИИ ДАНОЦИИИИ дано мори дано :vozbud:
Далеку е ЕУ од каква и да е форма на воведување на европски данок. Во наредните минимум 15 години сигурно нема да да дојде до тоа и даночната политика останува област исклучиво во надлежност на земјите членки.

Впрочем и Европската комисија одговори на неговата изјава дека тоа прашање не е воопшто на агендата.
 
B

Bafra

Гостин
Далеку е ЕУ од каква и да е форма на воведување на европски данок. Во наредните минимум 15 години сигурно нема да да дојде до тоа и даночната политика останува област исклучиво во надлежност на земјите членки.

Впрочем и Европската комисија одговори на неговата изјава дека тоа прашање не е воопшто на агендата.
Викаш следни 15 год ЕУ мува не ги лази (y)
Ајде да не се објаснуваме што како, здрави и среќни да сме, па ќе споделуваме тука во наредни години што и како прави ЕУ.

Самите Германци кажаа за 15години ЕУ нема да постои ама јбг и тие се луѓе па грешат. :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.211
Поени од реакции
35.781
Викаш следни 15 год ЕУ мува не ги лази (y)
Ајде да не се објаснуваме што како, здрави и среќни да сме, па ќе споделуваме тука во наредни години што и како прави ЕУ.

Самите Германци кажаа за 15години ЕУ нема да постои ама јбг и тие се луѓе па грешат. :D
Уште од 80тите години од минатиот век излегуваа со ставови дека ЕУ ќе се распаднела и проектот бил осуден на неуспех па еве денес сме сведоци на спротивното. Од топ десет земји кај што има највисок квалитет на живот во светот, седум се во Европа. Тие муабети се веќе видени.


И не знам како читаш во мојот коментар "Викаш следни 15 год ЕУ мува не ги лази (y)".

Ја велам во наредни 15 години сугурно нема да има европски даноци и тие ќе останат исклучиво во надлежност на земјите членки, ти ме цитираш со нешто што не сум рекол.

Муабетов испаѓа, јас велам утре небо ќе биде плаво, ти ме цитираш со "и викаш утре ќе има попуст во сити мол (y)"
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Уште од 80тите години од минатиот век излегуваа со ставови дека ЕУ ќе се распаднела и проектот бил осуден на неуспех па еве денес сме сведоци на спротивното. Од топ десет земји кај што има највисок квалитет на живот во светот, седум се во Европа. Тие муабети се веќе видени.
Значи кажувале дека е проект ОСУДЕН на пропаст, а не дека ќе се распадне за 10години. И покрај тоа што е кажано поради кои причини неможе да опстои, ЕУ ништо нема преземено тоа да се спречи. Зашто, е тоа не ми е јасно :toe:

И во право си, би требало да бидеме сведоци на остварување на тие тврдења :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.211
Поени од реакции
35.781
Значи кажувале дека е проект ОСУДЕН на пропаст, а не дека ќе се распадне за 10години. И покрај тоа што е кажано поради кои причини неможе да опстои, ЕУ ништо нема преземено тоа да се спречи. Зашто, е тоа не ми е јасно :toe:

И во право си, би требало да бидеме сведоци на остварување на тие тврдења :D
Распад на ЕУ ќе значи расцепкување на континентот на помали сојузи кои ќе бидат марионетки на САД, Русија и Кина. Поделба на помали сојузи значи извесно меѓусебно конфронтирање на истите и војна, а со тоа враќање на континентот во времето пред втора светска војна кога целиот бил расцепен и постојано на некој негов дел се водело војна.
Европската интеграција е единствениот инструмент што има донесено мир во Европа.

Стварно не разбирам вие што се ложите на распад на ЕУ како не го разбирате логичниот тек на настани што не очекуваат после таков евентуален распад. Дали не можете да резонирате повеќе од два чекори напред или едноставно ви е ќеф да има војна, стварно не знам.
 
B

Bafra

Гостин
Распад на ЕУ ќе значи расцепкување на континентот на помали сојузи кои ќе бидат марионетки на САД, Русија и Кина. Поделба на помали сојузи значи извесно меѓусебно конфронтирање на истите и војна, а со тоа враќање на континентот во времето пред втора светска војна кога целиот бил расцепен и постојано на некој негов дел се водело војна.
Европската интеграција е единствениот инструмент што има донесено мир во Европа.

Стварно не разбирам вие што се ложите на распад на ЕУ како не го разбирате логичниот тек на настани што не очекуваат после таков евентуален распад. Дали не можете да резонирате повеќе од два чекори напред или едноставно ви е ќеф да има војна, стварно не знам.
Мене ми е совршено јасно дека е поради Германија и Франција ЕУ, но не ми е јасно зашто НЕ е формирана по теркот на САД :toe:

Дека сум среќен на распад не сум, сакам ГЛОБАЛИЗАЦИЈА, немање граници и сл. ама па мерак ми е кога ВАРВАРИ и паразити кои се прават поморални и подемократи ќе се распаднат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.211
Поени од реакции
35.781
Мене ми е совршено јасно дека е поради Германија и Франција ЕУ, но не ми е јасно зашто НЕ е формирана по теркот на САД :toe:

Дека сум среќен на распад не сум, сакам ГЛОБАЛИЗАЦИЈА, немање граници и сл. ама па мерак ми е кога ВАРВАРИ и паразити кои се прават поморални и подемократи ќе се распаднат.
САД е настанат во ваква форма како што го знаеме под комплетно други историски околности неспоредливи со Европа. Тука имаме 28 земји членки, секоја со своја историска посебност, култура, државни приоритети. Многу тешко секоја од нив туку-така ќе се откаже од својот национален суверенитет.

Затоа и интеграцијата се движи со многу поспоро темпо и во повеќе етапи.
Процесот за унификација на Европа е многу комплексен и бара време, силни лидери кои ќе обединат и правилни реформи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom