Опција:Факултет или работа

Член од
15 ноември 2014
Мислења
309
Поени од реакции
291
јас и сестра ми се заебавме, давам совет да не се заебат со медицина во мкд и другите, освен ако си немате добри врски па да завршите без малтретирање и да влезете државно,,друго ти е се аргатство
Namesto da davas soveti zaprasaj sé dali imas nekoja alternativa. A taa postoi sekogas, vo slucajjov mnogu poznata.
Primer: ucis Germanski i baras klinika za specijalizacija vo Germanija.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
567
Тоа и барам сега, гледам за хрватска има мн подобри услови, само што како што пишав се отвараат нови проблеми со дипломата и трошоци а и време и трошење нерви
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.069
Муабетот е, еве ти работиш во странство како физички работник, работиш, заработуваш убави пари, без факултет си. Еве, што ќе праиш ако снемаш работа(те отпуштат или незнам што)? Колку можеш да најдеш друга работа? Колку потежок е тој процес, си се запрашал? Колку си флексибилен да најдеш нешто друго во таква ситуација?

Со факултет си пофлексибилен и во краен степен - постабилен, бидејќи како што реков има милион професии каде што факултетот ти дава своевидна предност и можност да работиш.
Да си факултетски образован значи 4/5 години да совладуваш нови дисциплини и теми, често пати различни една од друга, и со самото тоа ти полесно учиш нови skill-ови и полесно да се адаптираш кон нови сфери.

Чисто како да се знае, јас зборувам за оној избор "занаетот во туѓина наместо тука факултет".
И да, треба да се земе во предвид дека не секој завршен факултет ти нуди просперитет, не секој факултет е исплатлив (во секој аспект). И тоа треба да се земе во предвид.
Колку си флексибилен не зависи од тоа дали имаш факултет или не, туку зависи од тебе.
Земи некој од државна работа кај нас со економски или правен што има 20 години искуство и ако пушти го во странство.
Прво треба да знае јазик, а тој ја научил шемата на државно и не мрднал од тоа, освен мајчин јазик и англиски од филмовите, и тоа колку да се разбере и ти кажуваш дека некој со факултет е пофлексибилен.
Луѓе кои што завршија средно (и тоа најутепаното) и англиски знаеја колку да бекнат, денес работат во Англија.
Друго, на запад агенциите за вработување нудат обуки за преквалификација во друга професија и нормално од тебе зависи дали ќе си флексибилен.
Она што може не го знаеш, може и го знаеш, вакви обуки има и во Македонија, ама кај нас ги мрзи да се спроведуваат или ако некој завршил некоја обука, не може да најде работа.
Со факултет си пофлексибилен, ама тоа не значи дека си го фатил господ за муда, пошто факултет ти е за да можеш полесно да најдеш работа и означува дека имаш квалификации за дадена специфична работа, но ако не работиш по струка, после 10 години, квалификациите избледуваат.
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Се мислам дали да одам на факултет или дали да почнам со работа па потоа да мигрирам да работам во странство,фактор дека јазиците ми ода многу добро,англискиот усовршен комплетно,но и друг јазик би научил прилично брзо.Да дипломирам на некој факултет но потоа незнам дали ќе имам загарантирана работа..Ваш совет ако би биле на мое место што би направиле ?
Иди си на факултет, само глеј запиши некоја струка од технологија, инженеринг, на светов му е доста од кардашијанки и инстаграм “инфлуенсери” никој не сака да биде инженер/научник.. у меѓувреме оди на курс по англиски/германски/кинески, у Кина лесно можеш да најдеш интерншип/пракса у таа бранша па после и да те земат фултајм. Ќе ти се отвори патот со странски јазик, во случај тука да ти ги затворат вратите.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
887
Поени од реакции
1.431
Иди си на факултет, само глеј запиши некоја струка од технологија, инженеринг, на светов му е доста од кардашијанки и инстаграм “инфлуенсери” никој не сака да биде инженер/научник.. у меѓувреме оди на курс по англиски/германски/кинески, у Кина лесно можеш да најдеш интерншип/пракса у таа бранша па после и да те земат фултајм. Ќе ти се отвори патот со странски јазик, во случај тука да ти ги затворат вратите.
Затоа на ФИНКИ годинава има 940 бруцоши :ROFLMAO:
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
92
Поени од реакции
49
940 запишани на финки, после првата година останале 230, после втората годија останале 90. После третата ќе ви пишам.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.210
ако си будала да запишиш факс во мкд, било кој.

крај краева оди во словенија, студирањето ти е гратис. трошоци ако не можеш да подмириш ќе си работиш и тоа е тоа.

занает ти е опција САМО ако нешто многу сакаш и би го работел со љубов. инаку каде и да научиш нешто ќе ти биди само ради реда и ќе го работиш дури не ти скурчи.

како и да е, млад си, пробај повеќе работи НО не тапкај во место. што и да правиш гледај да се самоедуцираш и надоградуваш.

генерално, гледај да му ја дувниш од мкд што побрзо.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.436
Поени од реакции
14.650
Затоа на ФИНКИ годинава има 940 бруцоши :ROFLMAO:
Бројкава е интересна ако споредиш со тоа какви резултати од матура имаат. Значи едно со друго не се спојува.
Ај што децава се преценуваат, жално е што ако се истрајни, и да се благо ретардирани можат било кој факс кај нас да го завршат веќе.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.356
Факултет.
Дипломата никогаш нема да ја изгуби вредноста, за цел живот ќе си ја имаш. Убаво е да се стегнеш и да завршиш факултетот, 4 години се во прашање.
Без факултет се знае, осуден си да работиш едно исто за цел живот, без шанси за напредок..
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.743
Поени од реакции
13.928
Факултет ама само ако истиот вреди моментално и ќе ти донесе сигурна работа и плата во иднина.Губење време на глупи неатрактивни и непотребни факултети е голема глупост и трошење пари и труд.Што кур завршуваш економски или педагошки ако немаш човек да те вработи или не си партиски активен кога знаеш дека нема да можеш да најдеш работа на струката.Ваквите многу често завршуваат дома зошто си мислат дека имаат факултет и не треба да работат некоја обична работа која им е понижување.Несозреани личности се тоа според мене кои живеат во илузија и не ја гледаат реалната слика.На таквите државата им е крива за се во животот.
За работа без факс нема шо да се кажува се си знаеме.Работи за 250 евра и ќути си зошто има полошо.Оние по Франција се будали што протестираат убаво си знае нашата радничка класа дека државата е крива не треба они да се бунат за тоа срамота е ако излезеш да протестираш а при тоа не си партиски за да искористиш за работно место.Реално и кога гледам како е збеснат народот и со оваа мала плата ако стварно се качи стандардот кој знае што ќе се случува со македончето.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.402
Поени од реакции
20.830
940 запишани на финки, после првата година останале 230, после втората годија останале 90. После третата ќе ви пишам.
Жално е што ги имаат спуштено критериумите апла многу на сите факултети на УКИМ, како кинисало кој се запиша тој инженер стана, па после ќе се нафаќаат да работат и за 150-200 евра плата.
Што е најтрагично покрај овие 940 кои слушнале дека програмерите се добро платени, имаш уште толку а може и повеќе запишани на дисперзирани, Климент Охридски, Апостол Павле, Гоце Делчев, приватните универзитети и барем уште пола од тоа на приватни школи за програмирање (Брејнстер, Семос, Сивус, Код Академи...)каде се што промашило професија и се запишало на некој од општествените факултети стана програмер.
Мислам дека е време да се воведат приемни испити и минимален број на поени за прием на факултет и да се зголеми контролата на приватните универзитети и школи, оти со ова темпо и на умрените ќе им дадат дипломи.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.337
Поени од реакции
4.792
Е добро, и да имаат дипломи, ќе ги побркаат на работни места ако не ги бива и тоа е тоа.

Факултет.
Дипломата никогаш нема да ја изгуби вредноста, за цел живот ќе си ја имаш. Убаво е да се стегнеш и да завршиш факултетот, 4 години се во прашање.
Без факултет се знае, осуден си да работиш едно исто за цел живот, без шанси за напредок..
Без факултет не си осуден да работиш едно исто, туку баш многу повеќе, со факултет си пообврзан да го работиш тоа едно исто. Ако излезеш "од својата струка", сите се чудат и се вадат од памет. Кога немаш "струка", тогаш имаш повеќе можности да работиш различни работи. Али без факултет поголема е веројатноста дека ќе зимаш помала плата, дури и да ја работиш истата работа со некој што има факултет.
 

fat

Член од
3 ноември 2014
Мислења
25
Поени од реакции
29
Жално е што ги имаат спуштено критериумите апла многу на сите факултети на УКИМ, како кинисало кој се запиша тој инженер стана, па после ќе се нафаќаат да работат и за 150-200 евра плата.
Што е најтрагично покрај овие 940 кои слушнале дека програмерите се добро платени, имаш уште толку а може и повеќе запишани на дисперзирани, Климент Охридски, Апостол Павле, Гоце Делчев, приватните универзитети и барем уште пола од тоа на приватни школи за програмирање (Брејнстер, Семос, Сивус, Код Академи...)каде се што промашило професија и се запишало на некој од општествените факултети стана програмер.
Мислам дека е време да се воведат приемни испити и минимален број на поени за прием на факултет и да се зголеми контролата на приватните универзитети и школи, оти со ова темпо и на умрените ќе им дадат дипломи.
Жално е што си веб девелоперче и му гори под нозе зошто луѓево почнуваат да сфаќаат колку е смешна и преплатена работата на "фул стек риект/енгулар/ларавел нинџа" програмерите низ Македонија (а и низ светот).

Програмирање во рамките на enterprise срање апликации е copy/paste код 99% од времето и разменување по некоја реченица со клиентот.

Ми се полни душава со радост кога луѓе што се сјебале и оставиле живот на факултет доаѓаат на работа и им командува некој што не знае ниту една структура покомплексна од низа. :)

А кариера како програмер генерално е невиден пекол, посебно ако работиш во македонска фирма опкружен со напатени провинцијалци што би убиле човек за да си ја задржат работата. За некоја година најатрактивна струка ќе биде CEO на "програмерска" фирма. Маркетот ќе биде толку начукан со провинцијалци програмери што се дојдени во Скопје, што ќе можеш да си бираш од 200 луѓе по интервју (и да го бираш најдобриот да работи за 150 евра, додека ти земаш по 15 евра по проект од саат :))
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.743
Поени од реакции
13.928
Жално е што си веб девелоперче и му гори под нозе зошто луѓево почнуваат да сфаќаат колку е смешна и преплатена работата на "фул стек риект/енгулар/ларавел нинџа" програмерите низ Македонија (а и низ светот).

Програмирање во рамките на enterprise срање апликации е copy/paste код 99% од времето и разменување по некоја реченица со клиентот.

Ми се полни душава со радост кога луѓе што се сјебале и оставиле живот на факултет доаѓаат на работа и им командува некој што не знае ниту една структура покомплексна од низа. :)

А кариера како програмер генерално е невиден пекол, посебно ако работиш во македонска фирма опкружен со напатени провинцијалци што би убиле човек за да си ја задржат работата. За некоја година најатрактивна струка ќе биде CEO на "програмерска" фирма. Маркетот ќе биде толку начукан со провинцијалци програмери што се дојдени во Скопје, што ќе можеш да си бираш од 200 луѓе по интервју (и да го бираш најдобриот да работи за 150 евра, додека ти земаш по 15 евра по проект од саат :))
150 евра?
Да не сереш малку?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom