Опомена пред утужување за долг

Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Твојот потпис кажува дека си ја прифатил обврската да ја платиш премијата за услугата која ја добиваш. Потписот на полисата значи склучување на договор со права и обврски од двете страни. Моето мислење ти го кажав, консултирај се и со адвокат, можеби ќе ти помогне.
Изгледа дека мојот потпис во полисата не значи и дека не сум ја извршил обрската. Денес отидов со нотаризирано барање за финансиски документ (како што ми препорачаа погоре). После 2-3 сата ми се јавија дека нашле документ и дека сум платил (види мајката)!? Документот бил изгубен во нивната архива, па им требало време да го најдат. Се извинија, ми дадоа потврда дека не им должам ништо и јас им гарантирав дека никогаш нема да бидам нивен клиент нити некој друг мој познаник. По се изгледа: no harm, no foul :)

Поука: да не инсистирав ќе мораше да платам. Кој знае колку клиенти ги имаат заебано на овој начин!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.730
za ovakvi slučai sum čul, no tie nastanuvaat obično alo se dogovara plaćanje na rati ama na divo...ako se plati naednaš mora da izdade fiskalna smetka..
2. No mislam deka ako nemaš dokaz deka kolata e osigurana ne ti udira pečat vo stanica za tehnički pregled... e sega za da para on Rata neplatena treba da ima Dogovor za plaćanje na Rati... za ovakvi raboti možebi i ne mora advokat, tuku da se prijavi na finansova policija... ima zakon, mora da se prikaže Faktura so cela suma i plateno DDV...
Osiguritelna kompanija može da bara samo nekoja razlika okolu popustite, ako imalo šteta koja ne bila rešena, no mislam deka i toa e sega rešeno, izleguva na kompjuter od nacionalno biro
 
Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
za ovakvi slučai sum čul, no tie nastanuvaat obično alo se dogovara plaćanje na rati ama na divo...ako se plati naednaš mora da izdade fiskalna smetka..
2. No mislam deka ako nemaš dokaz deka kolata e osigurana ne ti udira pečat vo stanica za tehnički pregled... e sega za da para on Rata neplatena treba da ima Dogovor za plaćanje na Rati... za ovakvi raboti možebi i ne mora advokat, tuku da se prijavi na finansova policija... ima zakon, mora da se prikaže Faktura so cela suma i plateno DDV...
Osiguritelna kompanija može da bara samo nekoja razlika okolu popustite, ako imalo šteta koja ne bila rešena, no mislam deka i toa e sega rešeno, izleguva na kompjuter od nacionalno biro
Изгледа и затоа попуштиа. Тоа што го бараат е дел од севкупниот износ од околу 250 евра. Сега имаа два проблема, еден не можат да докажат дека рестото сум го платил (околу 13000 ден) и плус да докажат дека им должам 2500 ден. Немаа документ ни за првото ни за второто. Ако ми даваа на рати, мораше да имаат некаков договор со мене за плаќање на рати (со се амортизационен план и слично).

На овие осигурителни компании не им треба финансова полиција, на сите им требаат кривични постапки :( Но во таква држава живееме каде вакви работи се дозволени без никакви последици за компаниите. Не се само овие, исто прават и ЕВН, проблемот со радио дифузна такса, сум слушнал за Оне, Т-Мобиле ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom