Опен Балкан

Член од
13 јуни 2022
Мислења
58
Поени од реакции
105
Мислам дека има потреба за дискусија за Опен Балкан на форумов.
Какво мислење имате, дали е овој проект подржан од Западот поради нивни интереси?
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.304
Мислам дека беше иницијатива од САД.
На ЕУ не би требало да им одговара поради што можеби со овој проект ако добро се разработи и заживее да биде некоја утешна алтернатива на Србија пред се за ЕУ (Пошто нели нема шанси да го признаат Косово за да влезат ЕУ) и на овие банана државичиња кои живуркаат ради (САД) реда. Некоја меѓусебна поврзаност, која ќе им олесни на оние што нема да се одлучат да се отселат ЕУ туку да се задржат на Балканов.

Најповеќе ќе им одговара на Србија, они со реално најдоброто менаџирање на државата и со очигледен понатамошен раст на економијата ќе привлече многу работници. Кои меѓу другото со овој проект ќе им бидат признати дозволите, дипломите и можност за работа. БТВ Во Белград просечната плата веќе е 1000 евра.

Албанија и Ц. Гора ќе сакаат да го промовираат туризмот.

Сеа незнам дали ќе биде безцаринска унија, ако е така ќе биде супер за нас. Ќе се зголеми нашиот земјоделски извоз.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
Сеа незнам дали ќе биде безцаринска унија, ако е така ќе биде супер за нас. Ќе се зголеми нашиот земјоделски извоз.
Ako ne gresam, za zemjodelski proizvodi I sega nema carina..
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
386
Поени од реакции
716
После Опен Балкан стана ситуацијава пожешка.Турција сврте големи пари за инвестиции во Албанија, само Еди Рамчето со последниве потези си се коцка за да заврши услуга на Ердоган.Им заврши услуга на Грците за нивен интерес, плус сега САД се вмешаа во главните институции за да им гу срушат плановите на Турците за градби во главниот град итн.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.962
Поени од реакции
15.977
Ќе има ли ОПЕН Балкан мадиња да и воведе на ЕУ Реципроцитет, 7 евра за секој влез, а и на УК треба визи...
Патем, не знам како е сега, ама порано Косово и уведе на ЕУ Реципроцитет, 50 Евра за влез на кола со ЕУ табли во Косово, луѓе со германски табли во МНЕ оде за тоа преку Албанија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom